Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Jeles napok
Július 16. Rózsa Sándor születése: Szegeden született Rózsa Sándor a XIX. század híres betyárvitéze. Pásztor volt, de hamar rablásra adta a fejét. 1836-ban elítélték állatrablásért, de a fegyházból megszökött. A Szeged környéki pusztákon egész kis betyárcsapatot verbuvált és vezetett. 1848 őszén amnesztiát kapott, a betyárjaival beállt a honvédhadseregbe, és részt vettek a szerbek elleni harcokban.
Július 17. I. (Szapolyai) János király halála: 1526-ban seregével elindult Mohácsra, de csak Szegedik jutott. Később megvádolták, hogy tekintélyes seregével szándékosan késte le a csatát. II. Lajos halála után 1526 november 10-én Székesfehérvárott királlyá koronázták. Az ország másik felén élő nemesség I. Ferdinándot választotta, így Magyarországnak két királya lett. 1538-ban a váradi békében kiegyezett Ferdinánddal, de a békét a felek nem tartották be. 1540 nyarán született meg fia János Zsigmond. Amikor két hét múlva meghalt, a csecsemő fiára ingatag trónt hagyott.
Július 22. A nándorfehérvári győzelem: 1456 július 22-én Hunyadi János világraszóló  diadalt aratott a Nándorfehérvárt ostromló II. Mohamed török szultán serege felett. A diadal jelentőségét az adta, hogy 70 évre távol tartotta a Török Birodalmat Magyarországtól. A déli harangszó, amelyet a csata előtt rendelt el a pápa a harcosok buzdítására, a köztudatban napjainkig a nándorfehérvári diadal emlékeként él.
Július 24 Törvénytervezet az elemi népoktatásról: 1848 július 24-én terjesztette be Eötvös József vallás- és közoktatásügyi miniszter a népképviseleti országgyűlés elé az elemi népoktatásról szóló törvénytervezetét. A javaslat a mindenkire kötelező, állam által biztosított, ingyenes, felekezetileg semleges elemi oktatás rendszerét körvonalazta.
Július 29. I. (Szent) László király halála: Az Árpád-kor kiemelkedő uralkodójaként kemény kézzel szilárdította meg a válságba jutott feudális rendet. Szigorú törvényei a királyi hatalom növelését, a tulajdonviszonyok megszilárdítását, az egyház szerepének erősítését szolgálták. A magyar lovagi kultúra és életmód I. (Szent) László, a „lovagkirály” személyében nyerte el királyi példaképét.
Augusztus 1. A forint bevezetése: 1946 augusztus 1-jén a Magyar Köztársaság – amelyet 1946 február 1-jén kiáltottak ki – kormánya új pénzt vezetett be az addig forgalomba lévő pengő helyett. A pengő 1946 elejétől fokozatosan elértéktelenedett. A kormány programot dolgozott ki az értékálló pénz megteremtésére, megfelelő árukészletet halmozott fel. Az augusztus 1-jén bevezetett forinttal sikerült helyreállítani a pénzforgalmat és kereskedelmet, és megteremteni az ország újjáépítésének egyik legfontosabb alapját.
Augusztus 5. A „murányi kaland”: 1644. augusztus 5-én Wesselényi Ferenc füleki főkapitány elfoglalta Murány várát. A haditett különleges körülmények között történt. A vár úrnője, Széchy Mária az őt a császári hűségre való áttérésre felkérő Wesselényi Ferencnek az üzente: a vár birtoklása csak az ő kezével együtt lehetséges. A híresen szép asszony feltételeit Wesselényi elfogadta. Így aztán 1644 augusztus 5-ére virradó éjjel Széchy Mária leitatta az őrséget és kötélhágcsót eresztet le Wesselényinek, aki a falakon felkúszott, néhány emberével lefegyverezte az őrséget és kaput nyitott csapatainak. Az alku szerint 3 nap múlva megtartották az esküvőt.
Augusztus 8. Kölcsey Ferenc születése: Sződemeteren született Kölcsey Ferenc, a reformkor nagy költője, a Himnusz írója. Hazafias verseiben a nemzeti létkérdéseken töprengve, napjainak viszonyait a dicsőséges múlttal állította szembe.
Augusztus 9. Vitéz János esztergomi érsek halála: Hunyadi Mátyás magyar király nevelője. Nagy szerepet játszott Mátyás királlyá választásában, azt követően titkos kancellár, majd főkancellár lett. 1470-ben megromlott kapcsolata Mátyás királlyal, mivel nem értett egyet annak külpolitikájával, a cseh háborúival. A Mátyás elleni 1470-71. évi összeesküvés egyik fő szervezője volt.  A mozgalmat Mátyás felszámolta, és Vitéz János is bebörtönözte. Az érsek 1472 tavaszán térhetett vissza Esztergomba, de rövidesen meghalt. A sors iróniája, hogy Mátyást rá 18 évre saját meghitt emberei és felesége megmérgezték.
Augusztus 10. Az ausburgi csata: 955 augusztus 10-én a kalandozó magyarok nagy csatát vívtak az Augsburg városa melletti Lech folyó mezején I. Ottó német császár ellen. A magyar sereget Bulcsú, Lél (Lehel), Súr, Csaba és Taksony vezette, létszámuk elérhette a 10 ezer főt. A német nehézpáncélos lovasság támadása szétszórta és szinte teljesen megsemmisítette a kalandozó magyar sereget. Az ausburgi csatavesztéssel leáldozott a nyugati irányú kalandozások kora, a magyarság fokozatosan rákényszerült a letelepedésre és a nyugati mintájú állam megszervezésére.
Augusztus 13. A világosi fegyverletétel: 1849 augusztus 13-án Világosnál az intervenciós orosz cári csapatok előtt feltétel nélkül letette a fegyvert az 1848-49-es szabadságharc utolsó, még harcolni képes hadserege, a Gögey Artúr tábornok vezette fel-dunai hadsereg.
 
Publikálta
null