Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Innováció

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Munkaerő

Munkavédelem

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Távközlés

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás

Vízszolgáltatás


Még az idén ötvenen munkába állhatnak
 

              Több mint tízezer ember dolgozott valaha a Mecseki Szénbányák különböző üzemeiben. A bányabezárást ugyan kormánydöntéssel kitolták néhány évvel, de 2000 januárjának végén így is lakat került az utolsó mélyművelésű szénbányára is a Mecsekben. Így néhány év alatt családok ezrei maradtak kereső nélkül, s az újbóli munkába állást nem csak a munkaerő-kereslet hiánya akadályozta, hanem az is, hogy a bányában töltött évek alatt az emberek nagy részének egészsége, kisebb-nagyobb mértékben ugyan, de károsodott. Utánuk pedig – érthető módon – nem kapkodtak a munkáltatók. E helyzet javítását célozza a Komlói Rehabilitációs Központ létrehozása, melynek eddigi történetéről, eredményeiről és jövőbeli terveiről a komlói Városházán tartottak sajtótájékoztatót.

             A megjelenteket Fehér Zsolt, a Magyar Rehabilitációs Központ Egyesület elnöke köszöntötte, majd Páva Zoltán, Komló polgármestere, egyben a térség országgyűlési képviselője ismertette a Komlói Rehabilitációs Központ eddigi történetét. Mint említette, a város képviselő-testülete idén májusban döntött arról, hogy Komló vegyen részt a Humánerőforrás-fejlesztő Operatív Program által kiírt pályázaton, s arról is határozott, hogy siker esetén a korábban megüresedett Nagy László úti óvoda épületét ajánlja fel önrészként. Nos, a pályázat sikeres volt, ami 80 millió forintos támogatást jelent, s ehhez még hozzátette a maga 1, 5 millióját a Magyar Rehabilitációs Központ Egyesület, így a másfél éves program 86 millióból valósulhat meg. Hogy mit jelent mindez Komló és a térség számára? Nem kevesebbet, mint azt, – bár konkrét, aláírt szerződésük még nincs, de mégis biztosra vehető, - hogy még az idén Komlón tíz, Bodolyabéren és Magyarhertelenden 20-20 ember munkába állhat a Rehabit Komlplex Kft. Üzemeiben.

          Azt már a következő felszólalótól,(a 2. képen látható) Hegedűs Istvántól, a komlói Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökétől tudjuk, hogy a programban résztvevők közel 25 %-a cigány származású.  Ez azért is tölt el minket nagy örömmel, mert most olyan emberek kapnak tanulási, elhelyezkedési lehetőséget, s ezzel végső soron az eddiginél jobb életkörülmények megteremtésére esélyt, akiknek erre eddig szinte reményük sem volt származásuk, képzetlenségük és csökkent munkaképességük miatt. Az pedig ugyancsak nagyon jó dolog, hogy a cigány nők is munkalehetőséghez jutnak, mert az ő helyzetük talán még reménytelenebb volt, mint férfi társaiké. És hadd mondjak még valamit: az elején még attól féltünk, hogy találunk-e 40-50 olyan cigány embert, aki tanulni, dolgozni akar. Ma büszke vagyok arra, hogy sokkal többen jelentkeztek, mint ahányan részt vehetnek ebben a projektben, ezért mi abban bízunk, hogy lesz még hasonló lehetőség és akkor tovább folytatódhat a most megkezdődött kedvező folyamat - értékelte a maga nemében páratlan programot az elnök.

        Fehér Zsolt arról tájékoztatott, hogy a Magyar Rehabilitációs Központ Egyesület hosszú távú célja a megváltozott munkaképességűek és más, munkaerő-piaci szempontból hátrányos helyzetű csoportok számára a munkavállalás lehetőségeinek javítása. Ezért aztán a szeptember elején indult effektív munka során több településen tartottak – nagy érdeklődéssel kísért – tájékoztatót a programról, majd a több mint 350 jelentkezőből a szakemberek kiválasztották azt a 200 embert, akikről látszott, érződött: tényleg motiváltak, akarnak dolgozni, tanulni…

       A már több mint két és fél hónapja tartó felkészítés eddigi tapasztalatairól Koharek András tréner azt mondja: - Számomra is nagy szakmai kihívás volt kétszáz olyan emberrel dolgozni, akik több mint egy éve kikerültek már a munka világából ráadásul képzettségüket, életkorukat tekintve is igen nagy a „szórás”. Ma már elmondhatom, hogy kellemesen csalódtam, mert a társaság rendkívül nyitott, együttműködő, aktív, s látszik rajtuk: ők mindent megtesznek azért, hogy munkához jussanak.

      Ez pedig – az egyesületi elnök - szerint biztosítottnak látszik. A Rehabit Kft. Üzemeiben még idén ötvenen munkába állhatnak, a többieknek pedig biztosított a képzés lehetősége. Mint (a 3. képen jobbról látható) Fehér Zsolt mondta, nem ők szabják meg, ki milyen OKJ-s képzésben vegyen részt, hanem mindenki maga választhat azok után, hogy tájékozódott, hol, milyen eséllyel tudna elhelyezkedni. De azért a projektnek az is része, hogy a Központ munkatársai jelentős számú potenciális munkaadóval, célszervezettel veszik fel a kapcsolatot. Nekik szintén tanácsadást, valamint folyamatos képzést biztosítanak, ezzel is elősegítve egyfajta szemléletváltást, ugyanakkor így javítva  a megváltozott munkaképességűek későbbi elhelyezkedésének esélyeit.

       A programnak van egy másik, ugyancsak vonzó része, ez pedig az, hogy a résztvevők mindegyike havi 6000 forintos étkezési utalványban részesül, azoknak pedig, akiknek a képzés, vagy a munkavállalás miatt utazniuk kell, költségtérítést fizetnek.

Publikálta
null