Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Hosszú távú fejlesztési stratégiák

Eddig főként a területi felzárkóztatás állt a magyar területfejlesztés középpontjában, mostantól azonban a térségi versenyképesség növelése a legfőbb cél - jelentette ki Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter az Országos területfejlesztési koncepció általános vitájában, amelyet a múlt héten kezdett meg az Országgyűlés.

 

Magyarország az Európai Unió következő költségvetési időszakában, 2007 és 2013 között előreláthatólag hatezermilliárd forintnyi uniós támogatásban részesülhet, ennek ésszerű és sikeres felhasználásához azonban jól meghatározott fejlesztési célokra, illetve ezeket támogató gazdasági és társadalmi környezetre van szükség. A miniszter kifejtette: ezért is fontos, hogy elkészüljön az új területpolitikai dokumentum, amely felvázolja az ország térszerkezetét, jövőképét, és a hét régió terveit, céljait is összefoglalja.

 

Alapvető, hogy az ország régiói, térségei és települései versenyképesebbé váljanak, ezzel segítve elő az Európai Unió átlagához való gazdasági-társadalmi felzárkózást. Ahhoz, hogy Magyarországon a vállalkozások versenyképessége javuljon, fontos a működésüket meghatározó környezet - a telephely, az informatikai és közlekedési elérhetőség, a közigazgatási, pénzügyi, tanácsadási szolgáltatások, valamint a megfelelő képzettségű munkaerő - fejlesztése. Mindezt erősíthetik a területi alapon szerveződő, gazdasági célú együttműködések a kis- és középvállalkozások, a multinacionális cégek, a tudományos kutatóműhelyek, az egyetemek és főiskolák, a kamarák, az önkormányzatok, a kistérségi társulások, a civilszervezetek között.

 

Ma Magyarországon olyan mértékű területi egyenlőtlenségek fordulnak elő, amelyek elfogadhatatlan esélyegyenlőtlenséget teremtenek, s egyben a gazdaság fejlődését is korlátozzák. Az elmaradott térségek és perifériák felzárkóztatása azért fontos, mert ez oldja majd az ország egyközpontú, ma még főváros-centrikus térszerkezetét.

 

Az új területpolitika kiemelten kezeli az ország nemzetközi kapcsolataiból, ezen belül különösen az európai uniós tagságunkból, valamint a Kárpát-medence sajátos történelmi-földrajzi helyzetéből adódó lehetőségeket és kötelezettségeket. Cél az Európába való területi integrálódás elősegítése a nemzetközi közlekedési, kutatási, tervezési hálózatok bővítésével. Bátorítani kell a határon átnyúló együttműködéseket, és növelni a határ menti fejlesztések nagyságrendjét. Az EU további keleti bővítése egyedülálló szerepet biztosít Magyarország számára.

 

A harmonikus területi szerkezetű és versenyképes Magyarország létrejöttét csak egy decentralizált fejlesztéspolitikai rendszer segítheti hatékonyan. Ennek alapvető célja a régiók ez irányú szerepének megerősítése, így a régiónkénti önálló operatív programok elkészítésének és megvalósításának biztosítása, a regionális identitás és hálózatok kiépítése, valamint a regionális partnerség támogatása, hosszabb távon pedig a politikai - közigazgatási - régiók megteremtése.
 

Publikálta
null