Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Galgakostóló

No, nem Galga patak - nekünk inkább folyó - vizének kortyolgatásáról van szó, hanem az 1974. augusztus 15-én indult szülőföldkutató táborozásról.
Azon a napon tizenhárman indultak útnak Takács Pál és Szarvas László tanár vezetésével, hogy a forrástól a Zagyvába ömlésig végigjárják a folyó melletti településeket, megismerkedjenek a szlovák, német, magyar ajkú lakókkal, a vidék történetével, természeti értékeivel és művészeti emlékeivel.
Az ötvennyolc kilométer hosszú folyó mellett huszonkét települést kerestek fel azon a nyáron. Kétnaponta felszedték a sátrakat, hogy két-három községgel odább újra letelepedjenek.
Egy évvel később már több mint harmincan kerekeztek a tikkasztó melegben, a záporeső áztatta utakon. Felkeresték a templomokat, megismerkedtek a népviselettel. Hazaérve azután kiállítást rendeztek a fotókból, a gyűjtött tárgyakból.

Minden évben jöttek újak, de a legtöbb táborozó 5- 10 évig is az expedíció hűséges és aktív tagja maradt. Van olyan „galgás”, aki főiskolásként is ezt a nyári programot választotta.

Gyenes László, tanár az 1986-os táborra így emlékezett: "A vezetők nyíltsága fogott meg - ami még akkor is megmaradt, amikor be kellet vallaniuk, hogy hibáztak. Előfordult, hogy rosszul számoltuk ki egy hegyi út befutásának idejét, s nem értünk vissza határidőre - ebédre. Velünk szomjaztak, éheztek, majd egy boltban összedobták a náluk lévő pénzt, s lett zsíros kenyér, egy csoki. S bírtuk a további tíz kilométer bicajozást. A szakácsnők - köztük édesanyám - szidását kevésbé."

Volt év, amikor "nagyüzemmé" lett a „Galga”. A nagy érdeklődés miatt száznál többen - köztük határon túli magyar gyerekek is - ismerkedtek a vidék kultúrájával. Ez a legszebb - az acsaújlaki - időszak volt.

2005. július 12-én - többhónapos előkészítés után - ismét útjára indult a Galga Expedíció, az idén 32. alkalommal. Ebben az évben a vezetőség Becskét választotta táborhelyül.

Tizenhárom erdélyi vendéggel együtt 61-en kezdtük meg a táborozást, a vendégek megérkezése után alakultak meg a kutatócsoportok, amelyek élére több éve „galgás” fiatalok kerültek.
Délelőttönként általában a kutatóprogramok zajlottak. A környező települések – Magyarnándor, Szécsénke, Bercel - néphagyományait, történetét, kulturális emlékeit fedeztük fel csoportonként, úgy, hogy előző este minden csoportvezető megkapta, hogy másnap mit kell megkeresnie csoportjával.
A napközben összegyűjtött anyagot a késődélutánok folyamán a csoportok rendszerezték, hogy az esténként rendezett tábori összejöveteleken ismertessék egymásnak a begyűjtött „kincseket”. A kutatott anyagot ebben az évben, a régi hagyományokhoz visszatérve, a Tábori Naplóban rögzítettük, a napi feljegyzések mellé.
Meg kell említenünk, hogy a 32. Galga Expedíció erre a kutatásra alakult csoportja, a tábor történetében eltelt sok év után, újra eljutott a Galga forrásához.

Publikálta
null