Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Falugyűlés Püspökszilágyon

Tordai Sándor polgármester beszámolója

Sok szeretettel köszöntöm Püspökszilágy lakóit, az érdeklődőket. A mai napon az év végére tervezett közmeghallgatást megnyitom. Tájékoztatásul közölném, hogy a közmeghallgatás az gyakorlatilag egy kibővített testületi gyűlés. Szeretettel üdvözlöm dr. Pesti Klára asszonyt, Galgamácsa polgármesterét, aki a csatornázásról fog beszámolót tartani.

 

Az első napirendi pontban kis visszatekintőt tennék, hiszen már csak nyolc hónap van a helyhatósági választásokig. Mivel a képviselő testület nagy része már nyolc éve, mindkét ciklusban tevékenykedett ezért a településért, kijelenthetem, hogy szép nyolc évet hagytunk magunk mögött. Nagyon sok minden épült a településen, de ezek között is legfontosabb - egy önkormányzat életében - a napi működés. Püspökszilágyon az önkormányzat áll, működik.

Az elmúlt majdnem nyolc éve alatt nagyon sok minden sikerült megépíteni és elértük azt is, hogy polgármesteri hivatal is van a faluban. Ez is nagy dolog, mert két éve, az ezer fő alatti településeken, ahol nem sikerült körjegyzőséget alakítani, ott mindenhol nagyon nagy probléma van. Mi Penccel létrehoztunk egy körjegyzőséget és igyekeztünk úttörők lenni. Hál Istennek ez a körjegyzőség nagyon szépen működik, a lakosság látja, hogy helyben van jegyző, helyben van hivatal  nyitvatartással és itt tudják intézni ügyeiket. Azóta is három, négy, öt település megkeres minket, hogy szeretne ehhez a körjegyzőséghez tartozni. Tehát azt lehet mondani teljes nyugalommal, hogy itt az önkormányzat szépen működik.

A nyolc éves ciklus elején sikerült az óvodát és az iskolát, ami tényleg nagyon lehasznált állapotban volt, EU színvonalúvá tenni. Amikor ez már rendben volt, akkor a művelődési ház - amiben vagyunk - következett. Már ötödik éve használjuk, teljes kihasználtsággal.

A legfölső szinten volt még egy viszonylag kihasználatlan helyiség, ahol az erdei iskolának szállást alakítottunk ki.

Egy komplett általános iskolai osztály lehet ott elszállásolni, tisztálkodási lehetőségekkel együtt.  Azt lehet mondani, hogy ez a négyszintes épület napirenden működik. Az orvosi rendelőnket is a lehetőségeinkhez képest sikerült megújítani, felújítani.

Nagyon fontos egy önkormányzat működésében a posta.  Kell, hogy legyen ilyen mini bankunk, amit mi postának hívunk és el lehessen intézni ott minden ügyes-bajos dolgainkat.

Ez is megszüntetésre várt volna, de az önkormányzat egy kihasználatlanul levő hivatali részébe be tudtuk költöztetni a posta hivatalát. Még most is vannak próbálkozások, hogy hogyan lehetne megszüntetni. De az önkormányzat ragaszkodik hozzá, akár azon áron is, hogy ha kell, akkor saját üzemeltetésbe veszi, mert a postára is nagyon nagy szükség van.

Az egyéb pályázatokból sikerült megszerezni az erdőben a turisztikai központot, 70-80 szilágyi embernek már sikerült megmutatnunk Szórban. Tavasszal az az elhatározásunk, az a szándékunk, hogy szervezni fogunk olyan nyílt napot, amikor mindenkit, aki kíváncsi rá elvisszük oda, és ott megvendégeljük, majd visszahozzuk. Ez előtt tíz évig nem használták, az összedőlés előtt állt már a ház, amikor az önkormányzatnak bírósági/hatósági árverésen sikerült megvásárolnia, pályázatok útján, majd teljes mértékben újjáépítette. 

A polgármesteri hivatal mellett található a tájház-életház. Aki még nem látta, nagyon kérem jöjjön el, nézze meg!

Az idén sikerült tökéletesen beüzemelni.

Bent bőrdíszműves műhely működik, a tisztaszobában múzeum van.

A gyerekeink, tanulóink, most Márton napkor is ott sütötték meg a kenyerüket, karácsonykor szeretnénk valamilyen szinten bevonni a betlehembe is.

Aki teheti jöjjön el nézze meg, főleg, amikor működik a kemence és kóstolja meg az ott készített kemencés süteményeket, kenyereket!

