Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Kicsi, savanyú, de a mienk

A magyar közönség által jól ismert film egyik mondatával jellemezte az oknyomozó újságírás hazai állapotát a Holdvilág július 21-ei vendége, Ószabó Attlia. Valóban, a műfaj a biztató kezdetek után még nem indult igazi virágzásnak, sokkal inkább azt láthatjuk, hogy ezen a címen politikai játszmák zajlanak a sajtóban. A műsorban az okokról és a lehetséges kiutakról beszélgetett vendégével Rétalji Igor műsorvezető. 
Az oknyomozó újságírás az 1930-as években született az Egyesült Államokban. Magyarországon szintén az 1930-as évekre jellemző szocioriportokban érhetjük tetten ezt a műfajt, bár ezeket erősen áthatotta az irodalmi stílus. Az oknyomzó újságírás társadalmi jelenségeket, problémákat ugyanúgy feldolgoz, mint visszaéléseket, politikai botrányokat, az újságíró saját vizsgálata alapján. Mindemellett az újságíró nem nyomozó hatóság, a cél a választók lehető legteljesebb körű informálása. Ha bűnügy nyomára bukkan, azt át kell adni a hatóságoknak. Nyugaton a hatóságok támogatják ezt a tényfeltárást, nálunk nem mindig.

Magyarországon ma nem könnyű művelni ezt a műfajt, mert a szerkesztők sok esetben kockázatot láttak benne. Az oknyomozó újságírás kulcsa a hitelesség, a pártatlanság. Mindezt nehéz érvényesíteni, hiszen a magyar sajtóban a rendszerváltozás késett a társadalom egyéb területeihez képest, a szerkesztők jelentős része ma is ugyanaz, mint 20 évvel korábban. Az emberek azonban legtöbbször támogatják az oknyomozó újságírók munkáját, fontosnak tartják, hogy legyenek ilyen riportok. Az igazán eredményes oknyomozó újságírónak komoly hitele van, hisznek neki akkor is, ha nem fedi fel a forrásait, tanuit.

A magyar oknyomozó újságírás még viszonylag fiatal. Az 1990-es évek elején a HVG és a Magyar Narancs élesztette újra, majd a Figyelő folytatta. Azt lehetett gondolni, hogy a kereskedelmi televíziókban továbbfejlődhet a műfaj, de ez illúziónak bizonyult. Nem jobb a helyzet a helyi médiumokban sem, pedig a nyugati országokban ezeknek igen nagy szerepük van a tényfeltárásban. A politika időben eszmélt és hamar rájött, hogy ezt a műfajt kiválóan használhatja fel a politikai küzdelmek során, s ehhez, sajnos talált partnereket a sajtóban is. Az olvasó pedig arra ébred, hogy immár politikai játszma része az, amit az újságban tényfeltárásként olvas. De az újságírók sem mndig tartják be a műfaji alapszabályokat: a név nélkül elhangzó állításokat két, egymástól független forrás erősítse meg, mindekivel beszélni kell, azzal is, akiről, vagy akikről a cikk szól, az írásoknak valódi eseményekről, problémákról kell szólnia. Mindemellet a médiumoknak nincs más választásuk, mint fenntartani ezt a műfajt, ösztönözni, mert a hitelességet más úton nagyon nehezen érhetik el. Minőségi újságírás nélkül komoly lap nem maradhat fenn.

Publikálta
null