Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


Szülő-leszoktató I.

                                                 

A szülő aggódik, görcsöl,  amikor iskolát, tanító nénit kell választania első osztályba lépő kislányának, kisfiának. Aggódik,  vajon jól dönt-e, vajon beilleszkedik-e csemetéje a csapatba, vajon ír-e időre (ki mondja meg, mikorra?), vajon nem felejti-e otthon a megengedettnél gyakrabban (ki mondja meg, mi számít gyakorinak?) a ceruzáját, tornazsákját. Lassan minden   elrendeződik. Kisfia, kislánya frissen ébred, örömmel indul a többiek közé, ahol neki is jut elég simogatás, biztatás, dicséret. S jönnek a piros pontok, csillagok, később meg a félévi értékelés.

Csak azt tudná az ember feledni, azt a szöveges értékelést!

 Blúzt vasal, bejelentkezik fodrászához, szülői értekezletre készül, megadja a módját. Ahogy a többiek és persze a tanító néni is. Nem hiányzik senki. Mindenki a csemete helyén ül és  alig várja, hogy az övéről essék szó, lehetőleg a legtöbb. Minden rendben zajlik. Szorgalmas kis társaság, aranyosak, néha olyanok, mint egy zsák bolha, de az igazán senkit nem zavar. Legtöbben karácsony táján már olvasnak, füzetükben pótsort írnak abból a betűből, szóból, amelyik egy kissé csáléra sikerült. Az egyénre szabott, igen alapos  szöveges értékelést előzőleg megkapták az anyukák, apukák, itt már nem kerül rá sor. Ekkor azonban megbolydulni látszik az addig illedelmes viselkedés, a halk szó... Végre valaki kérdezni mert. (Van gyakorlata, Lacika a harmadik iskolás a családban!) 

- Tanító néni, drága, az mind rendben van,  amit be tetszett írni, de akkor hányas a kislány matekból, környezetismeretből? (Ajjaj, Magyar Bálint és társai!) A pedagógus nyugalmat és még több kedvességet mutat, merthogy helyzet van! Szakszerűen elmagyarázza (nem először), hogy a szöveges értékelést a túlságosan korai osztályzás helyett találták ki a felsőbb tanügyi nénik és bácsik. Sokkal fontosabb a kisgyerek képességeinek, hozzáállásának, motiváltságának, teljesítményének alapos megismerése, mint amennyit egy-egy érdemjegy elárul róla. - Igen, igen, ezt értjük, de legalább titokban tessék elárulni,  hányas lenne... (l. mint fent!) A tanítónő érzi, hogy ezt a csatát csak igen kis részben nyerte meg. Ahogy azt is tudja évtizedes tapasztalat alapján, hogy a szülő-leszoktató immár visszavonhatatlanul elkezdődött. A társaság csalódottnak, talán egy kissé becsapottnak érzi magát, mert a sok szöveg helyett egyértelmű, világos választ várt volna. Ennek hiányában átgondolja, vajon tényleg olyan fontos, hogy eljöjjön, hogy érdeklődjön, hogy együttműködjön? Mindez csupán röpke intermezzo, mert máris elhangzik az újabb kérdés-kérés: - De a kicsik első munkáit, füzeteit, a róluk szóló értékelést csak hazavihetjük megőrizni, eltenni emlékbe? - Sajnos nem, a gyerekek személyiségi jogai sérülnek azzal. ... Nem, a mamának, az éppen dolgozó apukának se lehet elvinni. Ha érdekli őket, akkor persze itt az iskolában megtekinthetik, szívesen megmutatom. Közben zsibbad a lelke, izzadtságcseppek gyűlnek a homlokán, egy-kettő el is indul lefele, hiszen tudja, amit nem mondhat meg a világért sem, hogy azokat a hőn áhított gyermekrajzokat és egyebeket néhány hónap múlva iratmegsemmisítővel ledarálják. A demokrácia, a szabadságjogok legnagyobb dicséretére!

 

Publikálta
null