Helyezze el és kínálja szolgáltatását Magyarország üzleti adatbázisában!
Lépjen be itt, ha Ön már regisztrált szerkesztő!
Elfelejtette jelszavát?
 
Mutassa meg honlapját a térképen!
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Bér, jövedelem

Cégek, vállalkozások hírei

Civil hírek

Egyházak

Érdekességek

Események

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Idegenforgalmi információ

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Jegyzet

Kamarák

Kiállítások, konferenciák

Koncert

Közérdekű információk

Közhivatalok

Kulturális programok

Munkaerő

Műsorok

Oktatás

Parlament

Politika, közélet

Rendezvény

Sport / fittness / szabadidő

Szabadidő

SZDSZ

Törvény, rendelet, szabályozás

Vallás

Vendéglátás


Létminimum felett a minimálbér
A Munka Törvénykönyve módosulásáról, a munkaadókat és munkavállalókat érintő, 2006. január elsejétől hatályba lépett jogszabály-módosításokról, intézkedésekről tartott sajtótájékoztatót Veszprémben Biermann Margit, a Veszprém Megyei Munkaügyi Központ igazgatója.Biermann Margit

Megtudtuk, hogy most először több évre előre meghatározták - a szociális partnerek bevonásával -  a minimálbéreket. A munkavállalók garantált bérminimumai 2006-2008. évre az Országos Érdekegyeztető Tanácsban született megállapodás szerint:

a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) havi összege 2006. január 1-től 62 500 Ft-ra, 2007. január 1-jétől 65 500 Ft-ra, 2008. január 1-jétől pedig 69 000 Ft-ra emelkedik. A 2006-ra meghatározott minimálbér járulékokkal csökkentett összege így már meghaladja a legutóbbi, KSH által közzétett, egyszemélyes háztartásra számolt létminimum mértékét. A legalább középfokú képesítéssel betölthető munkakörökben – új jogintézményként – magasabban állapították meg a garantált bérminimumokat.

Újraszabályozta a törvény a munkaerő-kölcsönzést is. A cél az volt, hogy a munkaerő-kölcsönzés ne jelenthessen kiskaput a közterhek megfizetésének kötelezettsége alól, a munkáltatók ne alkalmazhassák a kölcsönzés intézményét visszaélésként a munkavállalókkal szemben. Ezért a törvény megtiltja a munkaerő-kölcsönzést, ha a munkavállaló korábban a kölcsönvevőnél állt munkaviszonyban, illetve, ha a két munkáltató egymással tulajdonosi kapcsolatban áll.

Sajnos gyakran tapasztalt munkáltatói magatartás volt, hogy teljesíthetetlen normák alkalmazásával még a minimálbér kifizetését is igyekeztek elkerülni. Mostantól a törvény teljesítménybér-korrekciót ír elő annál vállalkozásnál – illetve a munkavállalók azonos tevékenységet végző csoportjánál, ahol az átlagos teljesítményszázalék nem éri el a 100%-ot, és a létszámnak legalább a fele 100% alatt teljesít. A kiigazítási eljárás az átlagosan teljesítők számára abban az esetben is garantálja a minimálbér kifizetését, ha ez az átlagos teljesítmény a munkáltató által megállapított normák alapján 100% alatt marad.

Fontos változás, hogy 2006. január elsejétől a GYES mellett – ha a gyermek elmúlt egy éves – a kismama minden korlátozás nélkül vállalhat munkát, akár napi nyolc órában is.

Részletesen tájékoztatott Biermann Margit a „Lépj egyet előre” programról is, amelynek keretében az elhelyezkedési lehetőséget növelő, ingyenes képzésben vehet részt aki:

-          nem rendelkezik általános iskolai végzettséggel, de szeretne szakképzésben részesülni,

-          rendelkezik általános iskolai végzettséggel, de nincs szakképesítése,

-          szakképesítéssel rendelkezik, de szakmája elavult és új, piacképesebb szakmát szeretne tanulni,

-          érettségizett, de szakmát akar elsajátítani.

A program keretében az állam a teljes képzési költséget állja, és ezen túlmenően utólagos, egyszeri, a minimálbér egyhavi összegének megfelelő támogatásban részesülnek majd azok, akik sikeresen befejezik a tanulást, szakképzettséget szereznek.

Publikálta
null
Épített örökség
Helyilap
Kistérségek
Kultúra
Szálláshelyek
Természeti örökség
Térség
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)