Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Borturisztika, borturizmus

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Életmód

Érdekességek

Események

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Idegenforgalmi információ

Információ

Innen-onnan

Interjú

Jegyzet

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Kulturális programok

Munkaerő

Oktatás

Pedagógia

Rendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Társadalom

Törvény, rendelet, szabályozás

Turizmus

Vállalkozásfejlesztés

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Álláskeresés
 

Sem a bányászé, sem a kohászé nem olyan munka, amit irigyelni szoktak. Várpalotát azonban jórészt a bánya és a kohó tette várossá. Aztán bezárt a bánya, most pedig megszűnik az alumíniumkohó. Ritka az olyan család Várpalotán, amelyet valamelyik esemény ne érintett volna közvetlenül. És zártak be közben más üzemeket is. Igaz, a városban és környékén a statisztika szerint még így is jobb a helyzet az országos átlagnál. A szaknyelv úgy írja le ezt a jelenséget, hogy átalakult a foglalkoztatási szerkezet.

 

Sótonyi Tamás még fiatal ember, csoportvezető (még január 31-ig) a MAL Rt-nél. A szakmája: olvasztár 2, és egy kis büszkeséget látok felvillanni a szemében, amikor ezt kimondja. Feladata a kádak rendben tartásának irányítása volt. Itt tanulta a szakmát, s valószínűleg, ha rajta múlik, élete végéig itt marad. Majdnem hogy derűs belenyugvással beszél a jövőről. Már több helyen járt munkaügyben, jelentkezett villástargonca-kezelő tanfolyamra is, azt mondja, ha kell, mást is megtanul. Csak legyen hol és kinek!

Minden rosszban van valami jó! tartja a mondás. Talán Kovencz Józsefnek is a jobbik fele jutott a rosszból. A főolvasztár nyugdíjközeli állapotban van (ahogyan ő jellemzi magát), ezért az előre hozott nyugdíjjal, korkedvezménnyel, és a vállalati korengedménnyel 51 évesen nyugdíjba tud menni. A bontásban még ő is részt vesz, ami az év közepéig tart, de 2007. elején már nyugdíjas lesz. Később a nyugdíj mellett szeretne még dolgozni, ezért jelentkezett átképző tanfolyamra is.

Nem egy család több tagja is dolgozik itt. Előfordult, hogy mindegyiküknek mennie kellett. Ajkay Ferdinándnak szerencséje van, ő maradhatott a Mal-nál, de a feleségének most máshol kell munkát keresnie. Igaz, az olvasztár több részlegét ismeri a vállalatnak, hengerészként kezdte, megismert több munkafolyamatot, így áthelyezéssel egy már ismert helyre kerül. Nem idegen neki sem a terület, sem a munkatársak, ismeretei felfrissítése után nem okozhat gondot számára a munka. Bizakodva néz a jövőbe.

 

Regisztráció, nyilvántartás és segítség

 

– Tavaly Várpalota térségében a munkanélküliek száma csökkent, a megye többi térségéhez viszonyítva nálunk javult a helyzet – így jellemzi a jelenlegi állapotokat Katonáné Bellovits Andrea, a Veszprém Megyei Munkaügyi Központ várpalotai kirendeltségének vezetője.

– Jellemzően hol tudnak elhelyezkedni a Várpalotán munka nélkül maradtak? A térségben milyen lehetőségeik vannak ezeknek az embereknek?

- Jellemző térségünkre, hogy elég kevés a munkahely, leginkább Veszprém és Székesfehérvár irányából érkezik nagyobb számú munkaerő-igény, és gyakori a munkaerő-kölcsönzés is. A nagyobb multinacionális cégek keresnek így dolgozókat, amikor megnő a megrendeléseik száma. Ilyenkor rövid időre, határozott idejű szerződéssel – általában pár hónapra – kikölcsönzik a munkavállalókat. Jellemző, hogy többnyire betanított munkára van csak igényük. Ilyenkor lehetősége van a munkavállalónak, hogy 90 napra szüneteltesse az ellátmányát nálunk.

