Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Bezárt Komlón a bányászok önsegélyező pénztára
      Európában is példa nélküli volt az a megállapodás, melyet 1995-ben, az energiaszektor privatizációjának kezdetén kötöttek két szakszervezet képviselői Suchmann Tamás miniszterrel. A  bányaiparban, illetve a villamosiparban dolgozók érdekképviseletének azt sikerült elérni a tárgyalások eredményeként, hogy a privatizázióból származó bevétel 0,5 %-át visszaforgatják, azaz, ezt a pénzt a szakszervezetek segítségével azok kaphatják meg, akiknek a munkahelye a magánosítás miatt szűnt meg. A megállapodás értelmében mindkét szakszervezet 4,3 milliárd forinthoz jutott, s ezt a bányászok esetében öt, a villamosipariaknál tizenkét területi iroda munkatársainak segítségével juttatták vissza az érintettekhez.
        
  Ferenczy Sándor, a 2005 decemberében bezárt komlói iroda vezetője így eleveníti fel az elmúlt évek történéseit: - Bár a megállapodás 1995-ben született a szakszervezetek és a kormány közt, a tényleges munka jóval később indulhatott csak meg. Létre kellett ugyanis hozni azokat a szervezeteket, melyek elláthatják ezt a feladatot. A BDSZ Önsegélyező Pénztára 1998-ban alakult meg, ezen belül a komlói iroda 1999-ben foglalkozott az első ügyekkel. Ekkor viszont beindult a "nagyüzem", hisz a bányabezárás közeledtével egyre többen váltak munkanélkülivé az egykori bányászok. A tavaly decemberi megszűnésünkig 2133 ember ügyét intéztük a Tröszt-épület melletti irodánkban, ahol kezdetben még öt munkatársam volt, aztán ahogy csökkent a munkánk, úgy apadt az ügyintézők száma is. Szeretném azonban felsorolni a neveket, már csak azért is, mert sokan nem tudják: valamennyi kollégám, aki az elmúlt években a bányászkasszánál dolgozott, ezt a feladatot fizetés nélkül, mondhatnám, társadalmi munkában végezte! Tehát Dákai Andrea, Paku Istvánné, Boldog Viktória, Radics Kálmán és Farkas István is rászolgált legalább az erkölcsi elismerésre azért a tevékenységért, melynek során 1 milliárd 170 millió forint újrakezdési támogatás igénylésében és elosztásában segédkeztek több mint kétezer egykori bányásznak.
     Mint Ferenczy Sándortól - aki egyébként az ország más részein még működő BDSZ Önsegélyező Pénztár igazgatóságának tagja, így ma is naprakész adatok birtokában van - megtudtam, a privatizációs bevételekből származó pénzből a pénztár kilenc különböző jogcímen részesítehette támogatásban a munkahelyüket vesztett dolgozókat, s volt aki több pontnak is megfelelt, akadt aki csak egynek, így a kifizetett összegek sem voltak mindenkinél egyformák. Akadt, aki csak pár tízezer forintot kapott és olyan is, aki több százezret vihetett haza, de a komlói iroda esetében 550 ezer forint volt az átlagos kifizetés. Az egykori irodavezető végezetül még elmondta: 150 egykori külfejtési dolgozó ügye még nem zárult le, de a támogatástól természetesen ők sem esnek el. Papírjaik ugyanis már az  ajkai (továbbra is működő) területi irodában vannak, az ottaniak segítik a továbbiakban az érintetteket, akik - csakúgy, mint eddig mindenki - a bankszámlájukra kapják majd meg a nekik járó összeget, nem kell tehát emiatt a bakonyi városba utazniuk.
    

Publikálta
null