Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU pályázatok

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Humán

Információ

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Képviselők

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Köztársasági elnök

Közvélemény

Kulturális programok

Lelkisegély

MSZP

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Párthírek

Pedagógia

Politika, közélet

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

Technika

T-Kisebbségek

Történelem

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vallás

Vélemények

Vízszolgáltatás


A Borbála napról szubjektíven


                                                   

 A  Borbála név eredeti jelentése barbár, azaz görögül nem beszélő nő. A később szentté avatott Borbála az időszámítás előtti 4. században élt Nikodémiában. Tehetős pogány apja nagyon féltette a már terjedő Jézus hittől, aki a tiltás ellenére mégis megkeresztelkedett. Élete utolsó percéig imádkozó lányt saját apja ölte meg Maximianus császár ítélete szerint. Szent Borbála a tüzérek,   az ágyú- és harangöntők,  a kőművesek és kőfaragók, illetve a bányászok védelmezője volt. Közép-Európa sok bányásza hozzá fohászkodott az aknába való leszállás előtt. (A névben föllelhető bor és bál szó téves elemzésen alapuló babona!)
 A védőszentben bízva a valamikori kisfaluban, Komlón is útjára indult valami. Az itteni bányászat kezdetét 1812-től számítják, akkortól, amikor Napoleon olyan csúfos vereséget szenvedett az orosz hómezőn Kutuzovtól. 

Jánosi Engel Adolf, a  széles látókörű  vállalkozó hatalmas vagyonából megszerezte a komlói területek egy részét, ahol a 19. század végén megnyitotta az Adolf tárót és Anna aknát. Az utóbbit - tiszteletből - feleségéről nevezte el. Engel 1820-ban született Pécsett. Abban az évben alkotta meg Ampere alapvető törvényeit az elektromágnesességgel kapcsolatban, és akkor írta  Walter Scott  romantikus történelmi regényét, az Ivanhoet. 1954-ben dolgozott a legtöbb bányász (11094) Komlón, miközben Dubnában felépült az első atomerőmű, miközben elismerték az NDK szuverinitását és miközben világhódító útjára indult Fellini Országúton c. filmje. Az Eichmann-per, Gagarin űrrepülése és Dürrenmatt A fizikusok c. drámájának bemutatásával egy időben érte el termelési csúcsát a komlói szénbányászat, vele együtt nőtt a lakosság száma 30 ezer fölé. A rendszerváltást követően külgazdasági és egyéb okok miatt a fejlődés megtorpant, a kitermelés gazdaságtalanná vált, ezért 2000-ben legördült a szállítószalagról az utolsó csille. Akkor már nem az örömtől csillogtak a  szénportól fekete bányászszemek...
           Komlón hagyományosan december első hetében tartják a Borbála  napokat sok-sok programmal. Ekkor rendezik meg a településtörténeti konferenciát a múzeumban. Kiállítások, baráti találkozók,
versenyek, koncertek zajlanak. A színes kínálat az idén bányász szakestéllyel, könyvtári regényes pályázat eredményhirdetésével bővül. Van miben válogatnia az érdeklődőnek!
 A december negyedike  nekem különösen kedves. Ezen a napon tartotta névnapját Borbála (Boris)  mama. Adassék neki tisztelet! És ekkor köszöntjük Barbarát (Barbikát). Kísérje életét boldogság!


 

Publikálta
null