- Milyen munkakörök a legkeresettebbek?

- A 2005-ös évre visszatekintve, kerestek többek között: kőművest, villanyszerelőt, tehergépkocsi vezetőt, elektroműszerészt, csőszerelőt, eladót, festő-mázolót, adminisztrátor iránt is volt keresletünk, de szinte csak támogatással tudtuk elhelyezni őket. Amint az a felsorolásból is kitűnik, a női álláskeresőknek sokkal kisebb az elhelyezkedési esélyük, mint a férfiaknak. Jelenleg betanított munkás, pultos, autószerelő, hegesztő, takarítónő, munkaügyi előadó, védőnő, varrónő, műszaki eladó munkakörökben tudunk állást ajánlani. Nehéz viszont állást találni a felsőfokú végzettségűeknek; túlkínálat van az  óvónő, pedagógus, mérnök, lakatos, vagyonőr, pénzügyi-számviteli ügyintéző, asztalos, lakatos, autószerelő szakmákban, és a szakképzetlen munkaerőből.

 

Támogatott tanfolyamok, átképzések

 

Arról, hogy milyen képzést tudnak ajánlani a szakképzetlen álláskeresőknek, vagy a szakmát váltóknak, Torákné Tóth Ilona képzési koordinátor adott tájékoztatót.

- A Munkaügyi Központ által támogatott képzések két fő csoportra oszlanak: az elfogadott (ebben az esetben az álláskereső választhat képzőt, ennek költségéhez 60-80%-ban tudunk hozzájárulni) és az ajánlott képzésekre (ezeket 100%-ban támogatjuk). A Munkaügyi Központ által szervezett képzések mellett három jelentős képzési programba is bekapcsolódhatnak ügyfeleink 2006-ban: a Halmozottan Hátrányos Helyzetűek (3H) programjába, a Lépj egyet előre! programba, és az Európai Unió által támogatott (HEFOP) programba. A tanfolyamok többsége Veszprémben kerül megszervezésre. A tavalyi évben a legkeresettebbek: az ABC eladó, könnyűgépkezelő, a nyelvtanfolyamok, számítógép-kezelő, szoftverüzemeltető tanfolyamok voltak. Kiemelten fontos a 3H program, amelynek egyik része egy felzárkóztató képzés azoknak, akik még nem végezték el a 7. és 8. osztályt. A program keretében a szakképzettséggel nem rendelkező ügyfeleink szakmát tanulhatnak, illetve az elavult szakmával rendelkezők új szakmát szerezhetnek. A megváltozott munkaképességűeknek is tudunk képzést ajánlani. A képzések tavasszal és ősszel indulnak, az a tapasztalatunk, hogy az ősszel kezdődőekre nagyobb az igény, a pályakezdők is ilyenkor jelentkeznek nálunk.

- Mi a helyzet a nyelvtanulás területén?

– Van rá igény, de ezt a fajta képzést csak szakmával rendelkezőknek tudjuk ajánlani, főleg azoknak, akik a későbbiekben az unióban szeretnének elhelyezkedni.

- Van-e igény, érdeklődés az uniós munkák iránt?

- Legtöbben idegenkednek tőle, inkább a fiatalok körében tapasztalható az, hogy konkrét céllal jelzik az uniós munka-igényüket.

- A képzésekkel kapcsolatban egy fontos dolgot el kell mondani - vette át a szót a kirendeltség-vezető -, azt, hogy sokszor úgy gondolja az álláskereső, hogy ez alanyi jogon jár neki. Mivel pénzügyi lehetőségeink korlátozottak, ezért a munkaügyi kirendeltség különböző szempontok figyelembe vételével bírálja el, kinek és milyen mértékben tud támogatást adni. Törekvésünk és célunk, hogy minél több álláskereső tudjon képzés-támogatásban részesülni.

