Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


A gyermek kérdez

                                                        

Pécsett a 32-es busz a Tettyére tart. A kora délutáni időpontban  ülőhely is akad rajta. Velem szemben  jól szabott kabátban, csinos sapkában, nyaka körül divatos, hosszú sállal egy fiatal nő, mellette nyolc év körüli kisfia. Hangosan beszélgetnek, ha nem akarom is hallom.

A Boldogság háza következik! - hallatszik tisztán a gépi hang. Van, aki leszálláshoz készülődik, a lurkó viszont kérdez: - Mi az a Boldogság háza? - Házasságkötő terem, ott tartják az esküvőket. - zárná le határozottan a továbbiakat a mama.  A gyerek azonban  felveszi a fonalat, nem állíthatja meg senki, amíg a végére nem jár. -Te is voltál már benne? - Igen. -Ti is ott esküdtetek? - Nem...- hallatszik az előzőnél picikét bizonytalanabb válasz. - De akkor hol? Miért nem itt? Úgy szeretném tudni! Anyuka megtalálja az egérutat:  - Akkor még nem volt Boldogság háza... Na, gyere, megérkeztünk.

Lehet, hogy valóban  az alagút környéke volt a célállomás. Lehet, hogy anyuka kínosnak találta a folytatást, pedig egyszer arra is magyarázatot kell adnia, ha párjával a lazább, kevésbé kötött együttélési formát választották. (Utólag jutott eszembe, hogy nem láttam az ujján jegygyűrűt..., de ez se jelent semmit manapság.)

A választás mindenkink szíve joga. Mióta nem számít a gyermek  törvénytelennek, talán valamivel kevesebben  igénylik azt a bizonyos papírt. Pedig nem a házassági anyakönyvi kivonat, nem a névviselési jog, nem a pazar esküvő, még csak nem is a látványos ajándékok sora, hanem valami más a fontos. A kölcsönös szeretetnek, elfogadásnak, felelősségvállalásnak, a jóban-rosszban való  összetartozásnak, a bizalomnak, az érzelmin kívül a jogi és anyagi biztonságnak a megléte. Ahogy időben kell arra is gondolni a nem csupán összeköltözőknek, hogy gyermekeik értékrendje meghatározó mértékben a tőlük látott mintán alapul. Mint mindent, a családot alapvetően összetartó házasságot is szüleik példáján okulva ítélik helyesnek és szükségesnek (vagy kerülendő fölösleges rossznak!). .. Magam házasság párti vagyok, közel sem csupán a  forma miatt. Hanem mert vallom, hogy  a hagyományok tagadása, a jó szokások semmibe vevése nem azonos a haladó gondolkodással, s végül, de nem utolsósorban  modernsége  hirdetésével nem bánthatja meg senki  mások, mindenekelőtt   szülei érzékenységét.   (Persze házasságot kötni nem csupán az ő kedvükért kell!

 

Publikálta
null