Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Galgamácsa és egy Európai Uniós pályázat II. rész

 

A női munkavállalók  helyzete Magyarországon: kutatási jelentés


Magyarországon a rendszerváltás, az ezzel járó politikai és gazdasági változások sok szempontból a mai napig is kiható, meghatározó és nem lezárult folyamatot indítottak el. Elmondható, hogy az előző rendszerben kialakított családmodellek, karrierlehetőségek és a szociális háló a rendszerváltással, illetve annak társadalmi és gazdasági hatásai eredményeként átalakultak. Az 1990-es évektől  felerősödtek a nők és férfiak munkavállalásában és karrierlehetőségében a meglévő egyenetlenségek.  A Magyarországon  található vezetők 35 %-a nő, 56 %-a férfi. Bár ez jobb, mint az Európai Unió 30/70 %-os aránya, azonban fontos megjegyezni, hogy ezt az arányt itthon nagyban befolyásolja a kényszervállalkozók száma, ami torzítja a képet a valós vezetők, vállalkozók nemi megoszlásáról.
A rendszerváltás előtt a nők többségének volt állása. A változás a '89 végén kezdődött, az 1990-es évre pedig erősen éreztette hatását. Mégis, '90 elején még a 15-64 év közötti nők 67 %-a rendelkezett fizetet állással, ami jóval az EU 49,5 %-os átlaga felett volt.  A piacgazdaság kialakulásának hajnalán mintegy 25 %-a a meglévő állásoknak szűnt meg, ami egy jelentős munkanélküli réteget, majd ebből kialakuló inaktív réteget hozott létre.
 A nők foglalkoztatási rátája mélypontját 1997-ben érte el, 45,4 %-kal Azóta minden évben kismértékű növekedés tapasztalható. 2001-ben már a  15-664 éves női korosztály 49,8 %-a dolgozhatott, ami azonban még mindig elmarad az EU 54 %-os átlagától.
A Magyarországon megkérdezett 36 nő és 21 férfi (összesen: 57 fő) Budapesten és környékén él és dolgozik. Tevékenységük szerint négy csoportba oszthatók: 1./ vállalkozó (alkalmazottal)  a megkérdezettek 42 %-a, azaz 24 fő 15:9-es női-férfi aránnyal. 2./ önfoglalkoztató (alkalmazott nélkül) 12 %, azaz 7 fő 5:2-es aránnyal. 3./ menedzser ( vezérigazgatók, ügyvezető igazgatók) 35 %, azaz 20 fő, 11:9 aránnyal. 4./magas beosztású vezető 11 %, azaz 6 fő, 5:1-es női-férfi aránnyal. Minden tevékenységnél a női interjúalanyok voltak többen.
Az interjúalanyok átlagéletkora 40,6 év. A legidősebbek a vállalkozók átlag 45,5 évvel. A magas beosztású vezetők pontosan az átlagot hozzák, 40,7 évvel, míg az önfoglalkoztató és a menedzser megkérdezettek a legfiatalabbak 38 körüli életévvel.
Az interjúk során összegezhető, hogy a sikeres pálya első számú indító faktora a felsőfokú végzettség, a megkérdezett döntéshozók 90 %-a rendelkezik ilyennel. A szakmai felkészültség mellett  egyértelmű  a nyelvtudás meghatározó szerepe. Az oktatás és a tanulmányok jelentőségével vetekedik a családi háttér szerepe. Alapvető az otthonról kapott értékrend. A férfi vezetők körében a "klasszikus apa" szerep példakép és hozzáállás formáló hatása, a nőknél pedig a család középtávú célként, mint karrier-alakító tényező szerepel, amit hosszú távon kell egyensúlyba hozni a munkával.
A statisztika azt mutatja, hogy a női döntéshozók jelentősen hosszabb ideje dolgoznak betöltött pozíciójukban. A menedzseri rétegben a nők átlagban kétszer olyan régóta töltik be állásukat, mint férfi kollégájuk. Érdemes megjegyezni, hogy a '90-es évek elején volt egy rövid időszak,  amikor az újonnan alakuló cégekben gyorsabban lehetett vezető pozícióba kerülni.
A statisztikák szerint, ha a fizetett és nem fizetett munka mennyiségét együttesen nézzük, nők jóval többet dolgoznak a férfiaknál.  Nem fizetett munkán a háztartás, házvezetés feladatait, továbbá a családtagok (gyerekek, rokonok) gondozását, ellátását kell érteni.  A női döntéshozók számára a siker mércéje leginkább az, hogy mennyire tudják összeegyeztetni a családi feladatokat és a munkát. Jellemző, hogy egy munka elvállalásánál vagy kialakításánál elsődleges szempont, hogy a nő hogyan tudja teljesíteni egyéb kötelezettségeit. Általános társadalmi vélekedés az a sztereotípia, hogy a nő felelőssége és feladata a családi háttér megteremtése. A karrier tervezésénél elsődleges szempont, hogy mi lesz jó a családnak.
A nőknek tehát egészen más elvárásoknak kell megfelelni, mint a férfiaknak. A rendszerváltás után sokan vesztették el állásukat, és kényszer vállalkozói pályát kellett elindítaniuk. Az is kiderült  a kutatásból, hogy a nők nagy része azért vállalta a vállalkozói státuszt, mert ott rugalmas munkaidőbeosztás van, össze tudja hangolni a munkát a családdal, a gyermekvállalással, tehát nem 8-17 óráig kell a munkahelyén tartózkodnia, el tud menni a gyerekért, stb.
