Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 20.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

Kellemetlenül érzi magát a gazdi, amikor gondol egyet a kutyája, és sétáltatás közben egy másik eb székletét kezdi majszolni. Miért teszi, tudunk tenni ellene? Erre a kérdésre is válaszol Ásványi doktor, valamint azt is megtudhatjuk tőle, bírja-e házi kedvencünk a repülőutat.

- A koprofágia /székletevés/ ugyan betegségként aposztrofálják, mégis természetes folyamatról beszélünk. Vissza kell kanyarodnunk a régmúltba, amikor még vadon éltek. Falkákban ejtették el a zsákmányt, majd az volt az első dolguk, hogy kizsigerelték. A belsőséggel kezdték a falatozást, mert abban még rengeteg vitamin, ásványi anyag volt, amit szervezetük jó tudott hasznosítani. Ezért van az, hogy alkalom adtán a jószág a saját, vagy egy másik eb ürülékét felszedi.
A mi számunkra nagyon gusztustalannak tűnik, ráadásul sétáltatás közben kellemetlen látvány, amint házi kedvencünk székletet majszol a parkban /mosolyog/.
Amennyiben kölyökkorban nem szoktattuk le erről, a későbbiekben már nehezebb dolgunk lesz. Léteznek táplálék-kiegészítők, amelyeket orálisan /szájon át/ beadva, a széklet szag- és ízanyagát oly' mértékben megváltoztatják, hogy egy idő után már nem lesz kedve ehhez a művelethez.
A probléma nem egyedi, a fajta adottságaitól is függ. Akinek szüksége lenne erre a termékre, az székletevés elleni szert kérjen az állatorvostól kutyusa számára.
A koprofágia nem csak húsevő állatok esetében fordul elő, hanem baromfinál, sertésnél, és nagy ritkán szarvasmarhánál is. Az esetek többségében nem hiánybetegség áll a háttérben. Sokkal inkább jellemző, hogy az eb kicsi korában sokat unatkozott, vagy olyan ennivalót kapott, amit nem tudott megemészteni, ez a székletében megjelent, és ott kapott rá az ízére. Ez nem igazán betegség, sokkal inkább- a gazdi számára kellemetlen- állapot.
Kölyökkorban kell odafigyelni a jószágunkra, ne hagyjuk alatta a székletét, hogy "felfedezze"! Amennyiben mégis tapasztaljuk nála mindezt, ebben a korban szoktassuk le róla, hiszen még fogékony, szocializálható állapotban van!

- Egy másik gazdi magával szeretné vinni kedvenc csivaváját egy hosszú repülőútra. Aggódik, hogy kibírja-e a viszontagságokat?
- Minden további nélkül! Annyit azért szoktunk javasolni ezekben az esetekben, ha az átlagosnál idegesebb, stresszesebb jószágról van szó, akkor érdemes belső feszültség-csökkentő gyógyszerezését már az utazást megelőző napokban elkezdeni, egészen a repülőre adás napjáig. Ugyanez a művelet a megérkezés után is javasolt.
A nagyobb probléma, hogy egy ilyen szállítás horrorisztikus összegeket emészt fel, a költsége egy felnőtt ember jegyének árával vetekszik, főleg hosszabb út /USA/ esetén!
Poggyásztérben nem szállítható a jószág, a repülőgépen külön helyet biztosítanak számukra.
Van még egy fontos tudnivaló! Az adott célország Állategészségügyi Hatósága által támasztott követelményeknek is meg kell felelni. A bevitelhez szükséges engedélyek, vakcinák igazolása, külső és belső parazita-mentesítés, stb...


A kutya- nagyságától függetlenül- jól bírja a repülőutat, hiszen velünk- emberekkel- ellentétben, ők nem tudják, hogy egy gép röpíti őket, ami akár le is zuhanhat... vagyis nem fognak stresszelni sem ez, sem más miatt. Az egyensúly-rendszerüket, csakúgy, mint a mienket is, megviseli a le- és felszálláskor adódó fizikai ráhatás, ami akár folyamatos hányásban is megnyilvánulhat. Azonban nem törvényszerű.
Emellett vannak homeopátiás készítmények is az ilyen jellegű utazási kellemetlenségekre.
Tapasztalatom szerint az autóhoz szoktatott, abban szállított jószágok sokkal jobban bírják a repülőutat, mint a többi kutya.



Publikálta
null