A sportpályán van egy megkezdett beruházásunk a Sport és Szabadidő Egészség Központ. Senki se gondolja, hogy nekem, vagy a képviselő testületnek vannak ilyen névadó ötletei, ez eddig, már három, vagy négy neve volt a tervezetnek. Magyarországon és az Európai Unióban úgy kell hívni egy támogatott pályázatot, amire a támogatást adják. Amikor egyszer megépül, a püspökszilágyi futballt, ugyanúgy fogja szolgálni, mint minden más egyéb sportot.

Igyekszünk kibővíteni ezt is szálláshellyel és működő büfével, így lehetőség fog nyílni arra, hogy csendes falunkon kívül is tudjanak ifjaink kulturáltan szórakozni és ne kerüljenek konfliktusba a helyi lakosokkal, akik éjjel, joggal pihenni szeretnének.

Tájékoztatási forrásokból gazdálkodva eljutottuk odáig, hogy Püspökszilágynak több működő honlapja is van.

Azt lehet mondani, hogy Magyarország egyik legtájékoztatottabb település vagyunk, miután két-három havilapot minden házhoz teljesen ingyenesen juttatunk el. Negyedévente beszámolót kapnak, nemegyszer a helyi televízióban a faluról saját műsorok vannak, a honlapon is a zárszámadást, a költségvetést az önkormányzati tulajdonú kft-nek a mérlegét mindenki otthon is meg tudja nézni. Mindenkinek lehetősége van ezen túl, hogy javaslatot tegyen és segítsen a munkában. Elértük azt a nyolc év alatt, hogy az a viszonylag nagy hiány, amivel átvettük az önkormányzatot 2002-ben, eltűnt. Ennek a településnek akkor 30-32 millió volt az ingatlan vagyona, most ennek a tízszeresét tudhatjuk magunkénak. Azt, hogy ezt  megvalósíthassuk, annak három fő alapköve volt. Az első és legfontosabb, hogy ésszerűsítettük a működést,  lehet látni, hogy az önkormányzatnál viszonylag kevés ember dolgozik, az intézményekben is annyi a közalkalmazott, amennyi a működéshez szükséges. Az önkormányzat képviselő testülete nem vesznek föl tiszteletdíjat, nem vesznek föl bizottsági díjakat, és nem vesznek föl költségtérítést sem.

A polgármester is társadalmi megbízatású, tehát nem kapok fizetést. Más falvaknál ezeket törvényesen felvehetik az önkormányzat választott képviselői, ez akár polgármesteri fizetéssel együtt évi nyolc-tíz millió is lehet. Tehát akik itt ülnek Önök előtt, azok megspóroltak a falunak a nyolc évre 60-80 millió forintot, és odaadott a falunak. Ez a működés kisegítésére és a pályázatok önerejéhez hatalmas nagy segítség volt.

A pályázatok is, amik 2002 előtt nem voltak beadva, az most mind beadásra kerültek. Persze ebben az országban nem mindig olyan pályázatokat írnak ki, amelyek nekünk tetszene, de amire csak valamilyen formában rá lehetett menni, arra mi rámentünk. Ezeket a pályázatokat nem külső emberek írták, hanem az önkormányzat épületében működő Településfejlesztési és Működtetési  Kft  dolgozói, ők készítették, ők utógondozzák, ők írják róla a jelentéseket.

Ez gyakorlatilag 500.000 Ft. A pályázatok voltak azok, amivel a működést és a fejlesztést meg lehetett támasztani.

Az iskolához visszakanyarodva sokan csodálkoztak három, négy évvel ezelőtt, a sikertelen váchartyáni próbálkozás után, mi elmentünk Vácra és tagiskolává váltunk. Kellett egy olyan anyaiskola, ahol kellően nagy létszám van. Azóta is több település is kérte Vácot, hogy az ő iskolájukat is fogadják be, mert gyakorlatilag e nélkül lehetetlenné vált az iskolák működtetése. Az önkormányzatunknak egyetlen busza van, amivel az iskolásokat hordjuk be Vácra, a többi gépjárművet alvállalkozók üzemeltetik. Kérdezhetik, hogy miért kell kft-t működtetni az önkormányzatnak? Egy önkormányzat működésébe olyan, hogy profit nincs, egy önkormányzat vállalkozási tevékenységet nem folytathat és egyéb közbeszerzési tevékenységek mellett, az ÁFA-t sem tudja visszaigényelni. Egy kft-nél pl. gépjármű vásárlásnál ezek a pénzek is nagyon fontos dolgok.

