Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Galgamácsai fehérhímzések
 Galgamácsa 7. falunapján – 2005. június 26-án -   a Galgamácsai Hagyományőrző Egyesület Hímző Szakkörének munkáiból kiállítás nyílt a Vankóné Dudás Juli Emlékházban, amelyet Ikvainé Sándor Ildikó néprajzkutató, a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága Ferenczy Múzeumának főmúzeológusa nyitott meg. Az alábbiakban a megnyitón elmondott beszédét tesszük közzé.

Galgamácsai fehérhímzések

    Szép hagyománnyá vált Galgamácsán, hogy – immár 7. alkalommal – Szent Iván nap közelében nemcsak a nyári napfordulóhoz kötődő tűzugrás szokását elevenítik fel, hanem reggeltől estig tartó, vidám falunapot rendeznek a legkülönfélébb programokkal, s a közös ünneplésre a szomszédos Galga-menti községeket is meghívják.
    Ilyenkor emlékezünk Galgamácsa neves szülöttére, Vankóné Dudás Julira, akinek kezdeményezésére a község egyik nevezetessége, ez a Falumúzeum, s a kerti színpad létrejött, ahol lehet ünnepelni, a megőrzött hagyományokat bemutatni, ahol az Ő emlékére alapított díjak átadásra kerülnek, s ahol a falu értékeit kiállításokon rendre be lehet mutatni.
    Így került sor most erre a kiállításra is, a legújabb galgamácsai fehérhímzések bemutatására.

    A fehér hímzéseknek nagy hagyománya van Galgamácsán, valamint a Galga-menti községekben. Az ország más vidékeihez képest – hiszen máshol is hímeztek fehér vászonra fehér fonallal-, itt tovább őrizték ezt meg, csak természetesen más jellegű formában és mintakinccsel. Ezért is beszélhetünk Galga-menti hímzésekről.

    A hagyományokat őrző társadalmakban mindig jelképes értelmet kapott az öltözetnek, vagy egyes darabjainek színe, formája, anyaga.
Fontos szabályai alakultak ki az öltözködésnek a viseleti alkalmak szerint is.
    Vankóné Dudás Juli, - aki nekem mindig Julóka marad – leírta könyvében, Galgamácsa színpompás viseletében a fehérrel hímzett, keményre vasalt ruhadarabokat: a fejkendőt, zsebkendőt és a gyönyörű nyakravaló kendőt a nagy ünnepek első napján viselték, templomba menet. A nagylányok, menyecskék legünnepibb öltözékéhez tartozott.
Ilyen ünnepi alkalom volt karácsony, húsvét, pünkösd első napja, a váci búcsú, a máriabesnyői búcső, és Úrnapja. A különböző Mária ünnepeken és az aratási felvonuláson is fehéret viseltek, mikor a díszes aratókoszorút a templomba vitték, De fehérbe öltöztek a lányok akkor is, ha fiatal halottat kísértek utolsó útjára.
    Régen fehérrel hímezték ki a vőlegény ing elejét, a lányok fél ingjeinek ujját, egyes községekben a komakendőt, vagy ajándékos kendőt, a keresztelőre vitt gyermek pólyatakaróját, a gyermekágyat eltakaró „felkötőlepedőt”, a halotti lepedőt és párnát, vagy a tisztaszobában a párnavégeket, a sublóttakarót, stb.

    A fehérhímzések motívumait előzetes megtervezés után vagy kézzel rajzolták elő, vagy ütőfákkal nyomták az anyagra.
Nagyon jelentős dolgot tudtam meg néhány napja, mikor itt jártam megnézni a kiállításra kerülő kézimunkákat. Eddig, mivel semmi adat nem volt ár, úgy gondoltuk, hogy Galgamácsán leginkább kézzel rajzolták elő a mintákat, vagy más faluba vitték az anyagot drukkoltatni, mert itt senkinek nem volt ütőfája. Most elmondták a kézimunkázó asszonyok, hogy Filó Andrásné foglalkozott régen drukkolással, s az ütőfái is előkerültek. Sőt Serfőző Józsefné padlásán is találtak drukkolófát.
    Pesti Juci néni elbeszélte, hogy csak kevesen voltak, akik saját maguknak ki tudták rajzolni a mintát. Ízlésüket inkább úgy nyilvánították ki, hogy a drukkolófák között válogattak aszerint, hogy a minták milyen sorrendbe kerüljenek egymás mellé. Elmondta, hogy Filó Andrásné úgy drukkolt, hogy puha filc anyagra kékítőt öntött, abba mártotta a drukkolófát. A kékítő a hímzés utáni mosással könnyen kiment, nem hagyott nyomot.
    Az eddig legrégebbinek ismert galgamácsai fejkendőt múzeumunk őrzi. 1898-ból származik. Ennek a kendőnek a sarkában koszorú alakú minta van, amelyen tisztán látszik, hogy ütőfával készült, nem szabadrajzzal.
Érdekes lenne összehasonlítani az előkerült drukkolófákat a meglévő, felgyűjtött hímzésmintákkal, hátha megállapítható lenne néhánynak az eredete.

