Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
 
Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Fidesz

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

KDNP

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közvélemény

Közvélemény-kutatás

Kulturális programok

Labdarúgás

MSZP

Munkaerő

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Telemarketing

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Ünnepségek

Vallás

Vélemények


Galgamácsa és egy Európai Uniós pályázat

A vizsgált téma kiindulópontja az a hipotézis (feltételezés), hogy a nőknek életük és munkavállalásuk során egészen más elvárásoknak kell megfelelniük, mint a férfiaknak; hogy a nők a munkaerőpiacon ugyanazon a munkáért kevesebb bért kapnak; hogy a nők összességében többet dolgoznak és a legmagasabb vezetői beosztásokba csak nagyon kevesen jutnak el közülük.
A nők megváltozott helyzete
A nők élethelyzetét manapság egy ellentmondásos helyzet jellemzi: egyrészt megnőtt a kereső munka szerepe, másrészt a házimunka és a gyermeknevelés felelőssége továbbra is változatlan mértékben őket terheli. A ma hagyományosnak mondott női szerep - mintegy kétszáz éve - a polgári társadalmak létrejöttének idején alakult ki. A házimunka az ipari termelés  megjelenésével változott meg, az egyéni termelés helyett egyre inkább a fogyasztás előkészítése került a középpontba. A házimunka és a kereső munka szétválása az ipari termelés megjelenésére és a családi gazdaságok szétesésére vezethető vissza. Kialakult az a munkamegosztás, amely a nőkre a házimunka végzésének szerepét osztotta, a kereső munkát pedig a férfiak előjogaként hagyta a család intézményén belül.
Az utóbbi évtizedekben olyan tartós változási folyamatok figyelhetők meg, amely a nők egyre nagyobb százalékát arra kényszeríti, hogy anyagi egzisztenciáját saját maga biztosítsa.  A nők munkamotívációjának növekedése mögött nemcsak a hagyományos családmodellek széthullása áll, hanem  a nők személyes és anyagi függetlenségére való törekvése. Míg korábban a házasság és a gyermekek álltak a nők életének középpontjában, addig ma  - az iskolázottság és az ipari-fogyasztói társadalom kiteljesedése következtében - a nők cselekvési tere kiszélesedett, és számunkra is elérhetővé vált az egyéni karriertervezés.
 E folyamat fő konfliktusforrása éppen az, hogy megkérdőjelezi a társadalmi munkamegosztás modelljét. A munkamegosztás változása, a társadalmi struktúraváltás jelenlegi formájában nem egyenlő mértékben érinti a nőket és a férfiakat. A férfiaknak nem jelent új  feladatot a hagyományos női szerepek fellazulása, mindez a hagyományos férfiszerep keretein belül összeegyeztethetőek. A nők számára viszont a jelenlegi helyzet ellentmondásokkal jár, amelyek során a nők különböző feladataik különböző elvárásainak egyaránt meg akarnak felelni, amelyek  viszont összességében önmagukban még nem biztosítják a nők egyenjogúságának megvalósulását és a munka világában a férfiakkal egyenlő esélyeik  megvalósulását.
A legtöbb ipari országban - így Magyarországon is - mára a kereső tevékenységet folytató nők aránya megnőtt. A nők többsége az úgynevezett női szakmákban ( hivatali munkák, eladói munkák, orvosi asszisztensi munkák) dolgoznak. Összességében elmondható, hogy a nők a férfiakhoz képest jóval nagyobb arányban látnak el olyan munkaköröket, amelyek a háztartási munkákhoz hasonlóak. A nők legnagyobb része ma a szolgáltatások területén dolgozik. Másképpen: a nők olyan munkákat végeznek nagyrészt, "melyeket  a férfiak meghagynak nekik". Ez azt jelenti, hogy a férfiak kivonultak bizonyos területekről, melyek vesztettek attraktivitásukból azáltal, hogy tömegessé váltak A nőknek meghagyták az alacsonyabb státuszú tevékenységek gyakorlását, a férfiak pedig átcsoportosultak az újabb, érdekesebb, specializáltabb