Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Bér, jövedelem

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Egyházak

Érdekességek

Események

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Jegyzet

Kamarák

Kiállítások, konferenciák

Koncert

Közérdekű információk

Közhivatalok

Kulturális programok

Munkaerő

Műsorok

Oktatás

Parlament

Politika, közélet

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

SZDSZ

Törvény, rendelet, szabályozás

Vallás

Vendéglátás


Újra indul egy régi ismerős
Kézenfekvő, hogy a múlttal indítsunk, hiszen Baky György, a Szabad Demokraták Szövetsége országgyűlési képviselőjelöltje 1994-98. között volt már a térség képviselője az ország házában. Azt mondja azonban, most már ne a múltról beszélgessünk, inkább a jövőről.

 

– Aki itt élt, az úgyis tudja, hogy a térség fejlesztéseinek nagy része, a csatorna- és gázépítések abban az időszakban valósultak meg, amikor az első MSZP-SZDSZ kormány idején én voltam a térség országgyűlési képviselője – mondja. – Régen volt, fillérre már meg nem mondom, de hétmilliárd forint körüli összeget költött akkor Palota és Zirc környékének fejlesztésére a Magyar Köztársaság kormánya és ennyi pénzt azóta egyik ciklusban sem sikerült idehozni.

– Talán a következőben? Hallani, hogy jövőre megnyílnak a pénzcsapok az Európai Unió kasszájához!

– Kétségtelen, hogy minden eddiginél nagyobb összegekre lehet majd pályázni, azonban a sikeres pályázatokhoz szükség lesz kidolgozott projektekre, világos célrendszerre. Meg kell határozni a prioritásokat, vagyis hogy mely területeket akarunk elsősorban fejleszteni.

Legfontosabb a munkahelyteremtés

– Az Ön szórólapján a célok közt első helyen említi a turizmus fejlesztését. Miért tartja ennyire fontosnak?

– A bányák bezárásával, a nagy ipari üzemek megszűnésével sok munkahely szűnt meg, nemcsak Várpalotán, hanem a zirci térségben is, tehát igazából a munkahelyteremtés a fő cél. Ennek lehet egyik hatékony eszköze a turizmus.

– Bakonybélben, Zircen biztosan, de Várpalotán is lát benne fantáziát?

– Hogyne, hiszen vannak itt érdekes látnivalók, s a vár egyre inkább alkalmas színvonalas programok megtartására is. Csak Várpalotáért azonban nem jönnek ide a turisták. Ezt a térséget, a Keleti-Bakonyt egy „csomagban” kell eladni, egy komplex programot kitalálni, amelyben valamennyi település összefogására lenne szükség. Én bakonybéli polgármesterként is ezen dolgozom régóta.

– A turizmusnak – jelzem, ugyanúgy, mint az ipartelepítésnek – előfeltétele, hogy a térség jól megközelíthető legyen. Gondolom, ezért is kap nagy hangsúlyt programjában az útépítés…

– Így van, és valóban nemcsak a turizmus, hanem elsősorban az itt élők komfortérzete miatt is fontos a bakonyi településeket összekötő utak és a belterületi utak minőségének javítása. Várpalotának pedig égető szüksége van a 8-as főút korszerűsítésének folytatására, a várost elkerülő út megépítésére. Ezek is fontos szerepet kapnak programomban. És ha már az ipartelepítést szóba hozta, elmondom, hogy véleményem szerint Várpalotának természetesen elsősorban ipari munkahelyekre van szüksége, hiszen ahhoz áll itt rendelkezésre képzett munkaerő és jórészt kiépített infrastruktúra. Ezügyben együtt lobbizunk Leszkovszki Tibor polgármester kollégámmal, hétfőn is együtt jártunk Dióssy Gábor államtitkárnál, hogy elősegítsük egy lehetséges befektető megtelepülését a Várpalotai Ipari Parkban.

 Megújuló energiaforrásokat!

 – Ha már égető szükséget említett, nem tudom kihagyni, hogy Várpalotán manapság forró téma egy szemétégető mű építése.