Az elkövetkező nyolc hónapnak majdnem száz milliós nagyságrendű pályázata van, ahol a döntések is már megszülettek,  amelyet ebben az időszakban fel kell építenünk. Ennek a képviselő testületnek és ennek az önkormányzatnak egy hatalmas feladata van. Ugyanis a közbeszerzés államilag kötelező, éppen ezért látható, hogy a futball pályán az építkezést megint téliesítenünk kellett.

Most kaptuk meg a döntést, hogy megnyertük a pénzt – természetesen ezek a pénzek mind utófinanszírozottak - , tehát a közbeszerzés legalább márciusig tart. Onnantól kezdve pedig már csak pár hónapunk van arra, hogy megépüljön ott is ez a csodálatos létesítmény.

Püspökszilágynak van egy nagy keresztje, a szóri völgyben. Tíz évvel ezelőtt a völgy alján szerették volna megépíteni a megyei  és regionális hulladék lerakót, most viszont a völgy elején, majdnem Püspökszilágy mellett. Minden áron meg akarják itt oldani Budapest város hulladék lerakását. A Dunakeszinél található hatalmas nagy hamuhegynek még három, négy hónapig van befogadó-képessége, ezt szeretnék mindenképpen Püspökszilágyra hozni, úgy hogy a honvédséget innen kitelepítik. A csatornázáson kívül ez az a projekt, amivel hóna-pokat kínlódtunk. Kijelenthetem, hogy Püspökszilágy semmilyen körülmények között nem vállal környezetvédelmi kockázattal járó beruházást. Tehát semmiképpen nem egyezünk bele, hogy ezt ide hozzák. Az a borzasztó, hogy tiltakozásunk ellenére Budapest főváros szemetének nem keresnek másik helyet. Egyszerűen meg vannak győződve, hogy ezt a Honvédelmi Minisztérium kezelésében lévő 300 ha területet átadják és ide hozzák a kommunális szemetet. Azt én nyugodtam merem mondani, hogy ezt semmilyen körülmények között nem fogjuk megengedni.

Még egy dolog van, amiről néhány percben szeretnék beszélni. Az egyházközséggel közösen két pályázatunk is volt és egy harmadikon is gondolkozunk. A régi napközis iskola: ahol szolgálati lakások vannak,  a tornaterem üzemelt ott a gyermekeknek. Az az elképzelésünk, hogy az erdei iskolára, ide és a patak másik oldalán lévő orvosi rendelőre olyan energetikai központot szeretnénk létrehozni, amely kiváltaná a most alkalmazott fűtést és meleg víz szolgáltatást.

A meleg víz és a fűtés egy akkora költség, amelyek tízmilliós nagyságrendűek.

Erre van már pályázatunk a Duna-Mecsek Alapítványnál és a Norvég pályázaton és a Pro Régió most írt ki egy harmadik hatalmas pályázatot. Mi nagyon szeretnénk ezt megnyerni és megvalósítani.

Bár közelednek a választások,  de a falunak a fejlődése érdekében a legfontosabb, hogy a beadott pályázatokat kezeljük és a megnyerteket megvalósítsuk. Az, hogy 2002-ben volt egy olyan évfolyam, amikor nem született Püspökszilágyon gyermek, elszomorító volt, hiszen egy működő intézménynél hatalmas nagy problémát okoz, hogy üres évfolyam megy végig. Hál Istennek, azokban az évfolyamokba is költöztek be a községbe új lakók és most elértük azt, hogy kicsi lett most már az ovi. Ha ez így megy tovább, ha nem is ebben a nyolc hónapban, de a következőben csoportot kell bontani. Ez ma Magyarországon, ezer fő alatti kis településen a legpozitívabb dolog. Jó dolog amikor kicsi az ovi, amikor az iskolában egyre jobban tele vannak az osztályok, amikor azon kell gondolkodni, hogy az iskolabuszon nem fognak elférni a gyerekek. Ennek a falunak folyamatosan nő a létszáma és valószínűleg a következő választásig 800 fő fölé megy ez a létszám, miközben ebben az országban az ilyen települések 80-85 %-nál elöregszik a lakosság, fogy a létszám, mélyszegénység van,  falvak szűnnek meg.

Ezért  örülünk, hogy Püspökszilágy virágzik, épül és egyre többen lakjuk.

 

A falugyűlés következő napirendi pontja

dr. Pesti Klára Galgamácsa polgármesterének beszámolója volt a csatornapályázat állásáról és a befizetések rendjéről. Azóta tudjuk, hogy a beadott csatorna pályázat nyert, ezért megjelentetjük dr. Pesti Klára beszámolójának lényegét és a további teendőkről folyamatosan hírt adunk lapunk hasábjain.                Emma

Publikálta
null