Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Az internet fiatalít

Míg Svédországban a 60 év felettiek 50 százaléka internetezik, Magyarországon ez az arány mindössze két százalék. Az országos helyzethez képest jóval magasabb arányokkal büszkélkedhet Budaörs, amely az országban elsőként digitális esélyegyenlőségi rendeletet alkotott. Ennek keretében ingyenes tanfolyamot és hozzáférést biztosít az idősek és rászorulók számára – hangzott el a Folytassa, Nagyi! harmadik országos találkozón, szeptember 29-én csütörtökön, a Budapesti Művelődési Központban.

Az Európai Unió 2005-re vonatkozó célkitűzései, amelyeket még 2000-ben fogalmaztak meg, nem valósultak meg – mutatott rá a rendezvényen Kolin Péter, az Információs Társadalom- és Trendkutató Központ kutatója. Ilyen célkitűzés volt többek között, hogy minden EU-polgár valamilyen – közösségi  vagy egyéni – hozzáféréshez, illetve internet-alapú egészségügyi szolgáltatásokhoz jusson 2005-re.

Magyarország még az EU-s átlaghoz képest is jelentős lemaradásban van: Svédországban például háromszor annyian interneteznek, mint hazánkban, az idős emberek internethasználata terén pedig 15-szörös a lemaradásunk a skandináv országhoz képest.
Ezen a helyzeten számos eszközzel igyekszik változtatni helyi szinten Budaörs, amely az országban elsőként alkotott digitális esélyegyenlőségi rendeletet – tájékoztatatta a megjelenteket Gáspár Mátyás, a Budaörsi Digitális Esélyegyenlőségi Program vezetője. A jogszabály szerint minden rászoruló – különböző helyi támogatásokban részesülő budaörsi lakos – ingyenesen vehet részt elméleti és gyakorlati informatikai tanfolyamon, havonta 20 órát ingyen internetezhet, és úgynevezett IT-mentorokhoz fordulhat, akik minden számítástechnikával, internettel kapcsolatos kérdésükre válaszolnak.
Gáspár Mátyás azt is bejelentette: 2006 végére hét közösségi hozzáférési pont – úgynevezett telekuckó – nyílik Budaörsön. A konferencián debütált emellett a budaörsiek legújabb kezdeményezése a mobil telekuckó, amely a kistérségben, de az ország távolabbi pontjain, sőt a határon túlon is igyekszik „beoltani” az internettel azokat, akik eddig nem kerültek vele kapcsolatba.

A Budapesti Művelődési Központ 2003 óta rendezi meg az országos „Kattints rá, Nagyi” találkozót, ahol idén is mintegy 150-en vettek részt. A főváros XI. kerülete elsők között kezdte meg az idős generáció internet-oktatását 2002-ben, s azóta mintegy 300-an végezték el a tanfolyamot. Ennek azonban sokszorosára lenne igény: Kiss Gábor, a rendezvény házigazdája arról számolt be, hogy a jelentkezőknek egy évet kell várniuk, mire sorra kerülnek és bejuthatnak a tanfolyamra.
A BMK-ban októbertől már a webkamerás kapcsolattartást is tanítják az idős és beteg embereknek, akik az európai uniós Goldenage programnak köszönhetően webkamerával válthatják ki a klaviatúrát.

 

A rendezvényen megszólaltak az érintettek is: a végzett idős emberek. Egyikük arról beszélt, hogy feleségével együtt teljesen átalakult az életük, amióta megtanulták használni a világhálót. Naponta egy-másfél órát leveleznek, képeket, verseket küldenek egymásnak, felveszik a kapcsolatot olyan régi ismerősökkel, akikkel korábban megszakadt a levelezés. Még a betegségeiket is elfelejtik, szinte megfiatalodtak, mert egy új közösség, egy új világ nyílt meg számukra, amelynek korábban nem hitték, hogy még részesei lehetnek. Egy másik hölgy Galilei mondását idézte, ti. hogy „a gyermek feje nem edény, amit meg kell tölteni, hanem fáklya, amit lángra kell lobbantani", hozzátéve: „hát mi lángra lobbantunk”.

Publikálta
null