Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Átadták a nyílt levelet Barrosónak

José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnöknek szánt nyílt levelet adtak át kedden Brüsszelben számos Nobel-díjas tudós és mintegy 80 professzor nevében a kolozsvári magyar tannyelvű, állami finanszírozású Bolyai egyetem újraindítását követelve - jelentették be Hantz Péter és Szász Alpár Zoltán egyetemi előadók, a beadvány megszerkesztésében és az aláírásgyűjtésben jelentős szerepet vállaló Bolyai Kezdeményező Bizottság képviselői az átadás helyszínén, a brüsszeli bizottság épületénél tartott sajtótájékoztatón.

 

A bizottság tisztviselőivel találkozva megemlítették, hogy Európa számos kisebbsége rendelkezik már azokkal a jogokkal, amelyeket az erdélyi magyarság követel magának.

 

Mint a sajtónak elmondták, arról próbálták meggyőzni a brüsszeli végrehajtó testület képviselőit, hogy ennek a problémának mindenképpen szerepelnie kell abban az országjelentésben, amely tavasszal készül Románia európai uniós csatlakozásának felkészüléséről, és amely minden bizonnyal döntő jelentőségű lesz abban, hogy a terveknek megfelelően sor kerül-e az ország tényleges csatlakozására a jövő év első napján.

 

Közlésük szerint a bizottság képviselői konstruktívak voltak: jelezték, hogy tanulmányozni fogják a levélben szereplő részleteket, és "több helyről ígéretet kaptak, hogy ez a probléma hangsúlyozottan szerepelni fog az országjelentésben".

 

A levél címzettjei között szerepel Calin Constantin Anton Popescu Tariceanu román miniszterelnök és Traian Basescu köztársasági elnök is.

 

A sajtóértekezleten az oktatók emlékeztetettek arra: magyar nyelvű magánegyetemek ugyan vannak Romániában, de állami finanszírozásban magyar nyelven nem lehet például agrártudományokat, mérnöki tudományokat tanulni, illetve a művészeti képzésnek is csak szűk szegmense fedhető le.

 

Tavaly 25 ezer, idén 29 ezer magyar diák tanult romániai egyetemeken - mivel az összlétszám is növekedett, mindkét adat azt jelenti, hogy a magyarok aránya 4,4 százalékot, közülük a magyarul tanulóké 1,6 százalékot képvisel, messze elmaradva a 6,6 százaléktól, amelyet a romániai magyar kisebbség jelent.

 

A román kormány hivatalos álláspontja szerint magyar karoknak nincs helye a Babes-Bolyai Tudományegyetemen, az RMDSZ álláspontja szerint pedig a magyar karokat létre kell hozni - jelentették ki. A román európai parlamenti megfigyelők szerintük számos valótlanságot terjesztenek a romániai magyar oktatás helyzetéről - megemlítették például azt, hogy kétnyelvű feliratok nincsenek az egyetemen, a magyar rektorok plakettjei a falakon nem kaptak helyet. A magyar oktatási vonalnak semmilyen autonómiája nincs, önállóan nem dönthet például oktatók felvételéről (emiatt a magyar oktatói állások több mint fele betöltetlen), anyagi kérdésekről vagy előléptetésekről, a két teológiai kart leszámítva az összes kar vezetője román nemzetiségű - sorolták.

 

Jelezték azt is: lejárató kampány indult azon oktatók ellen, akik a magyar nyelvű oktatás önállósulása mellett foglaltak állást.

 

Az oktatók megemlítették azt is, hogy az önálló magyar karok létrehozására vonatkozó kérést hétfőn a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem szenátusa elutasította. Úgy vélték, emiatt a politikai eszköztár kimerült, és már csak bojkottal vagy polgári engedetlenségi módszerekkel tudnak tovább harcolni.

Publikálta
null