Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Már negyven éve

                                                    

Az Ábelről szóló könyvek és megannyi írás Kossuth-díjas szerzője, Tamási Áron negyven éve húnyt el. Munkái, melyeket mindaddig olvasni fognak, amíg magyar ember él a Földön, azóta is velünk vannak.


A kerek évfordulók arra jók, hogy újra elolvassuk, meghallgassuk valamikor nagy szeretetettel és érdeklődéssel forgatott könyveit, újra műsorra tűzött filmadaptációit, darabjait ismét megnézzük. Ilyenkor ugyanazt a bölcsességet csodáljuk, ugyanazt a hamisítatlanul  furfangos, a reálist a meseszerűvel ötvöző stílust élvezzük, mint korábban. Illetve ugyanazt, de mégis másképp, hiszen közben mi is új tapasztalatokkal bíró érettebb emberek lettünk.


A Duna Televízió - híven vállalt koncepciójához - Tamási Áronnak szentelte tegnapi műsoridejének jó részét. Az ő meséit nézve alhattak el a gyerekek. Ábel a rengetegben című sikeres regényének 1993-ban Mihályfy Sándor által filmre álmodott történetét csodálhatták meg a felnőttek. A Hargita rengetegében "hivatalt" kapott eszes székely fiú erőfeszítéseit arra, hogy a természet és az egyes emberek  támadásait kivédje, úrrá legyen rajtuk. Közben megőrizze önmagát, legyőzze külső-belső félelmeit, emberré váljon a 20-as évek elején. Az őstehetség főszereplő, Ilyés Levente ízes beszéde, csaknem eszköztelen játéka tökéletes mása az író által elképzelt, sok életrajzi elemből szőtt figurájának. (A később trilógiává bővített történet: - Ábel az országban, Ábel Amerikában - ma is eleven, kitűnő olvasmány annak, aki kézbe veszi őket.) Az televízióban ezzel nem ért véget a program, hiszen az ún. feleselő novella, a Sóvidéki társasjáték átültetése következett. Szőnyi G. Sándor irányításával egy nadrágos (= hivatalnok) és egy sót szállító székely paraszt találkozása, vitája, humorban bővelkedő füllentése, majd megbékülése szórakoztatta a nézőt. A méltó befejezés Kányádi Sándor tisztelgő verse volt a  barát, Farkaslaka szülötte előtt - Kubik Anna előadásában. Most mégsem őt, hanem Illyés Gyula elismerő szavait idézem, aki 1974-ben így írt kortársáról a Jégtörő gondolatok megjelenése okán: "Áronnál kezdettől fogva óriási jelentőségűnek azt tartottam, hogy ábrázolni tudta a magyar népnek egy olyan nagy rétegét, olyan realitáson túli formában is hitelesen, ami akkor még nem hatott tárgyi hitelességűnek. Hisz akkor még a naturalizmus módszereivel volt szokás ábrázolni minden szenvedést, elsősorban a parasztságét... Benne a művészi szó, nem csak a tájszó mesterét bámulom. Számomra ez a lényegesebb..."


 

Publikálta
null