Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


"Ne dolgozni menj az iskolába!"

                                                

Pénteken a komlói Kenderföldi Általános Iskolában tartott előadást ének szakos pedagógusoknak Király Katalin szaktanácsadó tanár-karnagy. Fő munkahelye  Egerben van a főiskola gyakorló iskolájában mint ének-zene, tánc- és drámapedagógus (másik szakja: történelem), aki a hallgatók módszertani felkészítésével is foglakozik. Kodály mester metodiájának elkötelezett híve, aki mindig azon töri a fejét, hogyan lehet a nagyon kevés (heti 1 azaz egy) órában minél többet minél élményszerűbben adni a gyerekeknek, akik - elhalványulva bennük az általános iskola épülete, valamikori tanáruk  neve - arra mindig emlékezni fognak, hogyan énekelték kánonban ezt a dalt, kóruspróbán azt a művet, milyen képek, történetek elevenedtek meg bennük a barokk fúga vagy romantikus opera részletének hallgatása közben...

Az előadó - a Muzsikáló nagyvilág 5-8. osztályig című énekkönyvek, a Zengő hangképző és egyéb szakmai kiadványok szerzője - szerint az ének (hiába iktatják órarendbe, hiába kerülnek vele kapcsolatban érdemjegyek a bizonyítványba), nem egy tantárgy a többi között, hanem öröm. És hozzáteszi: nem véletlenül része az ének, a zene életünk minden jelentős eseményének a születéstől a halálig. Az óráknak sem lehet tehát más célja a készségfejlesztés (a zenei írás-olvasás megtanítása), a hazafias és érzelmi nevelés, a közösségformálás, a be-becsepegtetett kultúra közvetítése mellett, mint az önfeledt öröm, a rácsodálkozás, "az én is tudom, én is merem, én is akarom csinálni" korábban valahol a mélyben szunnyadó késztetés felszínre hozása. Mindezt nem tudományosan fejtegette Katalin, hanem közös éneklésre buzdítva a hallgatókat, sok-sok gyakorlati példával, rengeteg ötlettel bizonyította is. Azt mindenkor hangsúlyozta, hogy csak a pozitív motíváció, a rengeteg dicséret, a legkisebb eredmény elismerése vezet a célhoz.   

A találkozás nívóját bizonyítja a házigazda szerepét betöltő iskola igazgatójának, Király Istvánnénak a személyes részvétele mellett Kópicz József tanár úr szervezőmunkája és mindenre kiterjedő gondoskodása. És ne hagyjuk említés nélkül, hogyan méltatta a vendégek között helyet foglaló Tóth Ferenc Liszt-díjas karnagy fennhangon Katalin minden mondatának életszerűségét, óriási tapasztalatát, hitelességét. Aláhúzva annak elhangzott megjegyzését, miszerint tényleg ne dolgozni menjünk az iskolába, hanem örömet adni és örömet kapni. Ehhez azonban a ma pedagógusának a jelenleginél sokkal nagyobb el- és megbecsülésre volna szüksége  és több  olyan "gyógyírra, amilyet ez az előadás nyújtott".
Egy másik Liszt-díjas hallgató, Tillai Aurél egyetemi tanár így fogalmazott: "Király Katalin felfedező útra vezetett bennünket. Ez lehetne a zenetanítás célja: tágra nyílt szemmel és befogadó szívvel sétálni egy olyan országban, ahol gazdagabb és boldogabb életet élő emberek világát ismerjük avatott vezető segítségével."

Publikálta
null