Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Gyógyszerhez kerestek beteget

A depresszió korunk népbetegsége - állítják lépten nyomon a reklámok és a hivatalos orvosi források. Tény, valamiért sokkal rosszabb kedvünk van, mint nagyapáinknak, rosszabbul érezzük magunkat és nehezebben találjuk helyünket a világban, mint ők. Valódi megoldás-e mindzekre a problémákra a gyógyszeres kezelés? Van, aki szerint nem, mert az antidepresszánsok szedése mellékhatásként például jelentősen megnöveli az öngyilkossági hajalamot és egyéb károkat is okoz. A Holdvilágban e témakörről beszélgetett Szendi Gábor pszichológussal Rétalji Igor műsorvezető.

A mai pszichiátriai felfogásban a depressziót tünetorientált diagnosztikával állapítják meg. Ha valaki megfelel a megadott tünetek közül négy-ötnek, akkor depressziósnak minősítik, abból indulva ki, hogy a rossz lelki állapotok biokémiai zavarokkal vannak összefüggésben, vagy ilyeneket okoznak, ezek pedig gyógyszerekkel javíthatók. Ez téves megközelítés, mert a tartósan lehangolt állapot legtöbbször az élethelyzettel van összefüggésben, az életnehézségeket nem szerencsés biokémiai zavarnak nevezni. Ebből fakadóan ezeket a problémát nem gyógyszerrel, hanem egyéb kezeléssel kell megoldani, olyannal, amely segít leküzdeni a problémákat. Ha a tünetorientált megközelítés alapján minősítünk, akkor valóban az emberek akár 20%-a is depressziósnak minősül.  A biológiai okú depresszió az 1950-es években végzett felmérés szerint egy millió emberből ötvenet érintett, ma ennek számnak a 2000-szeresét kezelik gyógyszerrel. Vagyis ma szinte minden érintett betegnél biológiai eredetet tétleznek fel, anélkül, hogy ezt igazolnák, vagy megvizsgálnák, ráadásul a háziorvosi, vagy pszichiátriai rendelők nagy többségében nincsenek is meg a feltételek az agyi szerotonin-szint vizsgálatára.

Az antidepresszánsok felfedezéséhez tulajdonképpen a véletlen vezetett. Eredetileg a skizofrénia ellenszerét kutatták, miközben fény derült arra, hogy a vegyület ugyan nem hat a skizofréniára, de jó hangulatba hozza a betegeket. A gyógyszergyár, aki ezt a kutatást finanszírozta, évekig nem is foglalkozott tovább a kérdéssel, hiszen a biológiai eredetű depressziósok száma csekély, mint már említettük, egymillóból ötven fő. A fordulat akkor következett, amikor egy gyógyszergyári menedzser felfedezte, hogy a hangulatjavító szerekben óriási piac rejlik, vagyis a gyógyszerhez kezdtek beteget keresni, az orvosok egyre inkább tágították a depresszió fogalmát, egyre jobban egybemosva – szemben a korábbiakkal – a biológiai és a lelki eredetű depressziót. 

Az igazi probléma az, hogy az antidepresszánsoknak nagyon komoly mellékhatásaik vannak, ezek közül a legveszélyesebb az öngyilkossági hajlamot fokozza. A másik a szinte leküzdhetetlen nyugtalanság. Az Egyesül Államokban például a gyártókkal fekete keretben ráíratja a dobozra, hogy a gyógyszer szedése fokozhatja az öngyilkossági hajlamot. Magyarországon erről szó nincsen, éppen az ellenkezőjét állítják, sőt a beteget nem rendelik gyakrabban vissza kontrollra az első hónapban, akkor amikor a legveszélyeztetetteb állapotban van.

A megoldás talán abban lenne, ha újra megkísérelnék különválasztani a biológiai és lelki eredetű depressziót. Akinél pszichoszociális okból találnak depressziót, azt pszichoszociális módszerekkel kell kezelni és ha ez valamilyen oknál fogva nem vezet eredményre, még mindig ott a lehetőség a gyógyszerek kipróbálására. Az érzelmi támasz nagyon sok esetben valódi segítséget jelent.

Publikálta
null