- Év elején járunk, van-e újdonság a rendszerben?

– Több változás is történt. A módosítás legfontosabb eleme az álláskeresők mielőbbi elhelyezkedésére való ösztönzése. 2005. novembere óta minden nyilvántartásunkban levő ügyfelünkkel álláskeresési megállapodást kötünk, melyben közösen meghatározzuk az álláskeresés formáit, mely történhet: önállóan vagy segítségünkkel, személyesen, telefonon, hirdetett, internetes állásra történő jelentkezéssel. A kirendeltségnek lehetősége van arra is, hogy az ország bármelyik térségéről tájékoztatást adjon, milyen álláslehetőségek vannak. Az álláskeresőnek minden hónapban állást kell keresnie, és ezt egy álláskeresési naplóban vezetni. Ebben az évben új helyre költözik a kirendeltség, ahol egy nagy öninformációs (internetes keresés), információs térrel is az ügyfelek rendelkezésére állunk. Az álláskereséshez a Veszprémben működő humán-szakszolgálat (álláskeresési, pszichológiai, pályaválasztási, pályamódosítási tanácsadás) és a Foglalkozási Információs Tanácsadó (FIT) segítségét is felajánljuk.

A kirendeltségünkön egy szakképzett munka-tanácsadó segíti tanácsaival az álláskeresőket. A munkavállalók és a munkáltatók tájékozottak a lehetséges támogatások körében. Az egyik legnépszerűbb támogatási forma a foglalkoztatás-bővítő bértámogatás, amikor maximum egy évre átvállalhatjuk a bérét a munkavállalónak, a másik támogatási lehetőség a munkabért terhelő járulékátvállalás (max. 200 napig). Az önkormányzatokat főleg közhasznú foglalkoztatás keretében támogatjuk. A 100 lépés program keretében kiírt közmunka pályázaton térségünkből Várpalota és Berhida önkormányzata nyert, ezáltal 206 fő regisztrált álláskereső foglalkoztatása valósul meg 2005-2006-ban.

A Foglalkoztatáspolitikai és a Munkaügyi Minisztérium ebben az évben is kiírta a munkahelyteremtő pályázatát, erről részletes tájékoztatást adunk a kirendeltségen, illetve a www.afsz.hu internetes honlapon is elérhető a pályázatok alpont alatt.

- Sajnos a 2006-os esztendőben nehezebb dolgunk lesz, a Mal Rt. 2005. év végén bejelentette csoportos létszámleépítését, ami körülbelül 200 munkavállaló munkaviszonyának megszüntetését jelenti térségünkben. Egy másik bejelentés is történt, a Mal MWK Kft. 59 munkavállalójának az elbocsátását jelezte. A leépítés folyamatosan történik, ők már december óta jelentkeznek be a nyilvántartó rendszerünkbe.

 

Döntés, ütemterv, végrehajtás

 

- Hosszú idő telt el a döntés, 2005. július vége óta, amikorra bebizonyosodott, hogy képtelenség gazdaságosan tovább működtetni a kohót – tudtuk meg Csathó Gézától, a MAL Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Rt. vezérigazgató helyettesétől, aki tájékoztatott bennünket az inotai kohó bezárásáról és az ezzel járó munkaerő-leépítésről. - Elkészítettünk egy kohóleállítási ütemtervet, a hasznosítható anyagok jegyzékét, elkészítettük az emberekkel való foglalkozás menetrendjét (nagyon szigorú jogi előírásai vannak a csoportos létszámleépítésnek). Ennek érdekében megalakult a Létszámleépítési Bizottság, amelyben az emberek azokat választották ki képviseletükre, akik már korábban is szószólóik voltak. A kohóbezárás és a létszámleépítés bejelentését követően mindenkinek tudomásul kellett vennie a megváltoztathatatlant. Ma már inkább az előretekintés jellemző az emberekre, valószínűleg ez azért van így, mert volt idejük felkészülni a változásra. A közvetítő bizottság személyekre lebontva megvizsgál minden lehetőséget, ilyen például, ha valakinek néhány hónapja hiányzik a korengedményes nyugdíjhoz, azt a vállalat pótolja saját költségvetéséből, de figyelembe veszik a legapróbb körülményt is. Ezzel együtt szomorú dolgok ezek – mondja el személyes tapasztalatait a vezérigazgató-helyettes -, én is adtam át olyan papírokat, amelyek szerint a férjnek és feleségnek is el kellett mennie tőlünk.

