Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Könnyebb lesz az agrártermelők élete - állítja a Magyar Agrárkamara

      A napokban módosította a parlament a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényt. Az eredeti - most még hatályos - törvény szerint a mezőgazdasági vállalkozások sem mentesülnek attól, hogy az általuk használt csomagolóanyagok után környezetvédelmi termékdíjat fizessenek, nyilvántartásokat vezessenek, illetve a VPOP-nál regisztráltassák magukat. Mivel a most alkalmazott rendszer 2003 óta él, – az elévülési időt is figyelembe véve – 5 évre visszamenőleg kell adatokat szolgáltatni és – ha kell – termékdíjat fizetni.

    Termékdíj-fizetési kötelezettsége azoknak a gazdálkodóknak van, akik évente több mint 200 kg műanyagot, fémet, több mint 500 kg  papírt vagy fát, több mint 800 kg üveget használnak csomagolásra, illetve a csomagolt terméket a termelő értékesíti, vagy saját célra felhasználja.
  Nem is a díj fizetése, hanem annak kizárólag  elektronikus úton történő regisztrációja, nyilvántartás vezetése, a VPOP felé történő adatközlés és az egész rendszer bonyolultsága okoz, okozott gondot – állítja Fogarasiné Bodnár Mária, a kamara munkatársa. A még hatályos törvény szerint a kistermelők, őstermelők is kötelezettek, csakhogy ők alig képesek maguk teljesíteni a követelményeket, esetenként még a könyvelőjük  sem  vállalja a termékdíj kötelezettséggel kapcsolatos adminisztrációs terheket.. A nagyobb cégek külön szakértőket foglalkoztatnak e célra, melyet a családi, vagy még kisebb gazdálkodók nem tudnak felvállalni.
   A Magyar Agrárkamara ezért már a nyár eleje óta tárgyalt a VPOP-val, ezt követően pedig a környezetvédelmi minisztériummal, hogy életszerűbbé tegyék a törvényt. A parlament az ősz folyamán tárgyalta a környezetvédelmi termékdíj törvény módosítását, ezért a kamara több módosító javaslattal is élt. A Magyar Agrárkamara kezdeményezte, hogy a kistermelők kapjanak mentességet a termékdíjjal kapcsolatos kötelezettségekre, de ezt sajnos a kormány nem támogatta. Sikerült viszont egy kompromisszumos megoldást találni, ami az előterjesztők és a  a képviselők többségének egyetértésével találkozott és így  szavazták meg a törvénymódosítást.
    Ennek a lényege, hogy a csomagolással kapcsolatos termékdíj kötelezettség - a mezőgazdasági termelők meghatározott körében -átalány formában teljesíthető. Vagyis a regisztrációt nem kerülhetik el ugyan  a termelők, de a bonyolult nyilvántartást, bevallást, a csomagolás felhasználásához kapcsolódó adminisztrációt igen. Az átalány mértéke attól függ, hogy mennyi a gazdálkodó mezőgazdasági termelésből származó éves árbevétele. Amennyiben 10 millió forint alatti – ide tartozik sok százezer őstermelő és kistermelő –, akkor évente 2 ezer forintot kell fizetniük. A 10-50 millió forint éves árbevételt elérőknek évente 7 ezer forint a díj mértéke.
     Azoknak a termelőknek, akik év közben válnak kötelezetté és kérik a VPOP-nál az átalányt, akkor 5 ezer forintot kell fizetniük. A VPOP-hoz a bejelentkezést egyszerűsített eljárásban kell majd megtenni, az átalányt pedig a tárgyévet követő március 31-ig kell megfizetni.
   Azok az agrárvállalkozások, melyek évente 50 millió forintnál nagyobb árbevételt érnek el a mezőgazdasági termelésükből,  nem vehetik igénybe az átalányhoz kapcsolódó kedvezőbb lehetőséget, vagyis számukra marad továbbra is a törvény általános szabályai szerinti bonyolult eljárás, mind az adminisztrációban, mind a  fizetés tekintetében, azonban ezen feladatokat a termelői csoportok átvállalhatják a gazdálkodótól. ..

   

Publikálta
null