Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Megjött az ősz (hamarosan a tél is itt lesz) - készítsük fel gépjárműveinket!

      A rendőrök sok éves tapasztalat alapján tudják: az október a közlekedési balesetk szempontjából a legveszélyesebb hónapok egyike. Ilyentájt - ahogy a múlt hét végén, e hét elején történt - villámgyorsan megváltozhat az időjárás jellege. Nemcsak a hőmérséklet csökken drasztikusan, de korábban sötétedik, később világosodik, gyakoribb a köd, a csapadék, emiatt síkosabbak az utak - mindzek pedig rengeteg balesethez vezetnek - pedig ezek nagy része megelőzhető lenne. A Komló Városi Balestmegelőzési Bizottság ezért most a sajtó nyilvánosságát felhasználva fordul felhívással a járművezetőkhöz.

      - A gépjárműveket - főleg hosszabb út előtt - ajánlatos ilyenkor ősz elején alaposan átnézni, megvizsgálva minden biztonsági berendezést és tartozékot - mondja Horváth Attila rendőr főhadnagy. A Komlói Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezető-helyettese, a VBB titkára a részletekre is kitér: - Elengedhetetlen az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése. Az őszi-téli közlekedés kapcsán ezek mellett  fontos a jól működő ablaktörlő, a jégkaparó, a jégoldó spray, a megfelelő ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő. Az ablaktörlő gumikat már a tél beállta előtt érdemes kicserélni, hiszen az elhasználódott gumi nem töröl, hanem maszatol. 

   Az akkumulátor esetében ellenőrizni kell a pólusok és vezetékek állapotát, ha pedig huzamosabb ideig nem használják az autót, érdemes az akkumulátort kiszerelni és melegebb helyen tárolni. Az őszi -téli időszakban a látási viszonyok gyakran rosszak: korán sötétedik, hosszabb ideig kell használni a gépjármű világítóberendezéseit - ezért is nagyon fontos, hogy azok megfelelően működjenek. A fényszórókat és a többi lámpát ilyenkor gyakrabban kell tisztítani. Ugyanakkor a rosszabb látási viszonyok miatt nagyobb követési távolságot tartva,  a nyáron megszokotthoz képest lassabban kell vezetni! Így kisebb a balesetek bekövetkeztének kockázata, rossz manőverezés esetén pedig a hibák könnyebben korrigálhatóak.   

    A síkos utakon való fékezés teljes összpontosítást kíván, ráadásul a fékút nedves, főként jeges úton lényegesen hosszabb, mint optimális útviszonyok közepette. Amennyiben a kocsiban nincs blokkolásgátló (ABS), úgy a kerekek gyorsan leblokkolnak, a jármű kormányozhatatlanná válik és könnyen kicsúszhat. Ilyenkor lábunkat vegyük le a fékről, hozzuk egyenesbe az autót, és csak akkor fékezzünk, amikor az autó már újra a kívánt irányban áll.

   A blokkolásgátló  rendszer feladata, hogy erős fékezéskor a fékfolyadék nyomását  úgy ossza el, hogy a kerekek ne blokkolhassanak le. Síkos úton a rendszer gyakrabban bekapcsol, mivel már viszonylag enyhébb fékezéskor is elérjük a gumiabroncsok tapadási határát. Ha síkos úton erőteljes fékezésre kényszerülünk, ne hagyjuk abba a fékerő növelését, amikor a szabályozási folyamat megindul. Szakemberek azt javasolják,  hogy aki teheti, próbálja ki a téli tanpályás vezetési gyakorlást, amely nagyon sok új ismeretet nyújthat, és a gépkocsivezető éles helyzetben is tudni fogja, mit kell tennie, ha a jármű megcsúszik, kifarol, vagy kicsúszik az útról.

     A csúszós, jeges utakon való biztonságos közlekedéshez téli gumikra van szükség. Még akkor is téli abroncsokkal induljunk útnak, ha éppen nincs hó. A nyári gumi - összetétele miatt már +7 Celsius fok alatt másként viselkedik, fagypont körüli hőmérsékleten megmerevedik, nagyon kis tapadással rendelkezik, így használata veszélyes. A téli gumit ezzel szemben úgy fejlesztették ki, hogy alacsony hőmérsékleten megnő a tapadási értéke. Ezek az abroncsok különleges anyagból készülnek, speciális bordázattal vannak ellátva, és rendkívül alacsony hőmérséklet esetén is rugalmasak maradnak. Téli gumival rövidebb a fékút is. A nyomás a téli gumikban 0,2-0,3 barral legyen magasabb, mint a nyári abroncsokban, mert a túl alacsony nyomás befolyásolja a profil öntisztuló képességét. A téli gumikkal kapcsolatban néha elhangzik, hogy azok igen drágák. Ezért egyes szakemberek áthidaló megoldást javasolnak: a négy évszakos gumit. Ez ugyan nem helyettesíti  a téli gumit, de lényegesen jobb, mint a nyári abroncs.

      Remélhetően a napokban tapasztalt hirtelen lehűlés még nem a tél kezdete, a meteorológusok a jövő hétre már javulást, az évszaknak megfelelő hőmérsékleteket ígérnek. Ezért arról, hogy a fent leírtakon túl mit kell tenni a járművezetőknek, amikor igazán téliesre fordul az idő, arról majd egy következő cikkben szólunk (reményeink szerint majd november végén, decemberben).

  

 

Publikálta
null