Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Az Európai Erdők Hetéhez kapcsolódó hazai rendezvények kiemelt témái, üzenetei
     Az Európai Erdők Hete idei rendezvénysorozatának kiemelt témái és üzenetei a következők:
     1.
Erdőgazdálkodással a klímaváltozás ellen

 Európa területének 44 százalékát, hazánk területének 20 százalékát erdő borítja, és ez az erdőterület folyamatosan növekszik. Az erdők az üvegházhatást okozó gázok folyamatos megkötésével a szárazföldön a leghatásosabban mérséklik a klímaváltozás ütemét, védik a földi életet. A fa, a legrégebbi megújítható, környezetkímélő nyersanyag és energia forrás, így a fa felhasználása a XXI. században is a legjobb választás a környezetvédelem terén.

 2. Sokszínű erdők Európa közepén

 Amilyen változatosak erdeink, ugyanolyan sokféle célt szolgálnak egyszerre. Az erdő termékeinek és szolgáltatásainak a társadalom számára történő elérhetőségét, az erdők védelmét biztosító erdőgazdálkodási tevékenységet és annak jelentőségét minél szélesebb körben ismertté kell tenni.

A klímaváltozásnak egyre több jelét tapasztalhatjuk Magyarországon is. Jelenlegi ismereteink szerint a folyamat elsődleges kiváltó oka az emberi tevékenység során a légkörbe jutó, üvegházhatású gázok - elsősorban a széndioxid - feldúsulása a légkörben.

A globális felmelegedés elleni küzdelem egyik leghatásosabb fegyvere az erdőtelepítés, mivel az erdők - növekedésük során - folyamatosan csökkentik a felmelegedést kiváltó légköri széndioxid-koncentrációt. 1945-től napjainkig a korábbi 11,8 százalékról 20,1 százalékra emelkedett hazánk erdősültsége, ami összességében 750 ezer hektáros erdőterület növekedést jelent.

A Nemzeti Erdőtelepítési Program hosszú távú célként - a következő 35–50 év során - további 686 000 hektár új erdő telepítésére, az ország jelenleg optimálisnak tartott 27 százalékos erdősültségére tett javaslatot. A Program megvalósítása esetén a hazai erdők faanyagában évente megkötött kb. 14-15 millió tonna széndioxid  mellett további 4,5-5 millió tonna széndioxid kerülne lekötésre. Az erdő talaja szintén jelentős szénraktár, a faanyaghoz képest további 30 százalék szenet tárol tartósan.

     A fa természetes, megújítható nyersanyag- és energiaforrásunk, a kevésbé környezetbarát anyagok kiváltására és a „zöld” energia előállítására alkalmas. Az erdőgazdálkodás során a fatermékek előállítása minden egyéb hasonló célú termékhez képest kisebb mennyiségű energia felhasználásával jár, így kevesebb széndioxid jut a légkörbe. Egyetlen köbméter beton azonos mennyiségű fával történő helyettesítése egy tonna széndioxid kibocsátás megtakarítását eredményezi, ami megfelel egy átlagos személygépkocsi széndioxid kibocsátásának 3000 kilométer megtétele során. A faanyag felhasználása tehát bármely más anyaggal – mint pl. a beton, acél, műanyag – szemben jelentősen csökkenti az üvegház hatású gázok kibocsátását.

      Az európai - köztük a hazai - erdők is egyre több biomasszát termelnek, mivel a fakitermelés mennyisége az erdőkben évente újraképződő fatömegnek csak mintegy 60 százalékát éri el. Így az élőfa készlet (jelenleg országosan összesen 347 millió m3) az elmúlt időszakban folyamatosan és jelentősen (évente 3-5 millió köbméterrel) emelkedett. Az erdei biomassza megbízható és hosszú távon rendelkezésre álló alapanyagul szolgál az épületekhez, bútorokhoz, energiatermeléshez, papír és számos további termék előállításához. Túl azon, hogy a fa előállítása is kevésbé környezetterhelő, a fatermékekben a légköri szén tartós raktározásra kerül.

     A fa energetikai felhasználása során csak a földi légkörzésben már jelenlévő szén jut vissza a légkörbe, míg a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása folyamatosan növeli a légkör széndioxid tartalmát. A folyamat fenntarthatósága abból ered, hogy a kivágott erdő helyén a korábbival azonos minőségű, vagy annál jobb erdőt hozunk létre, amely a széndioxidot ismét beépíti a fák testébe, az erdő talajába. Az erdőkhöz, erdőgazdálkodáshoz és fafelhasználáshoz kapcsolható a hazai üvegházhatású gázkibocsátás (kb. 80 millió tonna széndioxid) 15-18 százalékának megkötése. Ilyen módon hazánk erdei számottevően hozzájárulnak a klímaváltozás folyamatának lassításához

Ezt a lehetőséget a nemzetgazdaság érdekében célszerű, gyermekeink és unokáink érdekében pedig kötelességünk minél jobban kihasználni. 

Az erdők az éghajlatváltozás mérséklésén, és a faanyag biztosításán túl még számos termékükkel és szolgáltatásukkal gazdagítják életünket. Külön ki kell emelni a gyakran közvetlen felhasználásra kerülő erdei „melléktermékeket”, mint például a vadhúst, gombát vagy a vadgyümölcsöket, amelyek az egészséges táplálkozásban töltenek be rendkívül fontos szerepet.

Hazánk földrajzi fekvéséből adódóan erdeink rendkívül változatosak, ezért nagyon sok állat és növényfaj menedékei, a biológiai sokféleség szentélyei, védik, stabilizálják a termőtalajt, tisztítják a vizet és a levegőt, jövedelmet és munkát adnak, kellemes üdülési, sportolási lehetőséget nyújtanak.

Ezek hosszú távon egyenként ugyanolyan fontossággal bírnak, mint a klímavédelem, így e sokszínűség összehangolása az erdőgazdálkodás során rendkívül nagy szakmai ismeretet és elhivatottságot igényel.

 A társadalom igényeit kielégítő erdőgazdálkodásnak tehát elsősorban az erdők területének bővítését, a meglévő erdők folyamatos megújulását és az emberek számára minél több „erdei” szolgáltatás elérését kell biztosítani.

 

Publikálta
null