Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Párizs falai

Miért égtek autók párizs külvárosaiban? Ki ellen irányult a lázadók dühe? Van-e reménye a jobb életre annak a bevándorlónak, aki a francia főváros környéki külvárosokban, a banlieukben él? Európa-pártiak-e a franciák, avagy elutasítják a közös Európát? Ezekről a kérdésekről és még sok minden másról beszélgetett a Másik Rádió 93,6  Holdvilág című műsorában Rétalji Igor műsorvezető vendégeivel, Guillaume Carré és Kiséri Szabolcs újságírókkal.

 

A Párizs külvárosaiban a közelmúltban lezajlott lázadás nem vallási vagy etnikai, hanem szociális alapú volt. Ha volt is azonosságtudatuk a lázadóknak, akkor az a külvárosi identitást emelhetjük ki. Ez egy sajátos viselkedés, öltözködés, beszédmód, amely egyben francia identitás is, de fő jellemzője a kívülállás, a társadalmonkívüliség és a hagyományos társadalmi modell elutasítása. A külvárosok problémája nem mai keletű. A szociológusok több évtizede mondják, hogy valamit tenni kell, mert előbb utóbb robbanás következik be. A politikusok időnként tettek valamit - sportstadiont, uszodát építettek - de ez korántsem bizonyult elegendőnek, hiszen a fő gond a munkanélküliség, amely ezen a környéken elérheti akár a negyven százalékot is. Iskolából is kevés van, az oktatás nem éri el a belvárosi iskolák színvonalát. A fiatalok az iskolák felgyújtásával, a rendőrök, tűzoltók megtámadásával az állam ellen harcoltak, a gyűlölt állam képviselőit támadták.

 

A francia társadalom hagyományos szolidaritása még megvan, de sajnos nem mindenkire vonatkozik. Ehhez járul még, hogy a politikusok egyre inkább szorgalmazzák a globális minták átvételét. Az Európai Unió alkotmánytervezete azért bukott meg, mert a franciák nem látták benne a szolidaritást, a szociális gondoskodást. Európa nem Amerika, itt igyekeznek figyelni a szegényekre, segíteni a rászorulóknak. A franciák hisznek a védő államban, az alkotmánytervezetben éppen ezt az államot nem látták. Azzal alkotmánytervezettel valami probléma van, amelyben 176-szor szerepel az a szó, hogy bank. Az alkotmánytervezetben szokatlan módon gazdaságpolitikai elképzelések szerepeltek, s ezt a franciák nem tartották helyesnek, mert az alkotmány nem erről szól, hanem alapjogokról. Az alkotmány nem kötődhet egyik, vagy másik politikai irányzathoz. A nem szavazatok többségbe kerülésével a franciák nem elutasították az Európai Uniót, hanem megvédték. Mindez alkalmat ad egy konstriktív vitára, milyen társadalmat is szeretne építeni az európai közösség. Mert ma még nem látszik világosan, merre akarunk menni. A politikusok a liberális irányt ajánlották, erre mondtak a franciák nemet. A népszavazással világossá vált, hogy a politika és a kögondolkodás közel sincs egy hullámhosszon.
 

Publikálta
null