Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Az EP a romániai magyar kulturális autonómia mellett

Kiemelten foglalkozik a magyar kisebbség helyzetével az EP plenáris ülése által elfogadott, Románia uniós felkészültségéről szóló jelentés. A szöveg kitér a verespataki bányaberuházásra is. A Bulgária értékelésében a kozloduji atomerőmű leállítása kapcsán a képviselők ,,nagyobb rugalmasságot'' kérnek a tanácstól, de Szófiától is a vállalt kötelezettségek teljesítését kérik.

 

Pierre Moscovici (szocialista, francia) Romániáról szóló, megszavazott jelentésében az áll, hogy az EP ,,elégedetlenségét fejezi ki a kisebbségi törvény folyamatos késése miatt'', és ,,nyugtalanítónak tartja, hogy továbbra is diszkriminatív intézkedések vannak életben a választási törvényben''. A szöveg szerint a képviselők kérik, ,,hogy a kisebbségi törvényt mihamarabb hagyják jóvá a politikai kritériumok tiszteletben tartásával''. 

Az elfogadott szöveg szerint ,,kiegészítő intézkedésekre van szükség a magyar kisebbség védelmének biztosítása érdekében, a szubszidiaritás és kulturális autonómia elvének tiszteletben tartásával''. Az EP szakbizottsága még az ,,önkormányzatiság'' szót tette volna a jelentésbe, ezt váltotta fel a plenáris szavazáson a ,,kulturális autonómia'' kifejezés. A képviselők által 247-224-12 arányban elfogadott módosító indítványt a liberális Nicholson of Winterbourne nyújtotta be.

Az EP felszólítja ,,a román hatóságokat, hogy teljes mértékben támogassák a magyar kisebbség felsőoktatását, biztosítva a szükséges pénzügyi eszközöket''. A szöveg szerint ,,fel kell gyorsítani a javak visszaszolgáltatásáról szóló törvény végrehajtását''.

A jelentés további erőfeszítéseket kér Romániától a környezetvédelem területén. A szöveg az uniós ajánlások betartása mellett a szomszédos országokkal való konzultációt kér a ,,jelentős környezeti hatásokkal járó'' projekteknél, külön említve a verespataki bányaberuházást.  

A szöveg egyébként a ,,jelentős előrelépések'' megemlítésén túl megállapítja: ,,az előrehaladás bizonyos területeken nem volt kielégítő, és Romániának azonnali lépéseket kell tennie ezen hiányosságok felszámolása érdekében, hogy 2007. január 1-jén csatlakozhasson az unióhoz''. A képviselők amúgy ezt a felvételi időpontot támogatnák, és szeretnék, ha Románia Bulgáriával együtt csatlakozna.

A problémák között a jelentés felsorolja a közigazgatási reform végrehajtása, a jogrendszer megfelelő működésének biztosítása területén tapasztalható hiányosságokat, emellett a bűnözés és az illegális kereskedelem elleni küzdelem fokozására, a romák integrációjának erőteljesebb támogatására szólítja fel Bukarestet.

A képviselők prioritásnak tekintik a ,,felső szinteken'' tapasztalható, ,,valamint az igazságszolgáltatási, bűnüldözési és közigazgatási szervek minden szintjén megvalósuló és nagymértékű korrupció elleni küzdelmet'', emellett a ,,határellenőrzés lényeges javítását'', a hamisítás elleni harc fokozását, valamint a szellemi fogyatékkal élők védelmének megerősítését várják Romániától.

Bulgária uniós csatlakozási felkészültségéről Geoffrey Van Orden (néppárti, brit) készített újabb jelentést.

Ebben az EP ,,ismételten felhívja a tanácsot, hogy amíg Bulgáriában nem helyeznek üzembe új energiatermelési kapacitást, legyen kész rugalmasan szemlélni a kozloduji atomerőmű hármas és négyes blokkjának leállítási dátumát''. A plenáris ülésen elfogadott módosítás ugyanakkor hozzáfűzi: a parlament ,,kifejezi reményét, hogy Bulgária teljesíti az erőmű hármas és négyes blokkjának leállítására vállalt kötelezettségeket''.

A parlament Romániához hasonlóan Bulgáriát is 2007. január 1-jétől szeretné az unióban látni.

