Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 18.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

Önöket már idegesítette, amikor a szomszéd kutyája a legszebb álmukból "ugatta fel"? Házi kedvencük körmeit mikor kell levágni? Nos, Ásványi doktor ezúttal is igyekezett kimerítő válaszokkal szolgálni.

- Egyik olvasónk a szomszédban éjszakánként ugató kutyára panaszkodik. Mit lehet tenni orvosilag vagy akár jogilag?
- Erre mondok igaz történetet. A szituáció hasonló volt. A szomszéd éjszakánként a jószág ugatásától nem tudott aludni, több alkalommal is feljelentette a kutya tulajdonosát.
Ő végső megoldásként elvitte négylábú kedvencét és megoperáltatta a hangszálait. Több sem kellett a szomszédnak, újból feljelentést tett, ezúttal jogosulatlan állatorvosi tevékenység miatt. Ugyanis ezt a beavatkozást az Állatvédelmi Törvény valóban tiltja. Ebből is kifolyólag erre a kérdésre sok értelmeset nem tudok válaszolni.
A szóban forgó kutyának egyébként valamilyen szocializációs problémája lehet. Vagy egyedül van, esetleg fél, de lehet, hogy nappal lakásban él a házbeliekkel, de éjszakánként kirakják az udvarra.
Ezekkel a pszichés problémákkal állatorvosi vonalon sem tudunk túl sokat kezdeni. Igazgatás- rendészetileg is a 22-es csapdájába vagyunk, mert az egy dolog, hogy nem lehet aludni a jószágtól... de könyörgöm! Hol ugasson szegény kutya, ha nem az udvaron, ahol mindennapjait éli?
Ilyen esetekben a békés egymás mellett élés elvét követve valamilyen kompromisszumos megoldást kellene találni a feleknek.
Átmeneti megoldásként tudom ajánlani a belső feszültségoldó gyógyszert. Esti egy tabletta segíthet a probléma orvoslásában. A másik javasolt lehetőség, hogy amennyiben mód és lehetőség van rá, vegyenek társat a házi kedvencük mellé.
Természetesen a felsoroltak mellett tudni kell, hogy minden kutya és eset más, ismerni kell az ügyet részleteiben, hogy megfelelően kezeljük a problémát.

- Doktor Úr! "Szobakutyusom" van. Mit csináljak a körmeivel? Szakemberhez forduljak, vagy megoldható házilag?
- Más élőlényenyhez hasonlóan, a kutyák körmei is nőnek. Normál körülmények között (udvar) ezek a részek az eb mozgásából, viselkedéséből is adódóan- az esetek többségében- le szoktak kopni.
A lakásban tartott kutyák esetében más a helyzet, az ő körmeiket le kell vágni. Tudni illik, hogy négylábú kedvenceink egy részének van egy úgynevezett ötödik- farkaskörme- is. Mivel oldalt helyezkedik el, esélye sincs arra, hogy kopjon. Sok esetben jönnek hozzánk a tulajdonosok, hogy kutyájuk lábán ez a köröm sarokszerűen belenő az ujjpárnába. Erre oda kell figyelni és kb. havi rendszerességgel vágni kell, mesterséges körülmények között tartott jószág esetében mintegy fél évente. Akár kutyakozmetikusnál vagy az állatorvosi rendelőben is orvosolni lehet a problémát.
Amikor a körömszaru túlnyúlik, ennek következményeként az ebünk a körömhegyén kezd el járni, nem a talppárnáin.
Ebből fakad az artrosis- az ízületi gyulladás és a sántítás.
Kell-e szakember? Nos, az alapkérdés először is az, hol vágjuk le a körmöket? Abban az esetben, ha a jószágnak nem pigmentált a körme, akkor viszonylag jól látható az élő rész. Ez egy háromszögletű formában elcsúcsosodó hegyes háromszög, ami a körömhegy felé végződik, pirosas-eres színezetű. Mögötte 1-2 mm-rel kell levágni.
Abban az esetben, ha mégis pigmentált a kutya körme, érzéssel lehet vágni, odafigyelést igényel. Amikor a jószág a talppárnáival a földön van és ráhelyezi a teljes súlyát, akkor a körömhegynek a talaj vonalában, vagy fölötte 1 mm-rel kell lenni.
Ennek azonban nehéz a megítélése, mert amennyiben hosszú a köröm, akkor a kutyus visszanyomja az ujját. Akkor hol van az az egyenes szint, ami mértékadó lenne?
Ezért mondjuk azt, hogy legalább egyszer érdemes szakemberhez fordulni- mi megmutatjuk, hol van az a távolság, ahol le kell vágni a jószág körmeit. Utána már a tulajdonos is levághatja odahaza... bár megjegyzem, még néha nálunk is előfordul, hogy belevágunk.
Ennek oka, hogy minél hosszabb a köröm, annál hosszabban nyúlik utána az élő rész. A mögötte vágható szaru hossza mindig 2-3 mm marad, viszont az említett élő rész mögé kezd nőni... és bizony olyankor megvágjuk!
Kissé fájdalmas a kutyusnak, vérezhet is, ezért fertőtleníteni kell... ennyi! Ebbe még egyetlen négylábú családtag sem halt bele!
Publikálta
null