Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Szigorodó szankciók a túlsúlyos járművek miatt
     Hazánk útjainak jó része nyugodtan nevezhető életveszélyesnek amiatt, mert olyan nyomvályúsak, hogy ott szinte lehetetlen a biztonságos közlekedés - még száraz úton is...Esőben pedig már egészen alacsony sebességnél is létrejöhet az ú.n. aquaplaning, azaz a vizen siklás, s máris kész a tragédia. A baj okozói a túlsúlyos járművek, melyek ellen eddig is próbáltak megtenni minden lehetségeset az arra illetékesek, ám jogszabályi háttér híján ez kevésnek bizonyult. Február elsejétől alaposan változik a helyzet...
  
A megengedett tengelyterhelést, csakúgy, mint a járművek legnagyobb össztömegét eddig is szabályozták a rendeletek. A gyakorlatban azonban ez nem hozott igazán értékelhető eredményt. A Baranya Megyei Közlekedési Felügyelet (1.kép) közúti ellenőrei például évente mintegy 1500 körüli teherjárművet mérlegelnek a megye útjain a kialakított 11 mérőhelyen, s ezeknek mintegy 10-15 százalékánál állapítanak meg túlterhelést. (A fuvarozók közt működő "betyárbecsületnek" és a mobil telefonoknak, CB-rádióknak köszönhetően azonban ez a szám valójában csak a jéghegy csúcsát engedték látni ezidáig.)
     A jogalkotók ezért most - igazodva az Európai Unió normáihoz is - jogszabály-módosításokról döntöttek, s ennek eredményeként 2006. február elsejétől szigorodnak az ellenőrző mérlegelés szabályai, ezzel egyidejűleg emelkednek a bírságolás összeghatárai, de bővül a közigazgatási bírság kiszabására okot adó  tényállások köre is.
      Mindezekről szerdán délelőtt Pécsett, a Hengermalom utcai székházban tájékoztatta a sajtó munkatársait dr. Weidinger Antal (2.kép), a Baranya Megyei Közlekedési Felügyelet igazgatója. Az általa elmondottakból megtudhattuk, hogy most már nem csupán a túlsúlyos fuvarozást végző szállító, hanem a rakományt feladó, illetve felrakó szabálytalan cselekménye is büntethető. A szabálysértési jogszabály módosult rendelkezése szerint ömlesztett áruszállítás esetén, mind a jármű-tömegbizonylat, illetve írásbeli nyilatkozat nélkül közlekedő, mind pedig a bizonylatok kiállítására vonatkozó szabályok megsértői szabálysértést követnek el. A büntetések szigorodását mutatja, hogy e két szabálysértés elkövetője százezer forintig terejdő pénzbírsággal sújtható, s a korábbi harmincezerről ötvenezer forintra emelték a "menetokmány szabálytalanság" elkövetése miatt kiszabható bírság felső határát.
      Jelentős szigorítás, hogy a közlekedési hatóság közúti ellenőrzése során túlsúlyosnak minősülő járműveket (lásd 3.kép) a túlsúly megszüntetéséig, illetve a vezetési- és pihenőidő betartására vonatkozó szabályok megsértőjét a pihenőidő letöltésének idejére kényszer-várakozásra utasítja. (E célból ki kell jelölni a kényszer-várakozó helyeket.) Ha az ellenőrzés alá vont jármű a jogszabályban meghatározott előírásoknak nem tesz eleget, az ellenőrző hatóság a jármű forgalmi engedélyét elveszi, annak továbbközlekedését megtiltja. Ilyenkor a jármű (a továbbközlekedés tilalmára okot adó szabálytalanság megszüntetéséig) a kijelölt várakozóhelyet nem hagyhatja el.
         Változás az is, hogy a bírságot kiszabó határozat a közúti ellenőrzés során azonnal végrehajtható. A járművet a bírság, illetve a pénzkövetelés biztosítás megfizetéséig - az erre vonatkozó külön határozat kiadása nélkül - vissza lehet tartani. Az igazgató végezetül arról tett említést, hogy várhatóan a mostani jogszabály-módosítás kellő visszatartóerő lesz majd, hisz a bírságok összege ötvenezertől akár nyolcszázezer forintig is terjedhet - ezt pedig vélhetően nem sokan fogják megkockáztatni (mint ahogyan tette a 4.képen látható szerelvény vezetője).
      Az utak rongálása tehát remélhetően nem folytatódik, most már csak az a kérdés, hogy mikor kerül sor a bevezetőben említett, valóban életveszélyes utak rendbetételére...



    
Publikálta
null