Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


A penci szüretek hagyománya
Történelmi tény, hogy a térség leghíresebb borai közé számították a penci tőkékről szüretelt, szőlőből nyert nedűt. Messze földről jöttek, s vitték a bort a kereskedők.
Az 1884-es év filoxéra-járványa véget vetett e – több száz évig tartó – dolgos és gazdag időknek. A szőlőtőkéket kivágták, helyettük más kultúrnövények, esetleg erdők telepítésével igyekeztek a birtokosok a kieső bevételeket pótolni.
Nagy valószínűséggel erre az időre tehető a szüretek hagyományos megünneplésének hanyatlása is. De szerencsére nem törlődött ki az emberi emlékezetből. Ezért fontos, hogy egy-egy régi, helyi hagyományt megőrizzünk, s továbbörökítsünk.
Penc neve hallatán felötlik néhány patinás családnév is: Kosztolányi, Mikszáth, Osztroluczky, Petőfi. Az összefüggéseket könnyű megtalálni: a Menyecske-hegyen termő szőlő, a Kosztolányi- és Osztroluczky szőlőbirtokról, a Kosztolányi présháznál diáktársaival több ízben is vendégeskedő Petőfi Sándor, no és a penci bor. Ez évekről nem csupán szájhagyomány emlékezik meg, hanem írásos emlékek is fennmaradtak, dacára a - közel két évszázadnyi - eltelt időnek. Erre egy másik alkalommal szeretnék visszatérni.
Összegezve: Penc olyan hagyományokkal rendelkezik, amelyek nem engedik, hogy a régi szüretek emléke a feledés homályába vesszék.
Idén is szerét ejtette a közösség, pontosabban Gerengay Hagyományőrző Egyesület, hogy színes, izgalmas és vidám utcai felvonulással, tánccal nyissák meg a Penci Szüret eseményeinek sorát.
A hagyományok szerint - e szép napos délutánon is - a kisbíró és csinos leányka segítői vezették a menetet. A porták előtt nézelődő lakosság nagyobb csoportjainál a kisbíró kidobolta a tudnivalókat, többek között további felvonulókat invitált a vidám sokadalomba.
A penciek egy része autentikus népviseletben forgott-pörgött, míg mások az alkalomhoz illő ünneplő ruhában táncoltak, a szomszéd falu tánccsoportja, a csővári lányok festői öltözékben ropták. A talpalávalót Szokolyáról érkezett tangóharmónikás szolgáltatta. Meg kell valljam, a legnagyobb elismerést bennem a szőlő-koszorút hordozó asszonyok teljesítménye váltotta ki. A fiatalok nagyszámú részvétele - a csinosan kiöltözött óvodások és iskolások szemet gyönyörködtető csoportja – tette felejthetetlenné az idei szüretet.
A bírói pár kocsiját követő menet a közel két órás vonulás végeztével megérkezett a szabadtéri színpadhoz, a szervezők „életmentő” frissítőkkel látták el a kissé megfáradt ünneplőket.
Az új erőre kapott közönség épp, hogy elfoglalta helyét a nézőtéren, mikor kezdetét vette a színpadi műsor, amely a következőképpen alakult.
Előbb megismerkedhettünk Gerengay Pál költeményével, a Menyecske-hegy legendájával, Örkény Adrienn tolmácsolásában.
Ezt követően Varga Imre beszámolóját hallhattunk a szüretek értelméről, a jó bor tulajdonságairól, Petőfi Sándorról.
Majd a Penci Általános Iskola Színjátszó köre, csupa lelkes fiatal szereplésével, felidézte Petőfi Sándor aktív részvételét a penci szüreten. Elénk varázsolták a korabeli népélet egy-két pillanatát, amelyet furulyajátékkal és egy bordallal is szemléltettek.
Ezt követően az ovisok műsorát, és az iskolások táncát láthattuk, hallhattuk. A kisbíró tréfás köszöntőjét követően a Csővári lányok, asszonyok adtak ízelítőt műsorukból. Eközben a vendégeket, szereplőket asztalhoz invitálták, ahol finom vacsorával üthették el éhüket. A park elkerített részén lovaglás várta az erre vállalkozókat, és az érdeklődők kézműves technikákat is elsajátíthattak Klenyánszkiné Juci néni, Rádlerné Szádoczki Boglárka, Horváth Ágnes útmutatásai alapján.
A színpadi programot fergeteges táncház zárta, ahol kicsik és nagyok önfeledt tánca sötétedésig tartott.
A szüreti bál este a sportcsarnokban kezdődött. Erről leginkább azok mesélhetnének, akik részt vettek a Penci Szüret mozgalmas napjának e végső rendezvényén, a Tressz zenekarral.
Madaras Lénárd


 
Publikálta
null