Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


Nemzeti Összetartozás Napja-"... az új Országgyűlés és annak felelős kormánya megkezdte a sebek begyógyítását"

Tapolca- 2011. június 4.- Egy esztendővel ezelőtt- május 31- én -  302 igen, 55 nem és 12 tartózkodó szavazat ellenében fogadta el, majd iktatta törvénybe az Országgyűlés, hogy az 1920. június 4- iki trianoni békediktátumra emlékezve- legyen a Nemzeti Összetartozás Napja. Első ízben Tapolcán rendezték meg a megyei szintű emléknapot.

 

A Batsányi János Gimnázium rendezvényeinek a Tamási Áron Művelődési Központ adott otthont. Nyitóprogramként Czuczor Sándor tartalmas előadását hallgathatták meg Trianonról, majd irodalmi felolvasással folytatódott a megyei programsorozat. Eközben az I. emeleti előadóteremben művelődéstörténeti vetélkedő keretében mérték össze a diákok felkészültségi szintjüket- általános és középiskolás kategóriákban, majd a legjobbakat Lasztovicza Jenő jutalmazta. Az aulában magyar nyelvjárásokról tekinthettek meg kiállítást az érdeklődők.

A Városi Moziban Matúz Gábor témába vágó dokumentum-játékfilmjének vetítésére került sor- A legbátrabb város címmel. Délelőtt- Trianon emlékének adózva- a Köztársaság térről indult a menet, ahol 1920 méteres távot kellett a jelentkezőknek kocogni, gyalogolni. Zárásként a Kinizsi Táncegyüttes néptáncbemutatójára került sor.

A Veszprém Megyei és Tapolca Város Önkormányzata által szervezett központi ünnepség a Trianoni- emlékhelynél vette kezdetét a Tapolcai Kamarakórus műsorával, és a Himnusz közös éneklésével.

Megemlékező beszédet Kovács Norbert, a Veszprém Megyei Közgyűlés alelnöke mondott, aki "az ezeréves Magyarország harmadik legszörnyűbb katasztrófájának" aposztrofálta a trianoni történéseket. Mindezt számadatokkal is érzékeltette az alelnök: "- A háború előtt Magyarország területe 324.411 négyzetkilométer volt, 21 millió fős népességgel. A békediktátumot követően 231.448 négyzetkilométer területet veszítettünk el, az eredeti terület 71 %-át, és népességünk 64 %-át, köztük több mint 3,5 millió magyart választottak el az anyaországtól, s mindezt a „nemzetiségek felszabadítása” ürügyén.  Az átgondolatlan, felelőtlenül kialakított új határok mélyen belevágtak a magyar nemzet testébe. Idegen fennhatóság alá került a Kárpát-medencében élő magyarság kereken egyharmada, azaz minden harmadik magyar, ráadásul több mint felük az új határ tőszomszédságában, egybefüggő, színmagyar területeken élt. Elszakították tőlünk a ragyogó magyar városokat: a kincses Kolozsvárt, a Rákócziak Kassáját, a koronázó Pozsonyt, az iparkodó Temesvárt, a vértanúk városát, Aradot és a többi drága, szép magyar centrumokat. Magyarországot gazdaságilag is sikerült tönkretenniük a „Vae victis”, azaz „Jaj a legyőzötteknek” alapelvet valló, győzedelmi mámorukban könnyen félrevezethető nagyhatalmaknak. Így veszítettük el a megművelhető földek 64 %-át, faanyagunk 88 %-át, vasútvonalaink 62 %-át, kövezett útjaink 64,5 %-át, ipari üzemeink közel 56 %-át, hitel és bank intézményeink 67 %-át, valamint a teljes arany-, ezüst-, réz és só készletünket!"

Kiemelte- Trianon kilencvenegy év elteltével is hatással van ránk. Van, akinek gyász és keserűség, megint másoknak beletörődés, apátia, elhallgatni-való tény, de olyan is van köztünk, akinek idejét múlt múltba fordulás vagy hátranézés nélküli előre menekülés. Beszéde záró szakaszában szólt a kormány közös felelősségérzetéről, a nemzeti tudat helyre állításról, aminek ékes példája a Nemzeti Összetartozás Napja is.


"A magyar kormány ezzel a közös felelősségérzettel cselekszik a Kárpát-medence nemzetiségei felé is, legyen az a környező országokban élő nép, vagy a trianoni határokon belül élő nemzeti kisebbség. Mert a magyarok nem más népekkel szemben akarják megélni nemzeti önazonosságukat. Ugyanakkor joggal várjuk el, hogy azoktól az alapvető jogoktól, amelyek minden egyes embert megilletnek, a környező országokban se fosszák meg az ott élő magyarokat. Trianon még ma is annyi fájdalmat okoz, melynek oka, hogy az utódállamokban kilenc évtizeden át sem rendeződött megnyugtatóan a határon túli magyarok sorsa. Sokszor részesültek és részesülnek ma is jogfosztásban, sokszor szenvedtek és szenvednek ma is hátrányos megkülönböztetést és megaláztatást. Az eltűnő határok Európájában nem határrevízióval, nem erővel és nem kalandor módra zavarkeltéssel kell megvalósítanunk össznemzeti önrendelkezésünket, hanem egyrészt a belső önbecsülésünk, helyes nemzettudatunk helyreállításával, másrészt a határokon átívelő nemzetegyesítéssel, a kettős állampolgárság és a határon túli magyarság autonómiatörekvéseinek támogatásával.

2010. május 31-én az új Országgyűlés és annak felelős kormánya június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját, a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította.
A törvény elfogadásakor kifejezésre juttatta, hogy:„a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.

A legfontosabb, hogy  azzal is, hogy az elszakított részeken élő magyarok számára megadta a magyar állampolgárság lehetőségét, amely által nemzetünk újonnan egységbe forr."

Az ünnepi rendezvényen közreműködtek a történelmi egyházak képviselői, Baranyi Péter és Szűcs László színművészek, valamint a helyi Honvéd Kulturális Egyesület.


Publikálta
null