Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Ötvenhat éve két sárga lóval kezdődött...

      Éppen tíz esztendeje, hogy megalakult a Komló-Víz Kft. Erről az egy évtizedről a városban és környékén élők közül bizonyára sokaknak van saját élményük, tapasztalatuk, arról viszont – vélhetően – csak kevesen tudnak, hogyan is kezdődött Komlón a "vizes történet". Nézzünk hát most vissza kissé távolabbra a múltba.
   Néhány nappal a várossá nyilvánítás előtt - egész pontosan 1951. augusztus 23-án - alakult meg a Komlói Víz- és Csatornamű Vállalat. Az akkori teljes létszám 37 fő volt - többségüket a pécsi vízműből irányították át Komlóra - s ugyancsak a megyeszékhelyről érkezett az első jármű is.  Ez egy szekér volt, melyet két sárga ló húzott! A vállalat első épülete pedig egy düledező komlói parasztház volt a főutcán…
   A komlói szénbányászat - és a város - rohamos fejlődése szinte napról napra növekvő víz-igényt generált. Ehhez kutakat kellett fúrni, amit az akkori Szénbányászati Tröszt kezdett el, Budafa térségében. A kutató-fúrások sikerrel jártak, ezért aztán a bánya felépíttette az ideiglenes szivattyúházat is, majd 1953-ban megépült Kossuth-aknán egy 600 m3-es tároló és a hozzá kapcsolódó 12 km-es vezetékrendszer is.
   A kezdeti, napi 2000 m3-es kapacitás - az igények növekedése miatt - folyamatosan nőtt ugyan (az `50-es évek első felében a Mánfa-Kőlyuk-Magyarszék vonalon 12 db új kút épült ki, s ugyanebben az időszakban készült el a ma is működő budafai szivattyútelep a vastalanítóval, savtalanítóval és a szolgálati lakásokkal együtt), ám a rohamléptekkel fejlődő város igényei mindig előtte jártak a vízmű kapacitásának. Ennek következtében - bár az évtized közepére már 33 működő kút, napi 5000 m3 vizet adott - Komlón sorozatos volt a vízhiány. Szükség volt hát újabb víznyerő területek bevonására, s ez Liget-Oroszló térségében valósult meg.
     A `60-as évek elejére a 37 db. budafa-mánfai, valamint a 12 db. ligeti kútból álló vízbázis is termelt, mégsem volt elég a víz. Így 1966-ra a vállalat - mely ekkor már saját építési részleggel rendelkezett - a kőlyuki völgyben futó patak duzzasztásával és a barlangi vizek kihasználásával, egy 3000 m3/nap teljesítményű, szűrő technológiával rendelkező vízművel bővítette a kapacitását.
   Két évvel később már 12 környező település vízművét is a komlói vállalat üzemeltette, 1963-tól pedig Baranya megye teljes vízellátásáért a komlói cég volt a felelős. 1967-ig kialakultak az üzemvezetőségek: Mohácson, Siklóson és Szigetváron, majd `70-ben Pécsváradon és Sásdon. Ebben az évben változott a név is. Baranya Megyei Vízmű Vállalat-ként dolgoztak tovább, s egy évre rá elkészült az új megyei központi telephely (a Komló-Víz Kft. ma is ott működik).
   Közben - 1968-ban - elkezdték a napi 8000 m3 hozamú orfűi Vízfő-forrás vizének Komlóra továbbítási lehetőségének tervezését, majd a kivitelezés is megtörtént (érdekes technikai megoldásokkal), s 1975-ben a termelés is megkezdődhetett. Közben pedig az orfűi Pécsi-tóra egy felszíni vízkivételi művet telepítettek a további igények kielégítésére. Másfél évtizeddel később pedig megépült a Duna vizét szállító regionális vezeték komlói leágazása (egy 600 mm. átmérőjű vezeték, mely a zobák-pusztai, 2500 m3-es tárolóhoz vezet), ezen napi 10.000 m3 víz érkezett a városba.
   A vállalat 1996-ban Baranya 260 településein szolgáltatott vizet, 18 településen biztosította a szennyvíz-elvezetést és közel 800 dolgozót foglalkoztatott. A rendszerváltást követő években nagyot fordult a világ! A megyei vízmű darabokra szakadt, Komlón pedig (`97-ben) megalakult a Komló-Víz Kft., mely – akkor - 200 fős létszámmal dolgozott és 37 település víziközműveit üzemeltette. Azóta a létszám és az ellátott települések száma is csökkent, miként – a bánya és egyéb ipari üzemek bezárása okán – a vízfelhasználás is drasztikus mértékben visszaesett.

Publikálta
null