Összegzésként elmondható, hogy a kutatási eredmények teljességében alátámasztották azokat a statisztikai adatokat, amik elérhetőek Magyarországon A mélyinterjúk készítésével mélységi, azaz vertikális vizsgálat készült, kiegészítve a horizontális tapasztalatokat. Teljesen egyértelműen lehet állítani, hogy a nők munkaerőpiacon, vagy a vállalkozói és döntéshozói pozíciókban való nagyobb vagy egyenlő eséllyel történő indulásához arra van szükség, hogy a nők egyenlő bért kapjanak ugyanazért a munkáért.
AZ EU  15 országaiban a nők férfi kollégáik fizetésének átlagosan 84 %-át kapják meg. A magyar érték ettől is elmarad, 80 % körül mozog. A magas jövedelműeknél az átlag még alacsonyabb, 78,4 %.
A kereseti értékekben mindkét nemnél óriási ingadozások láthatók. Ami egyértelmű, hogy a menedzserek fizetése meghaladja minden más foglalkozásét. A női menedzserek bruttó fizetése átlagban 19440 euró évente, ezt jól megközelíti a vállalkozók 18000 euró nettó jövedelme A férfiaknál a menedzserek évi 23140 eurójának nincs követője a közelben, az utána következő érték a jóval szerényebb 14400 eurós egyéni vállalkozói fizetés.
 A fizetési átlagértékek a nőknél 15220 eurót adnak, míg a férfiak fizetésének átlaga 16950 euró Ez 11 %-os különbség. Összehasonlítva, a fizetett munkaórák különbsége 2 %-os, a nem fizetett munkaórák különbsége 25 %-os, a nők javára.  A család jövedelmének hányadában ezek az értékek újabb jelentést kapnak. A női vezetők fizetése átlagban 60 %-a az összjövedelemnek a családban, míg a férfiaknál ez az érték 75 %.
Rendszeres panasz, hogy nem veszik komolyan a nőket, sem a munkahelyen, sem a hivatalokban, főleg, ha még fiatal is.  A munkaadók is kényszerpályán vannak, mindenki a piacról él, tehát nem lehet elvárni, hogy a munkaadók a nők családi problémáit előtérbe helyezzék.(Pl. a munkavállaló anyának előbb haza kell mennie, mert beteg a gyerek.) Részmunkaidős állások nincsenek.
Elnőiesedett néhány szakma, a vezető pozíciókban mégis a férfiak vannak. Az üvegplafon hatás egyértelműen jelen van Magyarországon. Míg a magas beosztású pozíciók 20 %-át töltik be nők, addig a cégvezetői státuszban csupán 1-3 % női vezetőt találunk. Még a civil szférában is van üvegplafon. A vezetői pozíciók időigényesek és megkövetelik a jelenlétet. Elmondható, hogy a nem fizetett női túlmunka (háztartás, stb) a női munkavállalók  időgazdálkodásában olyan problémákat vetnek fel, amely problémák jelentősen hozzájárulnak a női esélyegyenlőség hiányához.
A 2002-es parlamenti választások listáin a jelöltek 20 %-a volt nő, ebből 9 % került be  a választások után a parlamentbe. Az önkormányzati választások alkalmával a polgármesteri székek 16 %-ába került női jelölt,  a városi önkormányzatok tagjainak 34,7 %-a nő. A helyi döntéshozatalban a nők szerepe érdemben emelkedik, a lakosság hozzáállása ebben a kérdésben egyre toleránsabb képet mutat.
Az esélyegyenlőtlenség csökkentésére eddig tett állami  intézkedések
2003-ban a 107/2003.(VII.18.) sz. rendelet alapján létrejött az Esélyegyenlőségi Minisztérium, amely arra hivatott, hogy elősegítse Magyarországon a fogyatékosok; a kisebbségek, kiemelten kezelve a romákat; illetve a nemek esélyegyenlőségének megteremtését.
Létezik esélyegyenlőségi osztály több más minisztériumban is ( Oktatásügyi, Munkaügyi Szociális Minisztérium), melyek együttműködnek az Esélyegyenlőségi Minisztériummal.
Számos törvény van érvényben, amely hatással van a nemi esélyegyenlőségre foglalkoztatási szempontból. A tagországok közötti jogharmonizáció jegyében a Európa Tanács 75/117/EEC direktívájával összhangban a Magyar Alkotmányba is bekerült, hogy a férfiakat és a nőket egyenlő javadalmazás illeti meg. Ezen kívül a Munka Törvénykönyvének cikkelyei között is szerepel a diszkrimináció tiltása.
Nincsenek kifejezetten részmunkaidős állások, és a magyar jog nem szabályozza a "részmunkaidős dolgozó" kifejezést.
A távmunka szabályozása sem történt meg a magyar jogban, valamint nem tisztázottak a távmunka körülményei sem (fizetett szabadság, munkabiztonság, otthon keletkező plusz költségek megtérítése, stb.), a munkaadók ódzkodnak az ilyen munkaforma kialakításától.
A gyermekekre vonatkozó szociális juttatások rendszere olyan változtatásokat igényelne, amelyek hatással lennének a nemi esélyegyenlőség elősegítésére.
Olyan állami szabályozásra, intézkedésre és kompenzációra van szükség, ami a piacról élő munkaadóknak és a kereső munkát vállaló nőknek és családoknak megoldást kínál a jelenleg meglévő ellentmondások és esélyegyenlőtlenségek feloldására.

Galgamácsa, 2005. május 5.

Milankovics Kinga                                            Pesti Klára
EU Consult Közalapítvány                                 Galgamácsa 
       vezetője                                                  polgármestere

 

Publikálta
null