Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Komló meghatározó cége a Fűtőerőmű Kft.
  Komlón több mint 5000 lakástulajdonos és sok egyéb - nem lakossági - fogyasztó veszi igénybe a távfűtést, illetve a használati melegvíz-szolgáltatást . Ez azt jelenti, hogy a városlakók többsége kapcsolatban áll a Fűtőerőmű Kft-vel (az erőmű 1.sz képünkön látható). Ez a kapcsolat azonban többnyire kimerül abban, hogy amikor gond van a fűtéssel, melegvízzel, akkor betelefonálnak, illetve havonta kifizetik a szolgáltatótól érkező számlát. A város életében fontos szerepet betöltő cég azonban ennél szélesebb körű kapcsolatra törekszik, ezért a helyi újságban egy olyan sorozat megjelentetését kezdeményezte, melyben nem csak a távhőszolgáltatás történetét, jelenlegi helyzetét mutatják be, hanem arról is szót ejtenek, hogy az egyre emelkedő energiaárak ellenére lehet-e, - s ha igen, hogyan - csökkenteni a fizetendő számlák összegét...

   A távhőszolgáltatás megvalósítása - bármilyen meglepően hangzik - igen régóta foglalkoztatja az emberiséget. Már időszámításunk előtt 13-ból vannak adatok olyan törekvésekről, hogy a fűtendő térben elhelyezett fűtőberendezések használatából eredő kényelmetlenségeket igyekeztek kiküszöbölni. Pollio Vitrunius római építész és hadmérnök egyik korabeli írásában egy "hipocastrum" nevű, központi fűtést szolgáltató berendezést ismertet. Az ötletet azonban ő is a múltból merítette, hisz Babilonban már jóval korábban is alkalmaztak ilyen technikákat. Hazánkban az aquincumi múzeum romkertjében találkozhatunk a távolabbról táplált padlófűtési megoldással, de hasonló fűtési rendszerrel üzemeltetett római kori lakóépületet tártak fel Pécsett is.

   James Watt gőzgéppel kapcsolatos fejlesztői munkája során 1784-ben használt fel először gőzt lakásfűtésre. Ezt a gőzgép "megcsapolásával" a gőz egy részének elvezetésével tudta megoldani. (Vélhetően ebből adódik, hogy az ő nevéhez fűződik a hőleadó, a radiátor ősének megvalósítása is).

   A jelenlegihez hasonló táv/központi fűtési móddal első ízben 1825-ben találkozhattunk. Párizsban létesítettek olyan távfűtési rendszert, melyben forró víz keringett. Aztán Boston, New York, Hamburg következett, hazánkban pedig 1899-ben helyezték üzembe az Országházat ellátó távfűtési rendszert, majd a fővárosban az 1930-as években kezdtek el komolyan foglalkozni a távfűtéssel. A hazai rendszerek igazán gyors kiépülése és fejlődése (főként a nagyvárosokban: Budapesten, Debrecenben, Győrben, Pécsett, Szegeden, Miskolcon ) az 1960-as, '70-es évekre esik.

   Ugyanebben az időszakban valósult meg Komlón is a távfűtő-rendszer alapja, melynek működtetését 1965-ben (a Baranya Megyei Tanács és Pécs Megyei Jogú Város Tanácsa között létrejött megállapodás alapján) átvette a Pécsi Távfűtő Vállalat. A kirendeltség megszervezésére és későbbi vezetésére Vakaró József (2.kép) kapott megbízást. A komlói rendszer hőellátását a Pécsi Hőerőmű Komlói Erőműve biztosította - az altárói, majd  a zobáki forróvíz- és gőz-hálózaton, valamint a kökönyösi gőz-hálózaton keresztül. Aztán  1967-ben Felsőplatón (ma Szilvás) elkészült egy ideiglenes kazánház, mely az akkor már felépült lakóépületek fűtését biztosította, a továbbiakban pedig kiépült a Szilvást, Zobákot, végül a Körtvélyest ellátó vezetékhálózat is. Az 1990-es évek végére  a városban már meghaladta az ötezret a távfűtött lakások száma és gyarapodott a nem lakossági fogyasztók köre is.

   Időközben pedig más jelentős változások is történtek:  a Hőszolgáltató és az Erőmű is önkormányzati tulajdonba került, aztán összevonták őket: azóta - Vida János (3.kép) vezérigazgató irányításával - Komlói Fűtőerőmű Zrt.-ként (100 %-ban a város tulajdonában levő cégként) működik.

   Arról, hogy miként is működik ma a komlói távhőszolgáltatás, az erőmű illetékese a  következőket mondta: - Komlón most egy sajátos helyzet van, hisz az utóbbi öt évben épült lakásokban már lakásonként mérhető a fűtéshez és épületenként a vízmelegítéshez felhasznált hőmennyiség. Ugyanakkor a korábbi - a tömeges lakásépítések időszakában épült tömbházakról - ez nem mondható el, pedig városunkban ezek vannak többségben. A régi panelépületek fűtési rendszere csak a hőközpontban szabályozható, a lakásokban nem, ráadásul ezeknek a házaknak a hőszigetelése  is igen rossz. Az utóbbi években ugyan egyre több épületet szigeteltek (ami örvendetes), de a fűtéskorszerüsítéssel együtt ennél sokkal több energia takarítható meg.

   Mint a szakember elmondta: a magas - és egyre növekvő - energiaárak miatt ma már mindenki tudja (érzi), hogy csökkenteni kell a felhasználást. Ennek a technikai háttere biztosított, de a megvalósításhoz a rendszereket felül kell vizsgálni és ahol szükséges, a korszerüsítéseket el kell végezni. Ahhoz, hogy a meglevő rendszerekben is lehessen takarékoskodni, alapvető követelmény a fűtőtestek szabályozhatósága. Az erőmű viszonylag jó ütemben kapja az ezzel kapcsolatos megrendeléseket, de azoknak a társasházaknak, melyek még nem döntöttek, azt javasolják: ha  még nem kezdtek bele sem a szigetelésbe, sem a fűtéskorszerüsítésbe, az utóbbival kezdjék, mert ez hatékonyabb megtakarítást jelenthet.  Tanácsért, tájékoztatásért telefonon, levélben, e-mailben egyaránt fordulhatnak az erőműhöz, s az alábbi elérhetőségeken arra is lehetőség van, hogy jelezzék: miről szeretnének olvasni az erőművel kapcsolatban a most induló sorozatunkban. A telefonszámok: 06/72/582-133, 582-159, levélcím: Fűtőerőmű Zrt. 7300.Komló, Bem u. 24, e-mail: eromu@komloieromu.hu.                                                

Publikálta
null