Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


GLOBALIZÁCIÓ: Áldás vagy átok?

Tisztelt olvasó az előző cikkben a globalizáció kialakulásának gyökereit kerestük. Ebben a részben elsősorban a különböző gazdasági hatásait, próbálom kielemezni. Természetesen nem vagyok könnyű helyzetben, hiszen egy nagyon komplex összetett dologgal állunk szemben. Véleményem relatív, hiszen mindenki a saját szemszögéből ítéli meg a globalizáció pozitív és negatív hatásait.

Az előző cikkben csak utaltam rá, hogy a globalizáció az élet számos területén átrendezte mindennapi életünket.

Ha csak a világkereskedelmet veszem alapul az elmúl 50 év alatt, meghússzorozódott az előállított termékek értéke. Ezt az irdatlan árumennyiséget, amellyel a folyamatosan bővülő fogyasztói társadalom igényeit próbálják a multinacionális nagyvállalatok kielégíteni csak folyamatos technológiai fejlesztésekkel és jól szervezett munka-megosztással, lehet kielégíteni.

Mit takar ez? Ha nagyon leegyszerűsíteném, akkor azt kellene mondanom, hogy a tőke mindig ott kerül befektetésre, ahol a leghatékonyabban megtérül. Ez a klasszikus kapitalista ideológia hogyan valósul meg a gyakorlatban? A fejlett ipari országok azokat az iparágakat, amelyek nagyon sok élő munkaerőt igényelnek, olyan országokba, helyezik át, ahol olcsó a munkaerő, továbbá azokat az iparágakat is, amelyek különösen szennyezőek, illetve veszélyesek lehetnek a környezetre. Saját országaikban csak azokat az iparágakat hagyják, meg amelyekhez jelentős szellemi értéket kell hozzáadni, továbbá a folyamatos technológiai fejlesztési és kutatási szektort.

      Ezek után az olvasó joggal gondolhatná azt, hogy ez végeredményben a klasszikus kizsákmányoló kapitalizmus egy formája, de ennél bonyolultabb a helyzet. Azt, hogy egy fejlődő ország, vagy harmadik világbeli ország mennyit profitál a globalizációból, rengeteg do-logtól, függ. Például társadalmi, ideológiai, politikai, oktatási berendezkedéstől, infrastrukturális szinttől stb. Az is tény, ha a globalizált szabadpiacon két különböző fejlettségű ország szembekerül egy-mással, a piac természetes törvényei szerint általában az erősebb fél jár jobban, sőt az elmaradottabb ország még tőkét és képzett munkaerőt is veszíthet, természetesen vannak kivételek.

      Vegyük alapul Kínát, amely a globalizáció egyik fő nyertese néhány évtizede még sehol nem jegyezték mára, pedig egy új szuperhatalom van kibontako-zóban. Hajdan gyalogos és biciklis kínai-ak, robogókra és lassan autókba pattannak. Mi motiválta Kínát, hogyan jutott idáig, mit vesztett és mit nyert Kína a globalizációval? Kína különös egyvelege a kapitalista és a kommunista ideológia keveredésének, amely mindenképpen egyedivé teszi az országot.

A nagy fordulat a 80-as években következett be, amikor a kínai kommunista elit felismerte azt, hogy nyitnia kell a nyugat felé ahhoz, hogy fejlett technológiára tegyen szert.

Így végül is egy kapitalista piacgazdaságú, de kommunista vezetésű ország jött létre, amely a merev ideológiával részben szakított és nagyrészt viszonylag rugalmasan próbálta kezelni a két ideológia közt fennálló ellentmondásokat.

      Az is tény, hogy a kommunista elit a gyeplőt még mindig kézben tartja és valóságban a párt, irányítja az országot, ennek vannak jó és rossz oldalai.

A jó oldala az, hogy a betelepedő multinacionális nagytőke a hatalmi elitbe még idáig nem bírt beférkőzni, tehát az ország gazdasági szuverenitását nem veszélyeztetik ellentétben más országokkal, ahol multinacionális tőke komoly nyomást gyakorol az adott ország irányítására.

      Egy szerző, ezt úgy kommentálta, hogy „a világgazdaság kutyáját a globalizált tőkemozgás farka csóválja”. 

Mivel egy szorgalmas dolgos nép a kínai, az ország ásványkincsekben is gazdag, és megfelelő szakképzettségű munkaerő  áll rendelkezésre, az új gazdasági ideológiákat hamar magáévá tette. Infra-struktúráját gyorsan kiépítette a multinacionális nagytőke, így kedvező táptalajt talált magának a profit termelésre, de a kínaiak sem panaszkodhatnak, hiszen az elmúlt 15 év alatt duplájára nőtt az életszínvonal, sőt egyes gazdasági elemzők szerint 40 év múlva Nyugat-Európa, illetve USA gazdasági fejlettségét is megközelítheti.

      Természetesen negatívumai is vannak, meg kell említenem az óriási környezetszennyezést.

A föld tíz legszennyezettebb folyójából, 7 Kínában található. Az energiaelőállításának nagy részét széntüzelésű erő-művekkel, fedezi, amely jelentősen hozzájárul a globális klímaváltozáshoz.

      Mit ér a gazdagság, ha a környezetet teljesen tönkreteszük?

Mindezek mellett gazdaságilag egy virágzó korszak köszöntött Kínára. 

Sok szempontból iskolapélda lehet a harmadik világ országainak, hogyan fordítsák saját hasznunkra a globalizáció vívmányait.

Ahhoz, hogy a globalizált világ töret-lenül fejlődhessen a multinacionális nagytőkének új vadászmezőket, kell keresnie, ahol az új olcsó nagymennyiségű munkaerő várja, megfelelő infrastrukturális feltételekkel, ilyen például India.            Ezek után leszűrhető, hogy nincs a világon két ország, amely ugyanúgy élné meg a globalizáció hatásait.

Természetesen még rengeteg megvála-szolatlan kérdés maradt.
 A globalizáció biztonságossabá tette-e világunkat?
Lehet–e koordinálni a globalizációt?
Mi lesz a harmadik világ sorsa?
Van –e összefüggés a globalizáció és a terrorizmus között?
A jelenlegi egypólusú világrend hogyan fog megváltozni?

Ezekre a kérdésekre a következő írásban lesz szó.

                  Balázs Mihály

      PSZ.

 

folyt. köv.

 
Publikálta
null