területekre ( pl. titkári munka, a bábák és a szülészorvosok szétválása, stb.) A nők tehát  azokra a megüresedett munkaterületekre áramolhattak be, amelyeket a férfiak  a gazdasági modernizálás szakosodása során elhagytak. A nők bruttó  átlagfizetése nemzetközi és nemzeti szinten  és minden iparágban elmarad a férfiak átlagfizetésétől. Általánosságban megállapítható, hogy a nők legnagyobb része a hierarchiapiramis alsó, illetve középső szintjein található pozíciókat töltik be, és minél magasabbra megyünk a piramison, annál kisebb a nők részaránya a férfiakhoz képest.
Jelenleg a nők szempontjából vitathatatlan tény, hogy a történelemben először választhatnak többféle életforma közül és kiléphetnek a férfiak és egyben a család  egzisztenciáját biztosító háziasszonyi és anyai "háttérmunka" mögül. Az életpályák sokkal nyitottabbá váltak, bár éppen ez a helyzet újabb nehézségeket is hozott. Ideáltipikusan a nők az alábbi alternatívák között választhatnak: 1) kizárólagos kereső tevékenység vagy kizárólagos anyaság, 2) három fázisú modell: munka - anyaság - munka, 3) mindenből egy kicsit egyidejűleg.  A 2) alternatívát egyre kevesebb anya választja, valószínűleg egyrészt a kereső munka fontosságának erősödése, másrészt pedig azon tapasztalat miatt, hogy hosszabb munkamegszakítás után igen nehéz újra integrálódni a munka világába. A leggyakoribb a kettős szerepvállalás, ahová az egyéni életutak végtelen sora tartozik ( nagymama, bébiszitter, kisebb-nagyobb katasztrófák ad-hoc kezelése, ha pl. zárva van az óvoda vagy beteg lesz a gyerek). Ezzel párhuzamosan a saját karrier kibontakozása csak korlátok között valósulhat meg, az anya lemond a továbbképzésekről, a munkaidő utáni kapcsolatápoló összejövetelekről, stb.  Ezek a problémák nyilvánvalóan társadalmi megoldásokat igényelnének, azonban jelenleg a megoldást a nőktől maguktól várják el.
Amíg a nőknek három területen kell helytállniuk, vagyis a munkában, a háztartásban és a gyermeknevelésben, addig a férfiaknak első helyen a munka áll, amihez esetleg még a gyermeknevelésben való szerepvállalás társul. Ebből pedig az következik, hogy a férfiak jóval nagyobb szabadsággal rendelkeznek idejük beosztásában, mint a nők. Nem meglepő, hogy a nők a három szerep összeegyeztetésében túlterheltté válnak.
Korábban a hagyományos női életpálya a házasságra és a családi életciklusra épült, ami egyidejűleg korlátozta a szakmai érdeklődés előtérbe kerülését. A női kereső tevékenység csak bizonyos életszakaszokra korlátozódott és nem volt egzisztenciateremtő szerepe. A társadalom elfogadta a nők családra és munkára vonatkozó kettős orientáltságát, a családi munka terhét (főzés, takarítás, stb.) azonban továbbra is a nők nyakában hagyja.  A férfiak viszont továbbra is úgy érzik, alapvetően ők a felelősek a családért.  Amellett, hogy a férfiak öntudatát továbbra is nagymértékben meghatározza a férfi családfenntartó képe, látens konfliktus húzódik meg a háttérben, amelynek lényege az, hogy a háztartási munka szinte teljes egészében a nőkre marad, még akkor is, ha ők is kereső tevékenységet folytatnak.
A nők helyzetére vonatkozó kereső tevékenység jelenlegi szabályozása a nők és férfiak helyzete közötti különbséget erősíti meg a munkaerőpiacon. Ugyanis a gyermeknevelési szabadság ugyan biztosítja azt, hogy a nők visszakerülhessenek eredeti munkahelyükre (elméletben), azonban nem biztosítja a képzettség értékének biztosítását, se a nevelési szabadság családtól független finanszírozását. Így a nevelési szabadság intézménye semmiképpen nem tekinthető olyan eszköznek, amely a nők kereső tevékenységhez való lehetőségét biztosítaná. 
 Milankovics Kinga                                            Pesti Klára
EU Consult Közalapítvány                          Galgamácsa polgármestere

 


 

Publikálta
null