Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Lokális világgazdaság

A világgazdaságban növekszik a bizonytalanság és a tömbösödés. A korábbiaktól alapvetően külöböző folyamatok bontakoznak ki és vadonatújak jelennek meg. Mit várhatunk a jövőtől? Többek között erről beszélgetett Rétalji Igor műsorvezető a Holdvilág január 5-ei adásában vendégével, prof. Csaba László közgazdásszal, a Közép-Európai Egyetem tanárával.

 

Véget ért az alacsony kamatok korszaka, amikor az Egyesült Államok és az Európai Unió központi bankjai a kamatemelés mellett döntöttek. Mindez a korábbiaktól teljesen eltérő finanszírozási feltételeket jelent. Az olaj és gázellátás is bizonytalan, sok és nem túl agy termelő van, egy viszonylag kis ország kiesése is gondokat jelenthet, s ez ideges hangulatot teremt a piacon.

 

A világgazdaság növekedésében a legnagyobb szerepet a szolgáltatások játsszák. Ebből fakadóan a világgazdaságban erősödik a lokalizáció, a tevékenységek helyhez kötöttsége. Így a vagyontermelésben a határon átnyúló tevékenységek mérséklődnek, többek között azért is, mert mesterséges korlátokkal is gátolják a szolgáltatások áramlását. Visszaszorulóban van a nemzetköziesedés, nagy, önellátó blokkok vannak kialakulóban az Egyesült Államok, az Európai Unió és Japán körül.

 

Kínában, a világ negyedik legnagyobb gazdaságában dinamikus gazdasági növekedés van, amely iparközpontú. A politika látóterében lévő mutatók jók, ám a környezetszennyezés elég jelentős. Indiában is jelentős a növekedés, de sokkal kiegyensúlyozottabb. Kína és India fejlődése az egész világban csökkenti a szegénységet, de jelentős társadalmi feszültségek is keletkeznek ezekben az országokban. Ezeket egyelőre még nem sikerül érdemben kezelni. Kínában a lakosság kétharmada a mezőgadaságban foglalkoztatott, miközben ez az ágazat a hazai össztermék 15 százalékát állítja csak elő. Másfelől a kiemelt városokban nagyon meglódult a fejlődés, világszínvonalú szolgáltatásokkal. A kormányzat pedig kevéssé foglalkozik az infrastruktúra, a közhasznú javak növelésével. Mindez hosszú távon a feszültségek növekedése irányában hat.

 

A gazdasági növekedést mérsékelni nem célszerű, mert egyelőre 1,2 milliárd ember él napi egy dollárból. Ám érdemes átgondolni a tennivalókat. A modern gazdasági fejlődésben egyre kevésbé fontos a nyersanyag, sokkal inkább a tudás, a szolgáltatások előretörése kevésbé anyagigényes. A világgazdaságban a megtermelt javak kilenctizedénél a szellemi hozzáadott érték dominál. Ezért csökkenteni lehet azokat a tevékenységeket, amelyek erősen környezetkárosítók. Ma már a gazdasági növekedés helyett a gazdasági fejlődést állítják előtérbe, ami több mutató együttes értéke, s nem csak a termelést és a fogyasztást mérik, hanem az oktatást, a környezetvédelmet, az egészségügyet is. Vagyis a fejlődést kell elősegíteni, nem pusztán a gazdasági növekedést.

 

Magyarország, mint kis, nyitott gazdaságú országnak, alapvető érdeke, hogy minél előbb belépjen az euróövezetbe, mert az EU-tagágból adódó külkereskedelmi előnyöket így tudjuk igazán kihasználni és a gazdaság sérülékenységét csökkenteni. Addig ki vagyunk téve a valutakockázatoknak, mert a kis országok valutái ellne viszonylag könnyű spekulálni. Ha pénzpiacok hangulata megváltozik, akkor szinte mindegy, mi történik a reálgazdaságban, a valuta óhatatlanul leértékelődik és ezáltal komoly károk keletkezhetnek.
 

Publikálta
null