- Milyen nagyságrendű az érintettek a létszáma?

- A csoportos létszámleépítésben összesen 323 főt jelentettünk be, ebből 290-en az inotai telephelyről kerülnek elbocsátásra. Az ütemterv szerint várhatóan február 7-től, körülbelül napi húsz dolgozóval tudják technikailag is megoldani a leszámolásokat. Ez az időpont azért is csúszott át februárra, mivel január utolsó napjaiban kapcsoljuk le véglegesen a kohóban az áramot, addig részlegesen történik a kádak leállítása (a 176 kádból ma már alig 85 üzemel). A kohó bontására több mint hatvanat szerződtettünk leépítésre váró dolgozóink közül, akiket január végével el kellett volna küldenünk. Ők külön szerződéssel, de ugyanazzal a végkielégítéssel, juttatásokkal így dolgozhatnak még májusig.

Ami még nagyon fontos: Rendkívül komoly egészségügyi záróvizsgálaton (többek között: belgyógyászati, hasi ultrahang, teljes vérkép, EKG, mellkas, hallás vizsgálat, fogászati állapot felmérés) vesznek részt a dolgozók, amely érdeke mind a dolgozóknak, mind a vállalatnak. Ez a vizsgálat rögzíti a jelen egészségügyi állapotot, bárhova megy tovább a dolgozó, ezt fel tudja használni, másrészt a vállalatnak is érdeke ezeknek az adatoknak a rögzítése.

- Kétszázkilencven munkavállaló, kétszázkilencven család, amelynek életében változást hoz ez a létszámleépítés. Milyen segítséget tudnak nyújtani nekik a továbbiakban?

- Néhány statisztikai kimutatás: Megvizsgáltuk lakóhely és életkor szerint az érintetteket. A 290 főből 200-an (69%) várpalotai lakos, tehát ez a legérintettebb település. Az életkort vizsgálva a 290 főből mindössze 30-an 55 év felettiek, döntő részük 35-50 év közé esik. Inotáról huszonhárman vannak, akiket saját kérésükre korengedményes nyugdíjazásban részesítettünk, ez összköltségében 71 millió forintjába kerül a vállalatnak. A Mal Rt. a szakképzési alap terhére elszámolandó oktatás keretében képzéseket indít (12 millió Ft értékben), amelyre már tavaly október óta lehet jelentkezni.

- Gyakorlatilag január végén kezdődnek a tanfolyamok, körülbelül már százan jelentkeztek ezekre – vette át a szót Dezső Imréné humánpolitikai vezető -, és valószínűleg a felmondási idő végére be is fejeződnek. A legtöbben (54) őrzésvédelemre, könnyűgépkezelőnek (46) jelentkeztek, de lesz hegesztőképzés is.

A munkatörvénykönyv szerint a felmondási idő felét nem kell ledolgozni, a vállalat a humánus megoldás érdekében, akár a teljes időszakra is felmenti a munkavállalót, hogy az idejét álláskeresésre fordíthassa. Már korábban felvettük a kapcsolatot a helyi munkaügyi kirendeltséggel és munkaerő-közvetítő cégekkel is, így több olyan képzett szakmunkásunk is van, akik már el tudtak helyezkedni. A legnagyobb gond az, hogy ezek az emberek nálunk tisztességes fizetést kaptak, az utolsó fillérig leadózva, járulékokat befizetve. Sajnos ez manapság nagyon kevés cégre jellemző...

Publikálta
null