Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Miért éppen patkót?
A Wikipedia nevű internetes enciklopédia szerint:
A tojáspatkolást a szájhagyomány szerint eredetileg a kovácsok találták ki, hogy bizonyítsák kézügyességüket az év végén ajándékként elkészített „patkolt tojás” révén. Mára a patkolókovácsok és a háztáji baromfiak száma is megcsappant, maga a tojáspatkolás pedig furcsaságával és paradox képével a vásári mutatványok, kiállítások, vásárok és hagyományőrző táborok témájává vált.
Magyarországon jelenleg legfeljebb néhány ember foglalkozik tojáspatkolással, amelyhez általában libatojást és ólomlemezt használnak. A tojás karcolt és festett „hímes” formában egyébként is kedvelt alanya a díszítésnek, önmagában pedig a termékenység és a kezdet jelképe.
Adottságainál fogva talán Hanzel László Somogyvámoson a legismertebb tojáspatkoló, de a szentendrei skanzenban is lehet látni időnként tojáspatkolókat. Ismert még Sallay László és Gyenge Sándor neve is, aki egykor az Állami Népi Együttes táncosa volt, ma nyugdíjasként Törökbálinton él.
Székesfehérvári a tojáspatkoló világrekorder Koszpek József. Rekordja: 1119 darab, kézzel készített patkó egy strucctojáson. Egy 61 patkós tyúktojás a Vatikánban található, egyik Kölni látogatásakor kapta a pápa.

Bárhogy is van, az egyszer biztos, hogy a patkó egyesek szerint szerencsét hoz. Az pedig meg nem árt sem újévkor, sem évközben. A tojás jelképezheti az új élet kezdetét, a kettő együtt a jólét alapját.
Ha ezt még megfejeljük egy kis kézügyességgel, hozzáteszünk némi elszántságot, pompás művészi alkotások létrejöttében gyönyörködhetünk.
Térségünkben két ember munkássága is ismert előttünk, akik ezzel a „páratlan” foglalatossággal szépítik meg életünket.
Egyikük Takács István Galgamácsán, az ő tojáspatkoló tevékenységéről lapunk egy korábbi számában olvashattak már híradást.  A másik Czibula Pál kézműves tanár, aki az erdőkertesi SZÓ-FO-GA-DÓ általános iskolában tanít.
Czibula tanár úr úgy gondolta, hogy a húsvéti készülődés a legjobb alkalom arra, hogy az iskola tanulóinak átadja tudásának egy szeletkéjét, s így megörökítse az utókor számára ezt a különleges díszítő munkát.
Ha az ember otthon kezébe vesz egy tyúktojást, rögtön szembe tűnnek a méretbéli korlátok. Egy lópatkó szóba sem jöhet, (hacsak nem a rátóti csikótojásra szeretnénk reá applikálni) alkalmatlan a célra. Ezért érdemes leülni és átgondolni, mit is tegyünk?
Erdőkertesen tíz harmadikos gyermek fogott neki, hogy finom mozdulatok sorát sajátítsa el, e furfangos mesterséget. A munkafolyamat sorát a tojás megfúrásával, tartalmának kifújásával kezdték. Ezt követte az ónból öntés és kovácsolás folytán kialakított patkók elkészítése. A méretek által behatárolt lehetőségek kis keresztmetszetű, átmérőjű anyagok használatát tette szükségessé. Vékony árral fúrták meg az objektumokat, a félig kész patkóba is apró lyukak kerültek. A rögzítésre szolgáló szögek is mikroszkopikus méretben kerültek felhasználásra.
A heroikus küzdelem meghozta gyümölcsét: elkészültek a szerencse patkókkal tűzdelt húsvéti tojások. A gyerekek maguk sem hitték, hogy a sok próbálkozás után ilyen mutatósra sikeredtek az általuk megmunkált tyúktojások.
A hírek szerint a sikeren felbátorodva, jövőre még pompásabb termékekkel készülnek el, szűk környezetük elkápráztatására, és persze saját örömükre.

Publikálta
null