Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Könyvajánló
Püski Mátyás:
Egy igaz ember emlékiratai
Nagyon furcsa érzés az, amikor az ember arról a történelmi korról olvas regényt, aminek részese volt. Bár a huszadik század tele volt történelmi eseményekkel, s volt olyan generáció, amely több fontos eseményt is láthatott, átélt, mégis a mai negyveneseknek kevés ilyen nagy sorsfordított tény akadt az életében. Gyermekkorunkat a szocializmus biztonságba nyugtató napjai között éltük le, fiatalkorunkban szinte a fejünk fölött történt meg a rendszerváltozás és dolgozó létünket már a vállalkozások tarka és egyáltalán nem biztos világában éljük.
Nehéz ilyen közelről visszapillantani az elmúlt húsz év eseményeire. Püski Mátyás könyve mégis ezt teszi különös és bizarr formában. A társadalom rétegei közül kiválasztotta azt a kettőt, amelyik a legjobban megsérült a rendszerváltozás során.
A könyv egyik főszereplője Ágoston Zoltán hithű kommunista, filozófus, Kádár egyik barátja, aki természetszerűleg nagyon nehezen dolgozza fel a Párt felbomlását (MSZMP), az „Eszme” megcsonkítását, széthullását. 1945 óta harcolt ezért a rendszerért, s bár látta a hibákat és tudta, hogy kiknek köszönhető, a bukást megakadályozni már nem tudta.
A regény másik szála Schön Ráchel személyében a magyarországi kisebbségek helyzetéről szól és a rasszizmus újbóli felbukkanásáról. 1950-es évektől Magyarországon más mércével mérték az embereket. Mindegy volt melyik kisebbséghez, vallási csoporthoz tartoztak, nem bántották őket. Mondjuk úgy, hogy szőnyeg alá söpörték, jegelték ezt a problémát. Nem volt gond az emberek zsidó származása és vallása, hiszen nem volt vallásügy és mindenki egy „nemes” ügyért dolgozott. Ugyanígy voltak a cigányokkal és más nemzetiségekkel is. Nem beszéltünk róla, de nem is oldottuk meg a helyzetüket. A rendszerváltozás mindezt a látszólagos nyugalmat teljesen felbolygatta.
Furcsa kapcsolat fejlődik ki e két szereplő között. Először a kommunista a nyilas rezsim idején megmenti a kis zsidólány életét, majd a Kádár korszakban egymásra találnak. Persze nem nyíltan, hiszen a korszak sajátossága volt, hogy nem sok mindent lehetett nyíltan felvállalni. A „legvidámabb barakkban”, ahogy hazánkat nevezték sok minden szólt a látszatról Hiszen azért vett föl az akkori pártapparátus óriási nyugati kölcsönöket, hogy a látszólagos magas életszínvonalat biztosítsa és lássa a nyugati világ, hogy milyen jó is a szocializmus eszméje.
„ Ami az Öreget, vagyis Kádár elvtársat illeti, egyetlenegyszer volt közöttünk komoly véleménykülönbség. Akkor, amikor a mi nagyokos pártvezetőink felhasználták őt, az ő tekintélyét, és nyugati hiteleket vetettek föl vele. Amikor már túl sok volt a hitel, arra kértem, ne engedjen ezeknek a nagyokosoknak, ne kérjen több hitelt, mert nem tudjuk visszafizetni, és súlyos számlát fognak érte benyújtani. Vagy ha veszünk is föl nyugati hitelt, azt legalább a gazdaságba fektessük be, ne zabáljuk föl a pénzt, mert igen drága zabálás lesz az. Kértem, álljon ki bátran a nép elé, mondja meg: emberek, húzzuk össze a nadrágszíjat. Van akkora tekintélye, hogy a nép hallgat rá. Tudod mit mondott? Azt, hogy a szocializmusban az életszínvonal nem csökkenhet; azt, hogy a mi alapvető ideológiánk az életszínvonal emelkedése.”
1989. július 6-án Kádár János a kor szimbolikus alakja meghalt. Sokak számára ez mérhetetlen gyászt okozott, sokaknak a felszabadulás egy új korszak reményét hozta el. Ma már tudjuk, hogy mivé fejlődött azóta a világunk, de akkor, akik benne éltünk igazából csak kapkodtuk a fejünket és csodálkozva néztük a semmiből előbukkanó csoportosulásokat, pártokat. Ezt a kaotikus hangulatot is bemutatja a könyv (pl. Hogyan lesz a zsidó ügyvédnőből az MDF pártpolitikusa) és azt is, hogy hogyan próbáltak az embereket az eltűnő értékekben és a felbukkanó új világban kapaszkodót találni. Sajnos a kádári korszak eltűnése nem hozta meg a demokráciát, a toleranciát. Az egypárti funkcionáriusok helyett a több márt marakodott a koncon és természetesen a hibásokat a volt kommunisták és  - jól bevált recept szerint - a zsidók között találták meg. Hallottuk és láttuk az akkori eseményeket és nem állítottuk meg…
Püski Mátyás Egy igaz ember emlékiratai rávilágít a mai magyarországi társadalmi problémákra, előre vetíti azt és mindazoknak, akik átélték az 1990-es évek elejét érdekes perspektívát ad. Ajánlom mindazoknak a könyvet akik ott voltak és tudtak róla és azoknak is akik ma már csak történelemkönyvekben olvassák ezeket az eseményeket.
Emma

Publikálta
null