    A fehér hímzés történetéről, jelentőségéről már beszéltünk, most szóljunk a kiállításról és a kiállított hímzésekről.
    2003. decemberében néhány asszony megalakította a Galgamácsai Hagyományőrző Egyesület Hímző Szakkörét Gulyás Magdolna Szervezésével, melyet 2004. áprilisában be is jegyeztek.
    A szakkör igen sikeresen működik, mert ez alatt az egy év alatt már két pályázaton is részt vettek. Tavaly ősszel Gödöllőn szerepeltek nagy sikerrel. Most pedig épp tegnap nyílt meg Mezőkövesden a „Százrózsás hímzéskiállítás”, amelyre szintén bejutottak.
    E kiállítás tehát a Hímző Szakkör egy éves munkáját mutatja be. Kisebb-nagyobb terítőket, fejkendőt, vállkendőt, kiskötényt, szalvétákat, kenyeres terítőket stb. láthatunk: - egyszóval sok olyan szép dolgot, amely a mai háztartásoknak díszére válik.
    Felsorolom az asszonyok nevét is, akiknek műveit itt látjuk:
    Vankó Andrásné, akinek 80 éves édesanyja, Lestyák Istvánné leányától kedvet kapva, ő maga megtervezett egy szép terítőt, s mindjárt ki is hímezte.
    Szelepcsényi Juci, aki a hímzés mellett a tervezést és előrajzolást is sikerrel gyakorolja.
    Turcsán Jánosné és
    Oldal Istvánné, akik szintén igen szép munkákat készítettek, és megkapta a Népművészet Ifjú Mestere kitüntetést, majd kiváló munkáival megszerezte a népi iparművész címet is. Ezzel – kimondhatjuk - , hogy az általa mindig tisztelt és szeretett Dudás Juló nénje örökébe lépett.

    Ha megfigyeljük a kiállított terítők szerkezeti felépítését, azt látjuk, hogy általában hármas tagozódásúak. A hímzések legszélén van a slingelés, vagy cakkozás. Ezek belső felén helyezkedik el egy, két, vagy három lyukú sor, vagy a nagyobb cakkokba „macskanyom” kerül. A slingelés után körbefut egy, néha két – vagy három koszorú, vagyis mintasor, majd a sarkokban helyezkednek el a főmotívumok, a sarokvirágok.
    Tessenek megfigyelni, hogy milyen sok változata van mindegyiknek! És külön elnevezésük is van!
    Pl: a szegélyek elnevezései:
Kiscakli, egyes cakli, hármas cakli, hegyes cakkos, kerekcakli, nagy cakli, vagy kistaréj, nagytaréj, stb.
    a belső sor motívumai:
egyes koszorú, macskanyomos koszorú, hullámos koszorú egy lyukkal, hullámos koszorú három lyukkal, macskanyom, kettes luk, galáriskoszorú egyes lukkal, stb.
    A sarokmotívumok legjellegzetesebbike a szívvirág és a patkóvirág, vagy patkó. Mindegyiknek számtalan változata van. Szebbnél szebbek. Vannak kisebbek, nagyobbak, díszesebbek.

       A fejkendő hátsó, jól látható sarkába pl.  mindig szép, gazdag virágú hímzést tettek. A megkötős sarokba, és a nem látható sarkába kisebbet. De ha a két szemben lévő sarokba különböző nagy motívumot hímeztek, akkor felváltva lehetett viselni. Egyszer egyk, másszor másik mintát láttatták.

    Figyelmükbe ajánlom még a sok szép mai hímzés mellett azt az éppen 100 éves fejkendőt, ami egy 95 éves néni tulajdona. Olyan jó állagú, mintha most készült volna. Gyönyörű a hímzése, a piros korona és az apró pontok csodálatosan kiemelik a szép fehér mintát.

    Befejezésül hadd fejezzem ki örömömet és elismerésemet, hogy a hímző szakkör elindult. Remélem, egyre többen kedvet kapnak feleleveníti hímző tudásukat, a fiatalok meg felbuzdulva eztán fogják megtanulni és továbbvinni ezt az idősektől átvett szép hímző mesterséget.


Publikálta
null