Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


(Kóbor) kutyából nem lesz szalonna- inkább házi kedvenc 16.
Tapolca- Megdöbbentő számadat, hogy hazánkban 1 millió fölötti kóbor kutyát számlálnak. Sajnos, már nagyon sok cica is erre a szomorú sorsra jutott. Közülük a "szerencsésebbek" állatmenhelyekre, vagy ideiglenes gazdikhoz kerülnek, de sokukat az utcán, erdőkben, egyéb helyeken éri el a végzete. Dr. Ásványi Tamás tapolcai állatorvossal egy sorozatot indítottunk útjára, amely ezt a kérdéskört feszegeti, és még sok egyéb állattartással kapcsolatos miértre is választ fogunk kapni.

Örökbe fogadni egy kedves kutyust mindenképpen dicsérendő, de hány éves korig érdemes magunkhoz venni?
A kullancs emberre és kutyára, állatokra is komoly veszélyt jelent. Hogyan védekezzünk ellenük?
Dr. Ásványi Tamás megválaszol az Önök e heti kérdéseire is.

- Milyen korú kutyát „érdemes” még örökbe fogadni?

- A választ kétfelé kell választanom- szakmai és emocionális megközelítésre. Állatorvosként azt mondom, hogy egy adott helyre minél fiatalabb jószágot viszünk el a menhelyről, annál egyszerűbb lesz a családtagokhoz szoktatása, valamint a kezelhetősége. Kevesebb negatív „előélettel” rendelkezik, amit esetleg nekünk kell majd kinevelni belőle.

Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy az esetek többségében nem az 1-2 esztendős kutyusok kerülnek a menhelyekre, hanem olyanok, amelyeknek a tartását a gazdi már képtelen finanszírozni (ezek általában nagytestű jószágok), vagy betegségben szenvedő (ízületi problémák, emlődaganat, szőrhullás, stb.) házi kedvenceink. Ilyenkor van olyan humánus a tulajdonos, hogy nem szeretné elaltatni, ugyanakkor már megválna tőle. Megint másik kategória, amikor gazdátlanul befogott ebek kerülnek a menhelyekre. Ezek az állatok a mostoha tartási körülményeik miatt döntenek úgy- inkább az utca, mint az a tény, hogy egyre „kutyábbul” érezzék magukat. Nehéz a menhelyről fiatal jószágot örökbe fogadni, igaz, vannak olyan esetek is, hogy egy alom, vagy abból néhány kölyök feleslegesé válik. Ez a ritka és szerencsés verzió.

Amikor a potenciális gazdi úgy dönt, hogy idősebb példányt választ, akkor mérlegelnie kell, fel tudja-e vállalni az új családtag betegsége kezelésének költségeit, valamint azt, hogy nem 10-12, hanem maximum 1-2 évig élvezhetik egymás társaságát. Azt is tudomásul kell vennünk, hogy az emberi életciklus többszöröse, mint a kutyáké, így aztán akár 3-4 házi kedvencünk is lehet földi pályafutásunk során.

Emocionális megközelítés: egy kutyamenhely sohasem válogat, hogy milyen fajta, nemű, korú ebet fogad be. Az ő feladatuk, hogy segítsenek, számikra a 8 hetes jószág legalább annyira szerethető, mint a 13 éves. Idősebb házaspár számára, figyelembe véve a jószág kezelhetőségét és életciklusát, egy korosabb házi kedvencet ajánlatos választani. Emellett a hasznosítási irány sem mellékes. Telepőrzésre- bizonyára- nem egy 12-13 esztendős tacskót fognak választani, hanem egy ereje teljében lévő (2-8 év közötti) német juhászt, dobermannt, moszkvai őrkutyát, stb.).

- A kullancsok veszélyt jelentenek emberre és állatra egyaránt. Mit tegyünk, hogyan védjük meg kutyánkat?

