Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Államigazgatás

Balaton

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Egyházak

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Hőszolgáltatás

Idegenforgalmi információ

Információ

Karrier

Kiállítások, konferenciák

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Labdarúgás

Moziműsor

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetközi sport

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Pályázatok

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Turizmus

Ünnepségek

Vendéglátás


Hatszázmilliós közmunka program a Balatonnál

Ülésezett a Balaton Fejlesztési Tanács.

 

A tanács korábbi, februári ülésén tárgyalta a Magyar Terület-és Regionális Fejlesztési Hivatal által biztosított fejlesztési forrás felhasználására vonatkozó javaslatokat, intézkedéseket. Határozatában döntött a turizmus fejlesztésére - strandok, horgászkikötők, borturizmus-, a településkép javítására, a településrendezési tervek támogatására, a kiemelt rendezvények megvalósítására és a menedzselési feladatok ellátására vonatkozó keret felhasználási módjáról is. Az áprilisi tanácskozáson a közbiztonság fejlesztésére, a Balatonnal kapcsolatos tájékoztatási PR feladatok ellátására és a szennyvízberuházások támogatására készült javaslatokat vitatták meg. A Közbiztonsági Tanácsadó Testület 2008-ig dolgozta ki a Regionális Közbiztonsági Támogatási Rendszer szakmai programját, valamint az ahhoz tartozó költségeket. Ennek keretében a három érintett megyei rendőr-főkapitányság támogatására - pályázat alapján - közel 22 millió forint fordítható. Ebből az összegből informatikai eszközöket, járműveket és technikai eszközöket vásárolhatnak a rend őrei. Egyedi projektek keretében vihar- és veszélyjelzésre, segélyhívásra, műszakimentés fejlesztésére, kompakt vihar előrejelző hajós berendezés fejlesztésére összesen több mint 11 millió forint jut, s a pályázók között civil szervezetek, alapítványok, egyesületek, szakmai szövetségek, valamint önkormányzatok is szerepelhetnek. A Balaton Fejlesztési Tanács rendkívül fontosnak tartja a Balatonnal kapcsolatos tájékoztatást, az itt élők, s az ide érkezők informálását. Ebben az évben a tanács csaknem tizenhétmillió forintot biztosít sajtófigyelésre, kiadványokra, közleményekre, rendezvényekre, a régió elektronikus és írott sajtójának támogatására.
Az elmúlt évben a BFT ötvenhárommillió értékben tíz település szennyvízcsatorna beruházását támogatta. A keret szűkössége miatt a települések többsége csak résztámogatáshoz juthatott, amely mindössze a beruházások költségeinek 50-70 százalékát fedezte. Joggal lehetett tehát attól tartani, hogy ezek a beruházások elmaradnak. A tanács ezért további 75 millió forintot kíván biztosítani a 2004-évben céltámogatásban részesült szennyvízcsatorna építésekre ebben az évben, azzal a feltétellel, hogy az állami támogatások nem haladhatják meg a beruházások 80 százalékát. Az érvényes jogszabályok korlátozása miatt - melyek szerint egy beruházás egy támogatási előirányzatból csak egyszer kaphat támogatást, valamint a megkezdett beruházás nem támogatható - a BFT a következő határozatot hozta: azok az önkormányzatok, melyek még nem érték el a 80 százalékos támogatottságot és nem kezdték el a beruházásokat, egy összegben részesülnek támogatásban. A keret 107 millió forint, ebből Siófok, Almádi, Füred, Hollád, Gyenesdiás és Badacsonytomaj részesül.
A Balaton Fejlesztési Tanács ülésén a tagok örömmel konstatálták, hogy a tavaly elkezdett és rendkívül sikeres közmunkaprogram folytatódik. Így a turisztikailag frekventált területek - parkok, sétányok, szabad strandok, közutak, vasúti pálya melletti területek - rendbentartására, parlagfűmentesítésére, a településtisztasági feladatokra a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium, a MÁV Rt., valamint az érintett megyék közútkezelő szervezetei bevonásával 600 millió forint fordítható. Ebből a Balaton Fejlesztési Tanács 50 milliós költséget vállal magára. Mint Sütő László elnök elmondta, a közhasznú munka nemcsak hasznos, fontos, de rendkívül sokat segít a Balatonhoz közeli települések munkaerő gondjainak megoldásában is. A programban várhatóan 1000-1200 fő foglalkoztatására nyílik lehetőség. Kis Bódog Zoltán megyei közgyűlési elnök elmondta, hogy Zala a kisvállalkozások számára biztosított kedvezményes gépvásárlási lehetősséggel kíván a programhoz hozzájárulni.
A BFT 90 millió forint támogatást nyújt a 2005-2006-ban megvalósuló rendezvények anyagi finanszírozására. Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke elmondta, hogy ez az összeg meglehetősen kevés, számos ponton determinált, mégis segítséget nyújt a hagyományos és újszerű kulturális programok szervezőinek.
A tanács tájékoztatót hallgatott meg a Tihanyi-félsziget, a Tapolcai-medence tanúhegyei és a Hévízi tó közös világörökségi pályázatáról. Ebben elhangzott, hogy a világörökség cím számos előnnyel jár, többek között egyedülálló lehetőséget teremt a nemzetközi védelem alá helyezett műemlékek, területek egyedülálló értékeinek megőrzésére és fejlesztésére. Élénkíti a beutazó turizmust külföldről és belföldről egyaránt, hiszen a „világörökség-turizmus” napjainkra az egyik legjövedelmezőbb idegenforgalmi ágazattá vált világszerte. A turizmus-fejlesztési politika is kiemelt vonzerőként kezeli az örökségturisztikát, napjainkban idegenforgalmi attrakciókká történő fejlesztésükön van a hangsúly. A világörökségi listára kerülés jelentős előkészületi munkákat követel meg. Annak érdekében, hogy a három helyszín a várományosi listáról kiválasztásra kerüljön, a következő intézkedések szükségesek: térségi Világörökségi Bizottság létrehozása, gesztor önkormányzat kijelölése, közös koncepció kidolgozása, Tihannyal közös pályázat elkészítése, a pályázatkészítés finanszírozási kérdésének megoldása. Amennyiben a várományosi listáról a három helyszínt pozitívan bírálják el, a következő lépésben el kell készíteni a pályázatot angol és magyar nyelven. Mint ismeretes, a Tihanyi-félsziget, a Tapolcai-medence tanúhegyei és a Hévízi tó közös jelöléssel 2003 februárjában került fel a Magyar Köztársaság várományosi listájára. A tanács állásfoglalása szerint az előkészületeket folytatni kell.
A BFT tájékoztatót hallgatott meg a Balaton Turizmus Kártya májusi bevezetéséről, az általa nyújtott kedvezményekről és a fejlesztési koncepcióról. Várható, hogy a kártya rendkívül népszerű lesz a hazai és külföldi turisták körében, s a jövőre bevezetésre kerülő harmadik fázis már jelentős megtakarításokat eredményezhet a magyar tengerhez látogató családok számára is. 

Publikálta
null
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)