Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Agglomerációs programot hirdetett az Élőlánc

Az ökopárt céljai között szerepel a város- és vidékfejlesztés egységbe foglalása, a növekedés nélküli fejlődés, a városi zöldfelületek növelése és a motorizáció csökkentése.
 
Az Élőlánc Magyarországért november 8-án a Magyar Építőművészek székházában vitára bocsátotta a párt elképzeléseit arról, hogy miképpen lehetne rövid és hosszú távon enyhíteni a budapesti agglomeráció súlyos problémáit. A mintegy harminc jelenlévő észrevételei illetve a korábban írásban beküldött javaslatok nyomán az alábbi elvekben illetve gyakorlati teendőkben értettek egyet a vita résztvevői.

 

I. Általános alapelvek

1. Város és vidéke mindig kölcsönös kulturális-szociális, gazdasági és ökológiai egymásrautaltságban élt. Ma az összefüggés megszakadt, ennek összes következményével. A környezeti állapot romlása kell ráébresszen: nincs városfejlesztés a vidékfejlesztés rovására és viszont.

 

2. A Kárpát-medence, az ország, a központi régió, az agglomeráció együtt alkotja Budapest vidékeit. A városokhoz tartozik az őket körülvevő és éltető táj, a városellátó övezet. Ez az új várospolitika alapja.

 

3. Budapest gazdaságilag és kulturálisan túlnövekedett vízfejjé vált, monopolhelyzetet szerzett a vidék és a határon túli területek rovására. Ma kulcskérdés, hogy Budapest újra tudja-e építeni kapcsolatait a Kárpát-medence kulturális centrumaival és az általuk képviselt értékekkel. Budapest a térség kulturális fővárosa szerepére hivatott úgy, hogy - lemondva monopolhelyzetéről - megosztja értékeit és befogadja másokét.

 

4. A térség- és településfejlesztési tervek központi motívuma legyen a "fejlődés - növekedés nélkül" elve, mely ma globális érvényű követelmény.

 

II. Budapest és az agglomeráció fejlesztésének összehangolása

1. Csak a közös érdekek mentén!

Az agglomeráció kaotikus növekedése a főváros közlekedését és egyéb szolgáltatásait elviselhetetlen mértékben terheli, rombolja az ország középső részének természeti és épített környezetét, olyan fejlesztési kényszert teremt, amelyet a költségvetés csak más országrészek rovására tud teljesíteni. A rendezési tervek elkészítéséig moratóriumot kell elrendelni a külterületek belterületbe vonására.

 

2. Állítsuk meg a szuburbanizációt!

A túlhajtott urbanizáció miatt pusztuló vidék, a tájat felfaló szuburbanizáció együtt jár. A város és vidék kapcsolatának helyreállítása, a városellátó övezet megmentése egyszerre alapozza meg az élhető vidéket és a lakható várost. A szuburbanizáció megállításával egyidejűleg javítani kell a belső városrészek életminőségét, ez eredményezheti a folyamat visszafordulását.

 

3. Decentralizációt!

A városok logisztikai hadszíntérré váltak, a városi élet felett az autók vették át az uralmat. Ennek ellenszere a decentralizáció, az önfenntartó potenciálokat feltáró autonómia, a fenntartható közlekedés. A gépkocsiforgalom kiszolgálása helyett csillapítását, kiváltását célul tűző városfejlesztésre van szükség, a városi és elővárosi felszíni kötöttpályás tömegközlekedési hálózat fejlesztésére, különösen a fővárosi agglomerációban.

 

4. Esélyegyenlőséget a vidéknek!

A túlzott koncentráció kulturális területen is egyenlőtlen fejlődést eredményezett. Ma Budapestnek a kulturális élet semmilyen ágában nincs vidéki konkurense. Meg kell erősíteni a vidéki városok kulturális életét és identitását, Budapest alternatíváivá kell tenni őket, a főváros monopolkínálatát megfelelően ellensúlyozva (színházi, koncert centrumok, magas színvonalú könyvtárak, artmozi hálózat), nemcsak a kultúra fogyasztásának, hanem teremtésének terén is.

 

5. A városellátó övezetek helyreállítását!

Elsősorban gazdasági eszközökkel biztosítani kell hagyományos szerepük védelmét, élet- és versenyképességük megőrzését; új funkcióik (a város megújuló energiával - biomassza, szél- és napenergia - való ellátása) biztosítását.

 

6. Meg kell állítani a bevásárlóközpontok terjeszkedését!

A várospolitika elsőrendű feladata a hazai mikro-, kis-, és középvállalkozások támogatása, diszkriminációjuk megszüntetése. Ennek érdekében:

- azonnali moratóriumot kell hirdetni a további bevásárlóközpontok építésére, a korlátozó szabályok életbe léptetéséig, melyek maximálják a lakosságszámra jutó üzletfelületet, biztosítva azok egyenletes eloszlását. Elő kell segíteni a vegyes funkciójú városrészek létrejöttét és meg kell akadályozni a közlekedést gerjesztő monofunkciós megacentrumok kialakulását.