– Mindenki tudja, hogy a szeméttől, a hulladéktól meg kell szabadulni, de mindenki azt szeretné, hogy ne nála, hanem inkább a szomszédban vagy még messzebb. Ezért volt hosszú folyamat, mire végre eldőlt, hogy Királyszentistván határában épül meg az új regionális hulladéklerakó. Abban nem tudok állást foglalni, mert nem vagyok szakember, hogy környezetvédelmi szempontból melyik a jobb megoldás, a deponálás vagy az égetés. Úgy gondolom azonban, hogy az égetés az olcsóbb, hiszen a hulladéklerakó előbb-utóbb megtelik és a lerakott szemét évtizedek múlva is gondot okozhat. Az égetéssel viszont végleg megszabadulunk a hulladéktól és közben hasznosítható energiát is termelünk. Bakonybéli polgármesterként mindenképpen megfontolnám, hogy nem előnyösebb-e egy várpalotai égetőműbe küldeni a hulladékot mint egy távolabbi lerakóban elhelyezni. És arra is emlékszem, hogy Zircen mennyien tüntettek annak idején egy lakktalanító üzem létesítése ellen. Az üzem azóta működik, Zirc város levegőjére pedig még senki nem panaszkodott! Nem mellékesen: a megújuló energiaforrások alkalmazásának elősegítése, támogatása ugyancsak hangsúlyos része a programomnak. Amelynek nagyjából végigvettük a lényeges pontjait, bár legalább címszavakban meg kéne említeni a tanintézmények informatikai fejlesztését, a tömeg- és diáksport kiemelt támogatását. És, nem utolsósorban, a kulturált politizálás ígéretét.

 Kuncze: Jó szívvel ajánlom a várpalotaiak figyelmébe

 Várpalotán járt és a városi televíziónak interjút is adott Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Nyilatkozott lapunknak is, kiemelve, hogy városunkban mindig felidéződnek gyermek- és ifjúkora emlékei. A kórháznál eszébe jut, hogy édesapja itt volt igazgató-főorvos; a művelődési háznál felidéződnek a nagy ifjúkori bulik emlékei és így tovább. A régi emlékek néha az újabbakkal is összekapcsolódnak, például a régi épület láttán az, hogy Kuncze Gábor belügyminisztersége alatt sikerült a rendőrséget új létesítménybe, jobb körülmények közé költöztetni. Mindig találkozik régi ismerősökkel, barátokkal is. Immár ezek közé számíthat Baky György, az SZDSZ országgyűlési képviselő-jelöltje is.

– Baky György nemcsak nekem, hanem minden várpalotainak jó ismerőse lehet – mondta a pártelnök –, hiszen egy cikluson keresztül, 1994-98. között már volt a térség egyéni választókörzetben megválasztott képviselője, s a szabad demokraták színeiben indult a 98-as és a 2002-es választásokon is.

– Miért tartja őt az SZDSZ alkalmas, jó jelöltnek?

– Olyan emberről van szó, aki régóta végez közéleti tevékenységet. Bizonyított már országgyűlési képviselőként, jelenleg Bakonybél polgármestere és tagja a megyei közgyűlésnek is. Van gyakorlata a lobbizásban, tudja, mit kell tenni annak érdekében, hogy sikeres legyen a körzet, amelyet képvisel. Az elmúlt négy évben is, bár nem volt megválasztott képviselője, kapcsolatait felhasználva többször közbenjárt Várpalota érdekében. Engem is felkeresett, amikor meg kellett védeni itteni munkahelyeket, ebben sikerült is eredményt elérnünk, és akkor is, amikor egy új befektetőt kellett megnyerni, aki azóta meg is telepedett a Várpalotai Ipari Parkban. Olyan ember tehát, akit jó szívvel ajánlhatok a várpalotaiak figyelmébe; olyan ember, aki ha megbízzák a képviseletükkel, biztos, hogy feladatát jól fogja ellátni!

 

***

 

Névjegy: Baky György 49 éves, nős, három gyermek édesapja. A rendszerváltás óta aktív politikus: 1990-94. között Bakonybél polgármestere, 94-től 98-ig körzetünk parlamenti képviselője volt. 1998. óta tagja a megyei közgyűlésnek, 2002-ben ismét polgármesterré választották Bakonybélben. A környezetvédelmi miniszter delegáltja a Veszprém Megyei Területfejlesztési Tanácsban és a regionális területfejlesztési tanácsban. 

Publikálta
null
Épített örökség
Helyilap
Kistérségek
Kultúra
Szálláshelyek
Természeti örökség
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)