A jelentés szerint a súlyos bűncselekmények elleni fellépés eredményeképpen például a drog-, és emberkereskedelem, valamint a pénzhamisítás terén ,,a bűnözési rátát Bulgáriában számos tagállam szintjének megfelelő szintre csökkentették''. A képviselők ugyanakkor aggódnak a bulgáriai szervezett bűnözők ,,gátlástalan természete miatt'', és sajnálattal tekintenek arra, hogy a ,,korrupció ügyében mindeddig csak néhány sikeres ítélet született magas szintű hivatalnokok ellen''.

Az EP szerint több forrást kellene biztosítani az árvaházak, és a fogyatékkal élők iskoláinak fejlesztésére. A jelentés üdvözli Szófia ,,gyakorlati intézkedéseit a romák társadalmi integrációjának növelése érdekében'', viszont ,,megjegyzi, hogy számos romát még mindig diszkrimináció sújt, és hogy az emberkereskedelem és a prostitúció különösen fenyegeti a roma nőket''.

Az EP nagyobb átláthatóságot szeretne a bulgáriai közbeszerzési, pályázati és szerződéskötési eljárásoknál, és ,,intézkedéseket javasol a munkaerőpiac nagyobb rugalmassága érdekében''. A képviselők ,,azonnali lépéseket sürgetnek'' a mezőgazdasági ellenőrző és kifizető ügynökségek felállításáért, és az előcsatlakozási támogatások irányításának és ellenőrzésének jelentős megerősítését kérik Szófiától.

A jelentés szerdai parlamenti vitájában Olli Rehn bővítési biztos azt mondta, a bizottság 2006 májusában szeretné bemutatni a két ország felkészültségéről szóló újabb átfogó jelentést. Ha ekkor úgy ítélik meg, ,,komoly veszélye van'', hogy Románia és Bulgária nem lesz képes 2007 januárjáig teljesíteni a csatlakozási követelményeket, a bizottság a 2008-as bővítési dátumot fogja javasolni a tanácsnak- fejtette ki Rehn.

Dobolyi Alexandra (szocilaista) szerint a két jelentés ,,kiegyensúlyozott és jól tükrözi a két ország jelenlegi állapotát''. A képviselőnő kijelentette: elvárja ,,a román kormánytól, hogy a koalíciós szerződésben rögzített kisebbségi törvényt ígéretéhez híven minél előbb szavazza meg''. Dobolyi azt mondta, ez a kulturális autonómiát alapul vevő törvény az, amelynek ,,elfogadása és betartása hosszú távon biztosítani tudja a Romániában élő kisebbség és többség harmonikus együttélését''.

Gál Kinga (néppárti) beszédében ,,kirakatpolitikának'' nevezte a román kormánynak a magyar kisebbséggel kapcsolatos lépéseit. Erre példaként hozta fel, hogy miután az EP külügyi bizottsága az önkormányzatiság szót fogadta el a magyar kisebbségről szóló szövegrészben, ,,a román miniszterelnök kéri a liberális frakciót, hogy az önkormányzatiság alapelvét vegyék ki a szövegből és szerepeljen helyette a kulturális autonómia kifejezés''. Eközben a bukaresti kormánykoalíció megegyezett abban, hogy ,,a kisebbségi törvénytervezetből kiveszik a kulturális autonómia lényegét, megfosztva a kisebbségi közösséget az önkormányzatiság minden formájától'' - mondta a képviselőnő. ,,Mondanak valamit Európának, de mást tesznek otthon'' - fogalmazott Gál Kinga.

A szlovákiai Duka-Zólyomi Árpád (néppárti) úgy vélte, elfogadhatatlan a román kormány halogató taktikája a kisebbségi törvény kapcsán, ,,ezért szükséges Bukarest szigorú figyelmeztetése''. ,,A kisebbségek védelmének és jogbiztonságának megkérdőjelezhetetlen eszköze a szubszidiaritás és az önkormányzatiság elvének konkrét megvalósítása, beleértve az autonómia egyes változatainak létrehozását is'' - mondta a képviselő. Duka-Zólyomi Gál Kingához hasonlóan - végül sikertelenül - amellett érvelt, hogy ne cseréljék kulturális autonómiára az önkormányzatiság szót.
 

Publikálta
null