Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Nagy választék a komlói, volt 501-esben

   Lassan elérkezik a nap, amikor a most nyolcadikos diákoknak dönteniük kell, hol tanulnak tovább, ám közülük sokan csupán a tájékozódásnál (vagy még ott sem) tartanak. Nekik kívánunk segítséget nyújtani azzal, hogy felvilágosítjuk őket az egyik komlói középfokú oktatási intézmény kínálatáról.
   A kereskedelemben egyre több olyan termék kapható, melynek csomagolásán az olvasható: 2 in 1, 3 in 1, sőt 5 in 1-es is van. Nos, ezt nyugodtan kiírhatnák a volt 501-es intézmény bejárata fölé is, hisz ebben az iskolában 5 féle képzésből választhatnak a tanulók, - melyek közül három érinti a mostani nyolcadikosokat.
    A szakiskolai képzés (e típusban képzik a szakmunkásokat) során az első két évben - azaz a 9., 10. évfolyamon - közismereti tárgyakat sajátítanak el, emellett pályaorientáció és szakmai előkészítés keretében ismerkedhetnek a különböző szakmákkal. Arról, hogy ki milyen szakmát kíván tanulni, csak a 10. évfolyam végén (tehát 2 év múlva) kell dönteni. Varga Sándor szerint addigra ez lesz a választék: bútor-asztalos, bolti eladó, (élelmiszer-vegyiáru), kőműves, karosszéria-lakatos, szerkezetlakatos, szabó (női szabó), műanyag-feldolgozó gép-rendszer üzemeltető. Az intézmény igazgatóhelyettese azonban hozzátette: elképzelhető, hogy a piaci igények alapján más szakmák képzésére is sor kerül. Legutóbb így indult be komlói cégek jelzése és hathatós közreműködése révén a szerkezetlakatos és a műanyag-feldolgozóképzés is (ráadásul előbbiek kiemelt ösztöndíjat kapnak és elhelyezkedési lehetőségük is garantált a velük kötött tanulmányi szerződés alapján). Mint megtudtuk, több helyi cég is jelezte már, hogy szüksége lenne esztergályosokra. Nos, ha e szakmára minimum 8 jelentkező van, az 501-es máris kész az oktatásukra.
  A szakiskolai képzés során azonban nem "kötelező" szakmát választani. Ha valaki úgy érzi, az éppen aktuális  kínálatból egyik sem megfelelő az ő számára, a 10. év után választhatja az érettségit adó (3 éves) képzést. De mód van ebben az iskolában a német nemzetiségi képzésre is (heti 5 órában tanulnak nyelvet, ezen kívül megismerkednek a német kultúrával, hagyományokkal is). És még mindig ennél az iskolatípusnál maradva: aki a 10. évfolyamot követően szakmát választott és megszerezte a szakmunkás-bizonyítványt, még mindig tovább mehet az érettségit is adó "vonalra".
   Második lehetőségként a szakközépiskolai képzést említi Varga Sándor. Erről azt kell tudni, hogy négyévnyi tanulást követően érettségi bizonyítványt kapnak a tanulók, majd az ötödik-hatodik évben szerezhetnek szakmai képesítést. Itt az a választási lehetőség, hogy szakmunkás-bizonyítványt, vagy technikusi oklevelet kíván szerezni az illető, illetve előttük is nyitott az út a felsőoktatási intézmények felé. Jelenleg ruhaipari, faipari, valamint környezetvédelmi és vízgazdálkodási technikus szakokból választhatnak, de a szakközépiskolai érettségivel rendelkezők azokból a szakmákból is választhatnak, melyek érettségihez kötöttek (pl. autószerelő). 
     Működik az intézményben ú.n. speciális szakiskolai képzés is. Ebben az eltérő tantervű általános iskolákban végzettek vehetnek részt. Ők a 9.-10. évfolyam során az általános műveltséget megalapozó képzést kapnak, szakmai előkészítésben részesülnek és szakmát a 10. évfolyam végén választhatnak, a következőkből: ABC-eladó, sütőipari munkás, szőnyegszövő, kőműves, varrómunkás,

asztalosipari szerelő.
   Eddig azokról a lehetőségekről esett szó, melyek az általános iskolát idén befejezőkre vonatkoznak. Az intézmény azonban nem csak őket várja, hanem azokat is, akik másutt szereztek szakmunkás-bizonyítványt, vagy más iskolában fejezték be a 10. évfolyamot. Ők az érettségit adó nappali, vagy esti képzésben vehetnek részt.
   Az 501-esben nem "csak" tanulni várják a gyerekeket. Az intézményben ugyanis különféle szakkörök, sportcsoportok működnek, hogy ezzel is segítsék a tanulók szabadidejének hasznos eltöltését. Élő, hosszú ideje fennálló kapcsolatokat ápolnak több külföldi oktatási intézménnyel, s ezek keretében rendszeresen látogatják egymást a tanulók - természetesen pedagógusok felügyeletével. Az igazgatóhelyettes végül elmondta még: iskolájuk eltökélt szándéka és célja, hogy minél több kvalifikált szakembert adjanak a városnak.      

Publikálta
null