- Ebben a nagyon aktuális témakörben a legfontosabb dolog az, hogy az első fagymentes naptól az utolsóig (március elejétől- november közepéig) érzékelhető potenciális kullancsveszély, amely két hullámban támad. Az első tavasszal, amikor a hőmérséklet 8-10 fok fölé emelkedik, a másik pedig késő ősszel. Ilyenkor kellő mértékben párás, csapadékos az időjárás, ami számukra kedvező. A nyári meleget nem szeretik- kiszáradnak, nincs igazán „vadászterületük”.

Mi a megoldás? Prevenció! Prevenció! Prevenció! Nem a tünetek után kell futnunk, hanem igyekeznünk kell megelőzni a bajt! Ma már nagyon sok és hatékony szer közül választhatunk. Nyakörvek, spot-on készítmények, amelyek tartalmát rá kell folyatni az állat bőrére, beszívódik, majd a keringési mechanizmus segítségével az orra hegyétől a farka végéig ki fogja fejteni a hatását. Azért a mar tájékára, a nyak mögé kell csepegtetni, mert erről a helyről a jószág képtelen lenyalni a szert. A nyakörvek és a spot-on készítmények is távoltartó, egyben ölő hatással is rendelkeznek. Amennyiben a kullancs mégis rákerül a kutya szőrére, a bőréig tartó út közben olyan nagy dózisú méreganyag kerül rá, hogy elpusztul.

Valóban létezik a spray és fürdető szer is, ezek azonban csak kontakthatásúak- az adott helyen és időben érnek valamit. Két nap múlva már semmilyen távol-tartó hatást sem fog kifejteni. A Balaton-felvidék amúgy is híres arról, hogy sok a kullancs, amelyek között szép számmal fordulnak elő fertőzöttek is.

A kutyáknál két komoly- kullancs okozta- megbetegedés is ismert. Az egyik a Babesiosis, ahol a betegség kórokozóját ezek az élősködők juttattják el a kutya vérébe. Az egysejtű kórokozó a vörösvérsejtekben szaporodik, ennek következményeként ezek a testecskék szétesnek, ezáltal számuk is lecsökken- ez oxigénhiányt, vérfogyottságot eredményez. A belőlük kiszabadult festékanyag okozza a látványosnak nevezhető tüneteket: kedvetlenség, sokat iszik, étvágytalan, magas (40 fok fölötti) láz, véres vizelet, amelynek árnyalat a Coca-Cola színére hasonlít. Rapid lefolyású, akut betegség, amelybe akár bele is pusztulhat a jószág! A másik- közismertebb- betegség a Lyme-kór. Tünetei akár 10-12 hónap után jelenhetnek meg. Viszonylag nehezen diagnosztizálható. Ugyanakkor jó hír, hogy létezik ellene védőoltás!

Még egyszer ki szeretném emelni a prevenció (megelőzés) fontosságát! Ebben van segítségünkre a nyakörv és a már szintén említett spot-on készítmények tárháza. A nyakörvek (pl.:Kiltix) zsírban oldódó hatóanyagokat bocsátanak ki, a szőrben, illetve a bőrfelületen lévő zsíros anyagokban terjed szét a jószágban (kb. 4-6 nap szükséges, hogy kifejtse a hatását), amely 6-7 hónapos időintervallum. A spot-on készítmények egy hónapig biztosít védelmet, utána ismételni kell.

- Sokszor halljuk, hogy van külön emberre és állatra veszélyes kullancs. Ez is csak egy a városi legendák közül?

- Régebben mindössze egyféle kullancs volt honos. A klíma melegedésével és az egyéb időjárási viszonyoknak köszönhetően a mediterrán területekről egyre jobban elterjednek egyéb más kullancsfajták is. Magyarországon háromról tudunk. Úgy gondoljuk, hogy faj-specifikusak a kullancsok, de nem így van!

Emberre és és minden melegvérű állatra potenciális veszélyt jelentenek a kullancsok! Vegyük komolyan és fektessünk komoly hangsúlyt a megelőzésre!- figyelmeztet mindnyájunkat dr. Ásványi Tamás.

Kullancs fotó: http://eiko.atw.hu


Publikálta
null