Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


A Pécsi Tudományegyetem ( PTE ) továbbra is a vidék legnépesebb egyeteme
    Sajtótájékoztatót tartottak ma délelőtt a Pécsi Tudományegyetem ( PTE ) rektori tanácskozójában, melyen a 2008/2009-es tanév felvételi eredményeit ismertették. A számok alapján elmondható, hogy a PTE - megőrizve vezető pozícióját - 2008-ban is a vidék legnagyobb, legnépesebb  egyeteme, ahol jelentős mértékben emelkdett az államilag támogatott helyek száma.   
  A PTE 2008-ban 6356 főt vett fel, s ezzel – megőrizve korábbi vezető pozícióját - 2 008-ban is a vidék legnépesebb, legnagyobb egyeteme maradt. A PTE abban is jól állta a versenyt , hogy 2008-ban 231 fővel több államilag támogatott helyet hozott el az országos keretből, mint tavaly. A költségtérítéses hallgatók száma - tavalyhoz képest - 781 fővel csökkent ugyan, ám ezt a hiányt pótfelvételivel kompenzálni tudja a PTE. Mint elhangzott, továbbra is a nappali képzések iránt nagyobb az érdeklődés. Az ilyen képzésre felvettek száma 4459 (tavaly: 4556), a különbség mindössze 97 fő. Ugyanakkor a részidős (levelezős) képzésre közel 453 fővel kevesebbet vett fel a PTE (a felvettek száma 2008-ban 1896, tavaly: 2349).
 Font Márta, a PTE általános rektorhelyettese azt is elmondta, mik voltak az országos helyzetből adódó problémák, amelyekkel számolniuk kellett.

  • A közoktatásban tapasztalt demográfiai csökkenés, amely már tavaly elérte a felsőoktatást. Ez a tendencia idén tovább folytatódott. A tavalyihoz képest a jelentkezők száma országos szinten 96930, amely a tavalyi jelentkezők számának (108854) 89%-a.

  • A jelentkezők száma országosan csökkent, a tavalyihoz képest azonban csak 11%-kal esett vissza, szemben a tavalyi, 2006-hoz történt 18%-os visszaeséssel (2006: 132527, 2007: 108 854, 2008:96930)

Az államilag támogatott képzésre idén (81345 jelentkező volt) a tavalyi létszám (88795 fő) 91,6%-a jelentkezett.

  • A költségtérítéses képzés iránti kereslet idén (15605), a tavalyi (20059), előző (2006. évhez) mért 78%-os eredményhez képest nem változott .

    Mindez a PTE szintjén azt eredményezte, hogy a jelentkezők száma idén (13759 fő) a tavalyi jelentkezők (17667 fő) 78%-ára módosult, azaz az országos átlagnál (89%) 11%-kal kedvezőtlenebbül alakult. A PTE-re jelentkezők (13759) mintegy 48%-a (6570-en) első helyen a pécsi intézményt jelölte meg, a PTE összes jelentkezőjének 81%-a (11155 fő) támogatott képzésre jelentkezett.
      A rektorhelyettes azt is elmondta, hogy a felvételi eljárás rendje ebben az évben is jelentősen változott. Az új - 400+ 80 pontos rendszer, amely az érettségi eredmények százalékos mutatóit felvételi pontokra váltotta – a pécsi egyetemi vezetők véleménye szerint lehetővé tette a jelentkezők pontszámainak differenciáltabb eloszlását, így ezáltal az intézményi kapacitások jobb kihasználtságát.
     Új elem volt – tudtuk meg a tájékoztatóból - hogy a felsőoktatási intézmények első alkalommal hirdethettek mesterképzési szakokat. A ponthúzás egy országos központban (Országos Felsőoktatási Információs Központ, (OFIK) történt. Az intézményekhez összesen hat körben érkeztek adatok, de minden intézmény csak a saját adatait láthatta.

   A felvehető létszámot (kapacitásszám) országosan és képzési területenként határozta meg az oktatási kormányzat. Ugyanígy kerültek meghatározásra - országosan egységesen - képzési területenként az államilag támogatott keretszámok is.
     A 2007-ben bevezetett változásokhoz képest, az idén

- a pontszámítás metódusa alakult át,

- az első félévben elvégzett kapacitás akkreditáció határozta meg az intézményi keretszámokat,

- a képzési helyszínek és területek közötti mozgás nem volt lehetséges.
    Font Márta ezután arról beszélt, hogy hogyan is alakult a PTE helyzete a ponthúzás után:

  • A tavaly felvett hallgatói létszámhoz (6905) képest összességében idén 6356 főt, mintegy 550 hallgatóval kevesebbet vett fel a PTE. (Ez a tavalyi eredményekhez képest 92%-os teljesítményt jelent.)
    Mindez azt jelenti – mondta a rektorhelyettes - hogy a PTE a 2008. évi felvételi eredményein (a tavaly felvett összes létszámhoz mérten) 92%-os teljesítményével behozta a jelentkezéseknél (a tavalyi jelentkezési eredményekhez viszonyított) mutatkozó 78%-os hátrányát.

  •         A nappali képzésben a tavalyi 4556 hallgatóval szemben 4459 hallgatót tudott felvenni a PTE, (tehát 97 hallgatóval kevesebbet), ám ez 98%-os teljesítményt jelent a 2007-ben elért és 2006-hoz viszonyított 84% -hoz képest.

  •        Még kedvezőbb a helyzet az államilag támogatott képzések területén. Idén 4335 hallgatót sikerült felvennie a PTE-nek (231 hallgatóval többet, mint 2007-ben, amikor 4104 volt az államilag támogatott, felvett hallgatói létszám). Ez idén 106%-os teljesítményt jelent az előző évben elért (2006-hoz viszonyított) 83%-os eredménnyel szemben.

  •          A részidős (levelező) képzésre felvettek száma továbbra is csökkenő tendenciát mutat. 2007-ben 2349 hallgatót, 2008-ban 1896 hallgatót, 453 hallgatóval kevesebbet vett fel a PTE. Ez a tavalyi eredményekhez mérten 81%-os teljesítményt jelent.

  •      A mesterképzésben - állandó kapacitásbővítést kérve - 10 szakon összesen 413 hallgató kezdheti meg tanulmányait. A hallgatók nagyobb része (233 fő) államilag támogatott keretek között, míg kisebbik fele (180 fő) költségtérítéses formában kezdheti meg tanulmányait. A hallgatók főként részidejű (levelezős) képzésben kezdhetik meg tanulmányaikat a PTE 4 karán: nagyobb részt a Közgazdaságtudományi Karon és Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Karon, kisebb számban a Bölcsészettudományi Karon és az Egészségtudományi Karon.

  • A jelenlegi összlétszám tanévkezdésig növekedni fog, ugyanis a
     be nem töltött kapacitás erejéig, a költségtérítéses képzésekre pótfelvételit hirdet a PTE ( a jelentkezési határidő: augusztus 13.)
    A jelentkezéseket felsőoktatási intézményhez, jelen esetben a Pécsi Tudományegyetemre kell benyújtani. A pótfelvételi eljárás tavaly 1300 hallgató belépését eredményezte, s Pécsett úgy gondolják, hogy közel 1000 hallgató felvétele a 2008. évi pótfelvételi eljárásban is várható.

(Fontos információként elhangzott még, hogy a jelenlegi létszámban nem szerepelnek sem a külföldi hallgatók, sem a doktoranduszok.)




    
Publikálta
null