Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Humán

Információ

Informatika

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közhivatalok

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MIÉP

Moziműsor

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Turizmus

TV, rádió

Ünnepségek


Kutató kerestetik

  A tudományra a társadalom rendszerint kétféleképpen tekint: vagy abszolutizálja és minden problémájára megoldást remél tőle, vagy éppen ellenkezőleg, elfordul és érdektelenné válik vele szemben.
A közelúltban mindkettőre találunk példát. A hatvanas években az emberek azt gondolták, a tudomány mindent legyőz, majd amikor rájöttek, nem így van, akkor elfordultak tőle. Ma már komoly erőfeszítéseket kell tenni az Európai Unióban, hogy legyen megfelelő utánpótlás a tudományos kutatásban, mert a fiatalokat nem vonzza a tudományos kutatói pálya. Van-e a tudománynak morális felelőssége? Nincs, hiszen a tudomány művelői azt vállalták, hogy megpróbálják megismerni a világot és ezt a tudást hozzáférhetővé tenni a többi ember számára. A tudomány felelőssége tehát az, hogy a lehető legtöbbet és a legigazabbat megtudja a világról. Ez a megszerzett tudás egyáltalán nem az abszolút igazság, hanem a pillanatnyi információk alapján leírható állapot. A felfedezésekhez vezető út soha nem egyenes, zsákutcák, kétségek és tévutak kísérik. De az igazi tudó megpróbálja tudását a mindennapi embernek is átadni. ,, a dolgokat le kell egyszerűsíteni, amennyire csak lehat, de annál jobban nem szabad'' - mondta erről Albert Einstein.

A mindenapi embre egyfelől fél a tudománytól, annak eredményeitől, másrészt csodákat vár tőle. A  hatvanas években az utóbbi uralkodott, aztán a hetvenes években jött a kijózanodás és szembesülés az olajválsággal, a környzetszennyezéssel, társadalmi problémákkal. Ekkor az emberek elfordultak a tudománytól, ez mára némileg csökkent ugyan, de sajnos nincs elég kutató és az utánpótlás is akadozik. Ez hosszú távon komoly gondokat okozhat. A tudomány megpróbál nyitni és igyekszik megismertetni magát és eredményeit.

A tudomány eredményei attól is függenek, milyen források állnak rendelkezésre, mert a jó minőségű, mags színvonalú tudomány - főleg a természettudomány - nagyon pénzigényes. Ha a társadalom és a döntéshozók nem ismerik a tudományt, a várható eredményeket és hasznokat, akkor csökken, netán megszűnik a finanszírozás és így az eredményesség is veszélybe kerül. A tudomány ezért megpróbálja eladni magát, egyes kérdéseket kiemelni, másokat inkább háttérbe tolni, egyszóval néha manipulálják a döntéshozókat és a közvéleményt, igyekeznek eredményesen lobbizni.

A kutatásokra fordított összes forrást tekintve az alapkutatásra jut a legkevesebb pénz, ezt követi az alkalmazott kutatás és a sor végén áll a technológiai fejlesztés, ez utóbbira, hogy kézzelfogható termék legyen a kezünkben, már akár a százszorosát is kell költeni annak, amit az alapkutatásra fordítottunk. Kétségtelen, fontos az alapkutatás, de az erőforrásokat nem szabad látszattevékenységre pazarolni. A ráfordításoknak végül eredményt kell hozni. Az, hogy miből lesz végül is haszon, látható és mérhető, ebben segítséget nyújt a scientometria. Ha valaki tud publikálni egy neves folyóiratban, akkor az azt jelenti, hogy munkája valószínűleg eredményes lesz, erre érdemes pénzt fordítani.
 

Publikálta
null