- a bevásárlás központosításának ellensúlyozására a továbbiakban:

o helyre kell állítani a decentralizált ellátórendszereket a városokban és a falvakban egyaránt,

o fel kell számolni az ellátás színvonalában a falu és a város közt növekvő szakadékot, ezzel csökkentve a vidéken élők utazási kényszerét alapvető szükségleteik beszerzése érdekében,

o a multinacionális cégek erőfölénye ellen piackonform védelmi intézkedéseket kell tenni,

o az ingatlanspekuláció ellen védekezni kell: a használatba nem vett bérlemények visszavétele, nonprofit közösségi vállalkozások által üzemeltetett lakásszövetkezetek létrehozása, házfoglalások szabályozása, a használati tulajdonformák előnyben részesítése

o a városellátó övezet rehabilitációjának részeként elő kell segíteni a Közösségi Támogatású Mezőgazdaság (C.S.A.: Community Supported Agriculture) kiépülését és a méltatlanul perifériára szorított biopiacok hálózatának erősítését. A C.S.A. közvetlen kereskedelmet hoz létre a mezőgazdasági termelők és a városlakók közt, egészséges, hazai élelmiszert biztosítva a fogyasztónak, stabil megélhetést a termelőnek. Az élelmiszertermelés feltételeinek helyreállításával biztosítani kell a vidéken való megélhetés, megmaradás jogát (belső státustörvény).

 

III. A zöldterületek rehabilitációja

1. A zöld az, aminek növekednie kell

A következetes zöldfelület-fejlesztés eredménye a lakható és fenntartható város.

- A városellátó övezetek rehabilitációjával a városokat övező zöld gyűrű helyreállítandó.

- Városi és városkörnyéki zöldterületek, zöldfolyosók védelme.

- A budapesti belvárosban minden fejlesztésre ill. szabályozási tervre nézve kötelezővé kell tenni új zöldterületek és zöldfelületek létesítését.

- Új beépítéseknél a klimatikus fenntarthatóság követelményének érvényesítése (beépítés-intenzitás, építménymagasság, zöldfelület értékek arányai).

- Fenntartható rehabilitáció révén a zöldfelületek radikális növelése:

o a város belső területein zöldtetők, zöldhomlokzatok létesítésével,

o az ipari-kereskedelmi zónák betonsivatagaiban - logisztikai raktárbázisok, bevásárlóközpontok dobozain - a zöldtető-zöldhomlokzat kötelező alkalmazása,

o hulladék közlekedési területek, villamospályák füvesítése.

- Az intenzív zöldterületek öntözővíz-igényének fedezése az ivóvíz-bázisok kímélésével: esővízgyűjtés, csapadékvíz-tározók, decentralizált szennyvízkezelés és visszaforgatás révén.

 

2. Budapestet fel kell szabadítani az autók szorításából!

- Ki kell építeni a főváros sugaras városszerkezetét fellazító gyűrű-irányú elemeket: a közutakat és a közösségi közlekedés vonalait.

- A belső városrészek környezetterhelést, állandó zsúfoltságot okozó gépkocsi-forgalmát a gyűrű-irányú utak kiépítésével kell elvezetni. A célforgalmat az egységes közlekedési-parkolási rendszer kiépítésével kell fékezni. Ennek érdekében a történelmi városközpontokon kívül, a tömegközlekedés csomópontjaiban P+R parkolókat kell létrehozni.

- A főváros és az agglomeráció közösségi közlekedését rendszerelvűen kell fejleszteni. Fel kell használni a főváros meglévő fő közösségi közlekedési elemeit (metróvonalak, gyorsvillamosok), ezeket a felszíni és felszín alatti közlekedés kombinációjával egységes rendszerbe kell szervezni. Forrásként kínálkoznak mindehhez az EU kohéziós alapjának vissza nem térítendő támogatásai, valamint a földalatti vonalak kiépítésére szánt összegei. A metróépítés a kötöttpályás közlekedés korszerű változataként jöjjön létre, a belső városrészek felszín alatti szakasza külvárosi gyorsvasútként folytatódjon.

- Az agglomeráción belüli tömegközlekedés javítandó.

- A közlekedésfejlesztésben a városrész-alközpontok kedvező megközelíthetőségét kell célul kitűzni. Ez lehetővé teszi a befektetői szféra számára nyújtott kínálat bővítését és a közlekedési igények kívánatos mérséklődését is.

 

 

Publikálta
null