Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Komlói légúti betegek kirándulása Tapolcára és Keszthelyre

 A Légúti Betegek Komlói Egyesülete 47 fővel autóbuszos kiránduláson vett részt Tapolcán és Keszthelyen. Úticéljuk elsődleges lényege a Tapolcai Kórház alatt lévő gyógybarlang megtekintése volt – mondta el a helyilapok.hu érdeklődésére a klubvezető. Salamon Lászlóné – idegenvezetőket megszégyenítő tájékozottsággal – a részletekről is beszélt. 
  Mint elmondta,1925-ben - a tapolcai városi Kórház bővítési munkáinak kapcsán - egy száraz, tágas barlangra bukkantak. A 30-as évek második felében jelentős munkálatokat végeztek annak érdekében, hogy a barlang alkalmas legyen óvóhely céljára. Időközben elterjedt a környék lakosai körében, hogy a barlang levegője gyógyítja a légúti betegeket. Asztmások, hörghurutosok keresték fel a barlangot, s a szamárköhögésben szenvedő gyermekek csodálatos gyógyulása is nagymértékben erősítette a barlang gyógyhatásának hírét. A II. világháborúban aztán a kórház-barlang valóban óvóhelyként szolgált - elsősorban a betegek számára. Az orvosok rájöttek arra, hogy az akkori gyógyszerhiány ellenére a légzőszervi betegek állapota lényegesen javult. Az 1970-es években korszerűsítették a gyógybarlangot. A világítást felújították, felvonóval, telefonnal kapcsolták össze a felette lévő kórházi osztállyal, ahol vizsgálóhelyiséget, kórtermeket, tornatermet, fizikoterápiás részleget alakítottak ki.
   A kórház és a barlang így - szoros területi egysége miatt - egyedülálló lehetőséget biztosít arra, hogy az előnyös klimatikus környezet a mindennapi gyógyítás része legyen. A meggyőző eredményeknek köszönhetően a Tapolcai Kórház–barlang 1981-ben megkapta a gyógybarlang minősítést.

   Salamonné azt is elárulta, nem véletlenül látogattak éppen Tapolcára. Az elmúlt években ugyanis számos komlói légúti beteg élvezhette az ottani klímát és kezelést. Ez a kirándulás pedig megismertette betegeikkel a barlang gyógyhatását, s személyesen tapasztalhatták, hogy:

- A barlangban átlagosan 10 °C fok körüli az állandó hőmérséklet.
- A barlang levegőjének magas relatív nedvességtartalma van.
- A szokatlan - föld alatti, mozgáshiányos, fényszegény - környezet jótékony pszichés hatással van ránk.
- Az átlagosnál magasabb széndioxid tartalom a légzésmélység fokozódását, anyagcsere folyamatok gyorsulását válthatja ki.
- A levegő mentes a toxikus  és izgató anyagoktól, allergénektől.
- A penészgombák esetleges antibiotikus hatással vannak jelen.
- Lent a barlangban nincsenek légköri frontok, elektromos, barometrikus változások.
- Görcsoldó, nyákoldó, gyulladásgátló, fertőtlenítő hatásúak a folyamatosan újratermelődő természetes aerosol oldott ionjai.
  Általánosságban azt lehet mondani – ahogy dr.Kovács László a Barlang-terápiás osztály főorvosa tájékoztatta a komlói vendégeket lent a barlangban, - hogy szinte minden légúti gyulladásos betegség krónikus, vagy akut szakaszában ajánlott a barlangkezelés. Az idült hörghurut, tüdő- és hörgőtágulat, asztma, allergia, szilikózis, arcüreggyulladás, COPD (idült hörghurut légúti szűkülettel) betegségben szenvedő betegek kérhetik a beutalásukat a lakhelyük szerinti  Tüdőgondozóban. Azok közül akik eddig még nem vettek részt a 3 hetes kezelésben, a kiránduláson sokan eldöntötték, hogy szeretnének ilyen remek kezelésben részesülni.

   - Tapolca azonban nemcsak a gyógybarlangjáról híres, hanem a város közepén található vízimalom és a tó is növeli a hírnevét – folytatja az élménybeszámolót a klubvezető. -  A tóban szemet gyönyörködtető, színes halak úszkálnak: rózsaszín, vörös, kék, szürke, piros színeikkel elkápráztatják nézőiket. Szökőkút, csobogó, vízesés, gyönyörű virágok, napsütés, ez mind-mind fokozta a komlói csoport jókedvét. A kórház orvosa finom ebédet is biztosított számunkra. Jóllakottan, tele szép élményekkel utaztunk tovább, s délután a Keszthelyi Festetich kastélyt néztük meg. Fakultatív módon a csodálatos könyvtárat, hangversenytermet, kápolnát, díszes szobákat, Hintó Múzeumot, korabeli ruhatárat, festményeket nézegethettük, és egymásnak mondogattuk, hogy, de jó, hogy a kis Magyarországon ennyi szépség látható!
Másfél órás kastély-séta után még pihenhettünk a csodaszép, szökőkutas, virágos parkban. Hazafelé Marcaliban vacsoráztunk és szinte sajnáltuk otthagyni a hangulatos Muskátli kisvendéglőt! Teli gyomorral és teli szép élményekkel érkeztünk haza Komlóra. A légúti betegeink nagy megelégedéssel tértek otthonaikba.

 

Publikálta
null