Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Aktív sebességjelző táblák az autópályákon

A magyarországi gyorsforgalmi úthálózaton bekövetkező balesetek jelentős hányada a sebesség helytelen megválasztására vezethető vissza. Az Állami Autópálya Kezelő Rt. szakemberei folyamatosan vizsgálják a bekövetkezett balesetek körülményeit, és a rendelkezésre álló eszközökkel igyekeznek a lehető legnagyobb mértékben növelni a közlekedők biztonságát.

 

Az M3 autópálya 187+200. km-szelvényében, a görbeházi végcsomópont előtti bal ívben az elmúlt hónapokban több baleset történt, köztük néhány halálos kimenetelű is. A balesetek csaknem mindegyike a 40 km/órás sebességkorlátozás figyelmen kívül hagyásából eredt. Az ÁAK zrt. szakemberei ezért úgy döntöttek, hogy - noha a jelzésrendszer megfelel az előírásoknak - a járművek sebességének és ezzel együtt a balesetek számának csökkentése érdekében egyéb eszközöket is igénybe vesznek. Első lépésben sebességcsökkentő útburkolati jeleket (úgynevezett harántcsíkozást) helyeztek el a szóban forgó pályarészen, melyeket fényvisszaverő prizmákkal egészítettek ki. Ezen túlmenően egy sebességmérő és -kijelző készüléket is telepítettek a helyszínen, melyet egy távolról is jól látható, nagyméretű, rendkívül nagy fényvisszaverő képességű figyelemfelhívó táblára szereltek fel. A sebességkijelző készülék mindaddig folyamatosan méri és jelzi a jármű sebességét, amíg az el nem halad a tábla mellett.

 

A készülék sebességre és a gépjárműforgalomra gyakorolt hatásának pontos mérésére egy úgynevezett "előtte-utána" vizsgálatot végeztek, melynek során mintegy 4 ezer jármű sebességét mérték meg a műszer kihelyezése előtt, illetve 5500 járműét a kihelyezés után. Összefoglalva megállapítható, hogy az M3 autópálya görbeházi végcsomópontjánál bevezetett forgalomtechnikai változtatások a személygépkocsik és a könnyű teherjárművek esetében a vezetők sebességmegválasztását értékelhető mértékben befolyásolták, ami 7-9%-os átlagsebesség-csökkenést jelent. A forgalom több mint 50%-át kitevő nehéz-tehergépjárművek vezetőinél azonban csak a 3%-os statisztikai hibahatáron belüli csökkenés volt tapasztalható.

 

Hasonlóan jó eredmények elérésének reményében a szakemberek az M7 autópálya Budapest felé haladó oldalán, a 13. km-szelvénynél is kihelyeztek egy 100 km/órás sebességkorlátozásra figyelmeztető készüléket, mely a vasúti aluljáróban található kis sugarú ívben történő biztonságos menetsebességre hívja fel a gyorsabban haladók figyelmét.

 

A csapadékos időszak beköszöntével - az országos közúthálózat többi részéhez hasonlóan - az autópályákon is megváltoznak a közlekedés feltételei. Párás, ködös időben romlanak a látási viszonyok, csapadékos időben pedig megváltoznak a jármű és a pálya közötti tapadási tulajdonságok. Mindkét esetben a sebességcsökkentés a helyes járművezetői magatartás. Ne feledjük, hogy az eső elállta után nem távozik azonnal a víz a pályáról! Ott, ahol ez a folyamat lassabban megy végbe, az ÁAK zrt. útkarbantartói a burkolat bemarásával igyekeznek csökkenteni a vízen futás (aquaplaning) kockázatát. A Társaság tapasztalatai alapján a járművezetők jelentős része csapadékos időben sem csökkenti haladási sebességét, ami nagyban növeli a balesetek előfordulásának esélyét.

 

Az Állami Autópálya Kezelő zrt. az őszi és téli időjárási viszonyok közötti közlekedésre vonatkozóan az alábbi tanácsokat ajánlja a tisztelt autósok figyelmébe:

Az őszi és a téli időjárási viszonyok között nagyon fontos, hogy különös gondot fordítson járművének kizárólag a megfelelő műszaki állapotban való használatára. Senki se induljon útnak kopott, nyári mintázatú, sérült gumiabroncsokkal!

 

Kérjük, saját és mások biztonsága érdekében esőben, vizes burkolaton csökkentse sebességét!

 

Az ablakmosó tartályt fagyálló folyadékkal kell feltölteni.

 

Hosszabb út előtt legalább félig legyen feltankolva az autó. A meleg ruházat, a kesztyű, a takaró életet menthet egy elakadt járműben.

 

Rossz látási viszonyok mellett különösen fontos, hogy amennyiben műszaki hiba, baleset vagy torlódás miatt megállásra kényszerül autójával, ne maradjon a járműben, hanem fényvisszaverő mellényt viselve húzódjon az autópályák biztonsági védőkorlátja mögé! Elakadt járművére az elakadásjelző háromszög kihelyezésével hívja fel a figyelmet!

 

Lehetőség szerint csak a pihenőhelyeken, illetve az M1 és M7 autópályákon a vész-leálló öblökben álljon meg, és ne várakozzon a műszaki sávon!

 

Mindig kapcsolja be a biztonsági övet!

 

A síkosságmentesítést végző gépeket ne előzze meg, ne ékelődjön be a járművek közé, mert ezzel balesetveszélyes szituációkat idézhet elő!

 

A közlekedési feltételek alakulásáról a tévécsatornákon, a rádióadásokban, az online és a napi sajtóban közétett híreink, valamint a változtatható jelzéstartalmú tábláinkon elhelyezett információink alapján tájékozódhat. Részletek: www.autopalya.hu

Tartson megfelelő követési távolságot! Vegye figyelembe a kedvezőtlen látási viszonyokat, valamint a többszörösére növekedett féktávolságot!

 

Elindulás előtt tájékozódjon az utak állapotáról! Erre vonatkozó információkat az ÁAK zrt. INFO-vonalán, a 06/40 40-50-60-as kék számon, vagy az Útinform központi telefonszámán (06/1 33-62-400) kaphat. Autópályáinkon általában a legzordabb időjárás közepette sem indokolt a hólánchasználat, azonban a csatlakozó alsóbbrendű úthálózaton esetleg felmerülhet ennek szükségessége.

Amennyiben módja van rá, ismerje meg járműve viselkedését csúszós úttesten is! Erre biztonságos körülmények között vezetéstechnikai tanfolyamon, illetve tanpályán nyílik lehetőség.

 

Publikálta
null