Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


"Hulladékból termék" kiállítás Komlón

  A kiállítást - amelynek oktatófilmje  idén elnyerte a Comenius EduMedia kitüntetést a multimédiás oktatási anyagok nemzetközi versenyében -  az ÖKO-Pack Csomagolási Hulladék Hasznosítást Koordináló Kht. és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége közösen rendezi. Az anyag első bemutatójára 2006. márciusában Budapesten került sor és az ott tapasztalt rendkívüli érdeklődésre való tekintettel a kiállítás elindult vidéki körútjára. Ennek eddigi  állomásai: Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Cegléd, Hajdúböszörmény, Balmazújváros, Kőszeg, Békéscsaba, Tata, Oroszlány, Szentes és Vác volt, ahol a települések érdeklődő diákjai, lakosai ismerhették meg a szelektíven gyűjtött hulladékból készült és kiállított termékeket.

 
   A kiállításon több mint 70 hazai - újrahasznosított terméket előállító - cég termékeit tekinthették meg a látogatók és a legjelentősebb magyarországi hulladék-feldolgozók és -hasznosítók is képviselteték magukat. A kiállítás már megjelenésében is tükrözi az újrahasznosított anyagok egyik újszerű felhasználási lehetőségét, ugyanis látványként sem érdektelen, hogy az  installáció (falak, asztalok, székek) maguk is kartonpapírból készültek. Ez azért is figyelemre méltó, mert közismert, hogy a papír a legnagyobb mennyiségben újrahasznosításra kerülő hulladék, melynek ismételt feldolgozása során például karton- és hullámpapír készül, amely a csomagolóipar számára nélkülözhetetlen termék.

   A műanyag hulladékok újrafelhasználásával készült termékek alkotják a kiállítás legszínesebb és legváltozatosabb részét, mert ezekből készül a legtöbbféle újrahasznosított termék és a legtöbb hasznosító cég is ebben az iparágban működik Magyarországon. A kiállítás egyik különlegessége volt, hogy bemutatkozott több olyan kínai műanyag-újrahasznosító cég is, amely a szinte egész Európából begyűjtött - egyszer használatos – műanyagpalack-hulladék feldolgozását és újrahasznosítását végzi.  Az üveg-, alumínium- és a fahulladék ismételt felhasználásának módját és a hulladékmentes technológiával készült termékekkel teljesen azonos értékű produktumait is több cég mutatta be.

  Az elkövetkező években kiemelt szerepet kap a növényi hulladékok újrahasznosítása, mert az uniós és hazai jogszabályok is előírják, hogy a települési szilárd hulladékokban jelentősen csökkenteni kell ezek arányát. Ezért a hulladékgazdálkodásban fontos szerepet betöltő házi és ipari komposztálás is, mint termékgyártás jelenik meg a kiállításon. A lakossági szelektív hulladékgyűjtés terjedésével az anyagában hasznosítható hulladékok mellett egyre nagyobb arányban jelennek meg az energetikai célra hasznosítható vegyes hulladékok. A gumiabroncsok, csontlisztek, fáradt olajok energetikai hasznosítása mellett ezért is szerepelt a kiállításon a vegyes műanyag hulladékok cementipari hasznosítása, ahol a visszanyert energia tekinthető az így hasznosuló hulladék végtermékének.
   A hulladékgumi hasznosítása az energianyerés mellett egyre több helyen eredményezi játszóterek, futópályák vagy éppen hangfogó falak burkolatát. A gumihulladék darálékából készült járólapok is a kiállítás termékválasztékát bővítik. Az elektronikai hulladékok hasznosítása - a finanszírozás jogszabályi háttérének megteremtését követően -  igen gyorsan fejlődő, új iparágként jelent meg. Ma még elsősorban alapanyagot gyártanak ezekből a hulladékokból, de például az elektromos és elektronikai berendezések műanyag burkolatának újrafeldolgozása révén már késztermékek is készülnek, amelyek szintén láthatóak voltak a kiállításon.

   Bár nem hagyományos és kézzelfogható termék, de jelentős hasznosítási eredmény az autópályák építésénél felhasznált acélipari hulladék, a kohósalak. Az M6 autópálya építésekor pl. jelentős mennyiségű kohósalak hulladék kerül  felhasználásra, kiváltva ezzel a bányászati kitermelés primer anyagait.

   A kiállítás  a sok információ és érdekesség mellett - játéklehetőséget is kínált az odalátogató iskolások számára: pl. újra-papírból papírhajtogatás (origami).
A "Hulladékból termék" kiállítás elsősorban a lakosság – ezen belül is kiemelten a közép- és általános iskolások - tájékoztatását szolgálja. De nem titkolt cél az sem, hogy a kiállítás szervezői szeretnék eloszlatni azt a tévhitet, miszerint a szelektíven gyűjtött hulladék végül összeöntve a hulladéklerakóba kerül. A szelektív hulladékgyűjtés folyamatos népszerűsítése mellett fontos bemutatni – és ezt vállalják magukra a kiállítás életre hívói -, hogy a felelősen, tudatosan szelektíven gyűjtött hulladék újrahasznosítható és hazánkban is sokféle hasznos termék állítható elő ezekből a másodnyersanyagokból. A komlói kiállítás ideje alatt - akárcsak a korábbi helyszíneken - arra is lehetőség volt, hogy a látogatók leadják a feleslegessé vált mobiltelefonokat, szárazelemeket, cd-ket, műanyag-palackokat, melyeket a megfelelő gyűjtőedényekbe tehettek, a kiállítás szervezői pedig garantálják, hogy ezekből is újrahasznosított termékek készülnek majd.
  Mindez azért is fontos, hogy a hazai ipar, a vállalkozók is lehetőséget lássanak a környezetbarát technológia üzleti alkalmazásában, ezáltal is hozzájárulva a fenntartható fejlődéshez. Ha ezeket a célokat sikerül elérni, akkor a kiállítás – amelyet az ország több városában is bemutatnak még az év során - hozzá tud járulni egy kultúráltabb és környezetkímélőbb hulladékgazdálkodás fejlődéséhez.

 

Publikálta
null