Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Magyar bizonyíték a génmódosított növények veszélyeire?

Magyar kutatók újabb bizonyítékot találtak a génmódosított kukoricafajták környezet-egészségügyi kockázatára. A MON810 fajták toxintartalma több ezerszerese a kukoricamoly ellen használt növényvédőszerekének.
 
A Magyar Tudományos Akadémia Növényvédelmi Kutatóintézete, a gödöllői Szent István Egyetem és a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársaiból álló kutatócsoport vizsgálatai rámutattak arra, hogy az EU-ban engedélyezett MON810 jelű, géntechnológiával módosított kukoricafajták toxintartalma (kukoricamoly ellen ható Bt-toxin) száraz időben mintegy 7000-szerese, csapadékos időben pedig 3500-szorosa a kukoricamoly ellen használt növényvédőszer toxintartalmának.

 

A méreganyagot tartalmazó pollen a rovarokra is veszélyt jelent, többek között a kukoricaföldeken nagy mennyiségben előforduló, csalánhoz kötődő pávaszem hernyójára.

 

Azon túl, hogy a magas méreganyagtartalom a táplálékláncba kerülve veszélyes lehet az emberi egészségre, a Bt-toxint termelő kukorica tarlómaradványa negatív hatással van a talajlakó élőlényekre is. A laboratóriumi vizsgálat kimutatta, hogy egyes ugróvillás fajok, amelyeknek fontos szerepük van a szerves anyag lebontásban és a talaj tápanyagvisszapótlásában, kevésbé fogyasztják a Bt-toxint tartalmazó szervesanyag maradványt. Egyelőre még nem tudni, hogy ennek mi az oka pontosan, és milyen továbbgyűrűző hatása van a talaj élővilágára. Ám a kutatók szerint pont ez a legfőbb probléma: a bizonytalanság.

 

Magyarországon 2005 januárjában moratórium lépett életbe az EU-ban forgalomba hozható génmódosított kukoricafajták szántóföldi termesztésére. Az EU szabályozása szerint egy tagállam csak akkor élhet a moratórium jogával, ha tudományos adatokkal bizonyítani tudja az adott termék környezet-egészségügyi szempontból való káros hatását.

 

Amennyiben a nyáron ülésező Miniszteri Tanács Brüsszelben elfogadja a jelenlegi kutatás eredményeit, továbbra is fennmaradhat a moratórium. Tavaly hasonló kérdésről döntöttek öt EU-tagállam esetében, és akkor nem volt meg a kétharmados többség a moratórium feloldásához. Mivel hazánk mezőgazdasági termékei a világpiacon pont a GMO (genetikailag módosított organizmusok) mentesség miatt keresettek, számos szakértő szerint a génmódosított haszonnövények elterjedése veszélyeztetné az exportot.

 

Genetikailag módosított növények termesztése 1994 óta folyik a világban, a legnagyobb mennyiségben az USA területén. A legfőbb termesztett GM növények a kukorica, a szója, a repce és a gyapot; csak a GM kukorica vetésterülete több mint 21 millió hektár.

 

A géntechnológia lényege, hogy a haszonnövények szervezetébe más élőlények génjeit juttatják be, hogy ezzel kedvezőbb tulajdonságot nyerjenek. Így például több haszonnövénybe rovarölő baktériumok azon génjét juttatják be, amely rovarölő fehérjét kódol, ezzel a növény maga is termeli a rovart elpusztító fehérjét.

"Gyakran hangoztatott érv, hogy a GM (genetikailag módosított) növények termesztése kevesebb vegyszerhasználatot igényel, amit viszont számos adat cáfol" - véli Takács-Sánta András ökológus, az ELTE oktatója és Móra Veronika biológus, a Koegzisztencia Bizottság tagja, a Jövő Nemzedékek Jelentésében. A haszonnövény vegyszerrel szembeni nagyobb ellenállóképessége, és a nagytáblás termesztés könnyen azt eredményezheti, hogy túlvegyszerezik a földet, ami viszont negatív hatással van a talaj élővilágára és a talajvízre, a haszonnövénybe kerülve a táplálékláncon át pedig az emberi egészségre. A kártevők és gyomok hamar rezisztenssé válnak, ami egy idő után még erősebb növényvédőszer használatát teszi szükségessé.

 

A GM növények más növényekkel kereszteződve bekerülhetnek a természetes társulásokba, ahol előnyös helyzetben lévén, kiszoríthatják az őshonos fajokat, ezzel csökkentve a biodiverzitást. Mivel a GM haszonnövények termesztése nagytáblás, intenzív mezőgazdasági formában hatékony, elterjedésük továbbra is a monokultúrás termesztést erősítené. Ez mind környezetvédelmi, mind pedig az élelmiszerellátás biztonsága szempontjából igen kockázatos, ugyanis egy monokultúrás ültetvény könnyebben ki van téve a kártevők okozta pusztításnak.

 

Az idegen gének bevitele az élő szervezetbe nehezen követhető folyamat, így nem tudhatjuk, hogyan alakítja át az adott növény génállományát, és az a táplálékláncba bekerülve milyen hatással van az emberi/állati egészségre (akár allergén, mérgező is lehet); az erre vonatkozó eddigi tudományos vizsgálatok még nem szolgáltak elegendő bizonyítékkal - hangsúlyozzák a szakértők.

 

Publikálta
null