Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Ornamentika – ornamentika – ornamentika

A modern művészetet sokszor azonosítják a dísztelen funkcionalizmussal. Holott kezdeteitől fogva – a mérnöképítészet gyönyörű, „csipkés” vasszerkezeteitől a historizáló, ám új technológiákkal készült épületek színes burkolatán vagy sgraffittóin, a szecesszió képzőművészetének, tárgykultúrájának és építészetének természeti, népművészetből származó és geometrikus formaelemein keresztül a 20. századon végig - napjainkig az úgynevezett vizuális művészetek telis tele vannak fantáziadús ornamentikával, bizonyítván az ember múlhatatlan, talán elemi igényét az életkedv kinyilvánítására, a mesterséges környezet élettel telítésére.


A modern művészetről alkotott fogalmunk megújítása, kiteljesítése az Ernst Múzeum három egyidejű kiállításának célja, melyekkel ugyanakkor három „életmű” előtt is tisztelegnek, Budapesten első ízben.

 

 

A Budapest, színes város – Zsolnay épületkerámia Budapesten című kiállítás megnevezni kívánja mindennapi, mégsem tudatosított élményünket. Budapest ugyanis talán a világ legszínesebb városa, s mégis, e páratlan sajátosságára sehol nem hívjuk fel a figyelmet, s az építészettörténeti könyvekben is hiába keressük a róla szóló fejezetet. Pedig a pécsi (majd a budapesti) Zsolnay gyár és a 19. század vége, 20. század eleje építészeinek együttműködéséből kifolyólag sajátos színes város született itt, az épületek homlokzatainak, tetőinek, tereinek a Zsolnay gyárban kifejlesztett technológiákkal készült kerámiaburkolatai, kerámiaelemei révén. A kiállítás ezeket, valamint fotókon az őket hordozó épületeket, legnagyobb építészeink (Ybl Miklós, Lechner Ödön és mások) munkáit, a gyár minta- és fazonkönyveinek kerámiaterveit együtt mutatja be.

 

Az Építészet és ornamentika – Medgyaszay István című kiállítás a modern magyar építészet kiemelkedő alkotójának állít emléket. Otto Wagner mesteriskolájából, a bécsi szecesszió formavilágából kinőve Medgyaszay a paraszti építészet díszítőmotívumait tanulmányozta a 20. század elején. Előbb épületeinek faszerkezetein, majd téglaelemein, vasbeton konstrukcióin és ugyancsak a Zsolnay gyárban kivitelezett kerámiadíszein jelent meg a monumentális épületformákat varázslatosan könnyűvé változtató, népművészeti eredetű ornamentika, mellyel a modern építészet mindenkor funkcionális, de – talán Béccsel is opponáló – sajátos változatát teremtette meg. A kiállításon – tanulmányrajzain kívül - terveit, ornamentális rajzait és épületeinek fotóit láthatjuk.

 

A Gödöllőn élő, marosvásárhelyi kárpittervező, Bódis Erzsébet kortársi, még lezáratlan életműve a 20. századi magyar textilművészet szerves része. Színgazdag tervein és szőnyegein a népi textilművészet hagyományaiból önálló, a természetből ellesett motívumokból építkező képi világ bontakozik ki.

 

A három kiállítással összefüggésben január 24-25-én a múzeum konferenciát rendez Modernizmus és ornamentika címmel, melyen az ornamentika szerepét vizsgálják a 19. századtól napjainkig az építészetben, képző- és iparművészetben.

Publikálta
null