Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Többet ésszel, mint benzinnel!

Sajnos az idei évet is üzemanyag áremeléssel kezdjük, ezért elgondolkodtunk hogyan lehet üzemanyagot spórolni. Pár apró, de nem csekély trükk arra, hogy hogyan lehet autónk fogyasztását akár 20% -kal csökkenteni.

 

Első lépésként, tervezzünk útvonalat, így nemcsak a dugókat lehet elkerülni, még időt is nyerhetünk. Az állandó elindulás és megállás nemcsak üzemanyagzabáló, még a környezetet és lelkünket is szennyezi.

 

Most, hogy a városokban az útfelújítások korát éljük, a tömeggel való közlekedés néha gyorsabb és környezetbarát megoldást jelent.

 

Használjunk mindig az adott évszaknak megfelelő gumiabroncsot!

Ügyeljünk a guminyomásra, mert ha a légnyomás nem elegendő, nő a gördülési ellenállás, amivel a fogyasztás és a féktávolság is megnő, viszont a gumi élettartama csökken.

 

Megfelelő nyomás esetén az abroncsok könyebben gurulnak és utazási komfortunk is emelkedik, nem beszélve a futóműre gyakorolt pozitív hatásról.

 

A gépjármű abroncsainak ideális nyomásáról információt szakembertől, a szerviz könyvből, a vezető oldali ajtó környékén vagy az üzemanyag betöltő nyílás fedelének belső oldalára ragasztott matricáról kaphatunk.

 

Az autó nagyobb terhelése esetén, pl. nyaraláskor a  gyártó előírása szerint kell növelni a keréknyomást. A jó guminyomással kb. 5% üzemanyag takarítható meg.

 

Fontos tudni, ha nagy gázzal gyorsítunk, akkor a pillangószelep szélesre nyílik és gazdaságosabban dolgozik a motor. Így intenzív gázadás mellett már 2000-es fordulatszám alatt érdemes nagyobb sebességi fokozatba kapcsolni, vagyis a kívánt sebességet a lehető legmagassabb fokozatban tartsuk, mint ahogy azt tanítják is: ''Ötvennel ötödikben''. Mellesleg lakott területen belül ennyi a megengedett sebesség. 

 

Lakott területen kívül, hosszabb úton egy folyamatosan 90-120 km/h sebességgel haladó jármű kb. 15%-kal kevesebb üzemanyagot fogyaszt, mintha 140 km/h-val menne. A nagyobb sebesség nem feltétlenűl jelent időnyereséget, hiszen a gyakoribb tankolások miatt az út hosszabbá válhat, a bírságokról nem is beszélve.

 

Több üzemanyagot takaríthatunk meg, ha nagyobb követési távolságot tartunk, ezáltal nem kell minden esetben fékeznünk, ha az elöttünk haladó ezt teszi. Nem árt észben tartani, amikor fékezünk elvész az az energia, amit a gyorsítás során befektettünk. Lassításkor a kuplungot ne nyomjuk ki, hanem hagyjuk a motorféket dolgozni, ilyenkor az üzemanyag-befecskendezős motoroknál megszűnik az üzemanyagelletás és fogyasztás nélkül fékeződik le az autónk. Kinyomott kuplung esetén azonban annyi üzemanyagot használ el autónk, mint a piros lámpánál állva alapjáraton. Ezzel a módszerrel nem csak hajtóanyagot takarítunk meg, még biztonságosabban is közlekedünk.

 

Lehetőleg ne közlekedjünk leengedett ablakokkal, mert 100 km-en jelentőssé válhat a túlfogyasztás.

 

Nem elhanyagolhatók az elektromossággal működő  kényelmi eszközök sem így télvíz idején, hisz ezeket is a motor által elfogyasztott üzemanyag táplálja. Figyeljünk arra, hogy a hátsó ablak vagy az ülésfűtések ne maradjanak a szükségesnél tovább bekapcsolva, mivel ezek használata 100 kilométerenként 1 literrel is növelheti a fogyasztást.

 

Mindezeken felül még a felszerelt tetőcsomagtartó is pénzbe kerül: 80 km/h sebességnél  megközelítőleg 0.7 literrel, az autó tetején szállított kerékpár pedig 100 kilométeren akár 3 literrel is növelheti a fogyasztást. Még a csomagtartó tartalma is befolyásoló lehet, hisz 100 kg-ot meghaladó plussz súly városban 0.6 l jelent.

Nem szabad megfeledkezni a motor rendszeres karbantartásáról sem, mert a koszos gyertyák és az eltömödött szűrők meggátolhatják a motort a maximális teljesítmény leadásában és ez 15% túlfogyasztáshoz vezethet.

 

Az sem elhanyagolható, hogy a motornak minimálisan 4-5 kilométer megtételére van szüksége ahhoz, hogy üzemi hőmérsékletet érjen el. Tehát amíg a motor nem éri el ezt a hőfokot, addig az üzemanyag-fogyasztása a normál érték többszörösét is meghaladhatja. Így ha autónkkal csak a sarki közértig megyünk, ne csodálkozzunk, ha 30 liter/kilométeres fogyasztás jön ki. A gyaloglás vagy kerékpározás nem csak pénztárcánknak kedvez, de még egészséges is.

 

Publikálta
null