Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Belföld

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Érdekességek

Események

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

Képviselők hírei

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

Magyar foci

Moziműsor

MSZP

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Olimpia

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sakk

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények


"A népdal, a népzene szükségletből születik; az emberi lélek egészségének biztosítéka"

Tapolca- 2010. október 2.- Az autentikus népzene, illetve annak őrzése és ápolása fontos feladat. Városunkban több formáció is büszkélkedhet ezzel, köztük a Tapolca-diszeli illetőségű Csobánc Népdalkör, akik az utóbbi években számos elismerésben és magas minősítésben részesültek. A Zene Világnapja alkalmából Népzenei Találkozóra került sor- nyolc fellépő népdal- és pávakör, asszonykórus és citerazenekar közreműködésével. A színvonalas rendezvénynek a Tamási Áron Művelődési Központ adott otthont.

 

A fentiekben említett intézményen és népdalkörön kívül- szervezőként- a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége /KÓTA/ is várta az érdeklődő polgárokat.

A meghívottakat elsőként Szokoliné Kocs Ida, a házigazda formáció művészeti vezetője, majd Sólyom Károly alpolgármester is köszöntötte. Hangsúlyozta, hogy Tapolcán tradíciója van a kultúra ápolásának, ennek ékes bizonyítéka a több elismert művészeti formációnk. Emellett a város vezetése kiemelt figyelmet fordít ennek az irányzatnak a támogatására.

A következő percekben örömének adott hangot: „- Örömünkre szolgál, hogy helyt adhatunk a mai napon e rendezvénynek. Külön öröm számunkra, hogy a Tapolca-diszeli Csobánc Népdalkör a tavalyi év során elnyerte a népzenei staféta koszorút, s ezzel az idén mi rendezhetjük meg e színvonalas találkozót."

Rámutatott: a fellépők nem pusztán a közönség szórakoztatása miatt jöttek el és lépnek fel, hanem azért is, hogy találkozhassanak egymással, tanuljanak egymástól, és tovább csiszolják a már meglévő tudásukat. Kitért a hagyományőrzésre és az érték-keresés fontosságára is: „- Lelkes, öntevékeny fiataloknak és felnőtteknek, akiknek a magyar népdalban, néptáncban és népzenében rejlő, ihlető értékek felfedezésének igénye fog össze, s akik e néphagyományokból elsősorban azokat az értékeket keresik, amelyek a mai életet is szebbé, élhetőbbé és gazdagabbá tehetik, megőrizve annak egy magasabb szinten, fejlettebb formában megvalósuló közösségi szellemét.”

Érzelmeink viharai elleni eszköznek aposztrofálta a népzenét és néptáncot, egyben használati tárgynak is-, amely a közös éneklést és az összetartozás örömét is szolgálja.

Sólyom Károly megnyitó gondolatait a népzene jelentőségével kapcsolatos véleményével zárta:”- A népdal, a népzene szükségletből születik; az emberi lélek egészségének biztosítéka. Nem műsor vagy szórakozás, hanem elemi igény, kenyér a lélek számára. Köszönjük ennek a felénk nyújtott, mindig friss kenyérnek a tápláló melegét, testet-lelket vidító és építő énekét, erejét!"

Ezután vette kezdetét a tartalmas, színvonalas műsor. Elsőként a házigazda Csobánc Népdalkör /művészeti vezető: Szokoliné Kocs Ida/ lépett színpadra- nagy sikerrel. Őket a balatonfüredi Kék-Balaton Népdalkör követte /művészeti vezető: Bónyai Mária/. Zánkáról érkezett a Magyar Tenger Népdalkör, Némethy Kornélia Éva művészeti vezető irányításával most sem maradt el a várva-várt siker, csak úgy, mint az őket követő sellyei Tilangli Népdalkör esetében /művészeti vezető: Szabó Jánosné/. A Baranya megyei város képviselőit elkísérte polgármesterük- Nagy Attila- is.

A sorban a gyulafirátótiak büszkeségei- a Bakonyerdő Pávakör- következtek, művészeti vezetőjük: Galambos Anna.

A hölgyeké volt a színpad a következő percekben, vastapsot kapott a Tihanyi Asszonykórus bakonyi és vasi népdalcsokra is /művészeti vezető: Bónyai Mária/.

Alsópáhok színeit képviselte a Bodzavirág Népdalkör, a biztos sikerről Füle Jánosné és Tányéros Józsefné művészeti vezetők gondoskodtak.

A citera az egyik legelterjedtebb népi hangszerünk. Talán ettől is volt az egyik legüdébb színfoltja a rendezvénynek a mezőtúri Szivárvány Citerazenekar, művészeti vezetőjük: Csider István.

Mint mindig, a közös éneklés ezúttal sem maradhatott el.

Az élményben gazdag, színvonalas zenei csemege mellett a fentiekben már említett zenei staféta, illetve az Oklevelek, Díszoklevelek és ajándék vázák ünnepélyes átadására is sor került.

Zárszót mondott Kozma László, a KÓTA népzenei tagozatának elnöke.

Publikálta
null